Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
Άβαταρ μέλους
acidburn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:10
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 10 times

Πρώτο ξύρισμα πριν δύο εβδομάδες περίπου,
Μηχανή: Wilkinson Sword πεταλούδα
Λεπίδες: Wilkinson Sword
Αφρός: Gillette GEL sensitive

Πολύ προσεκτικές κινήσεις και μετά από δύο περάσματα ένα καλό για αρχικό αποτέλεσμα με λίγα μικρά κοψιματάκια και ένα πολύ ελαφρύ κάψιμο στις γωνίες. Όλα "έσβησαν" με το after shave και το θεωρώ σχετικά επιτυχημένο.
Γρήγορη μετάβαση σε σαπούνι και πινέλο.
_
Ξεσκεπάζω την ψυχοφθόρα βδελυγμία.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Πιο χάλια δεν γίνεται. Όποτε το σκέφτομαι απορώ πώς και κυρίως γιατί συνέχισα. Είχα πάει σε έναν φίλο πού πουλάει είδη κομμωτηρίου για να πάρω κάτι πράγματα της γυναίκας 🤔. Όπως πάω να φύγω βλέπω κάτι ξυριστικές μηχανές. Μία 1.5 ευρώ, μία με 4 και μία με 12. Του λέω δώσε μου τη μεσαία να δοκιμάσω (Έπρεπε να είχα πάρει αυτή με τα 12, θα μου είχε μείνει, μία shaving factory ήταν). Λεπίδες οκ Άστρα πράσινες Δώσε και ένα Σπλέντιτ σαπούνι, το μοναδικό που είχε σε σαπούνι. Δώσε και ένα πινελάκι, ένα μικρό Ω ήταν. Γυρίζω σπίτι, ούτε προετοιμασία ούτε τίποτα, φτιάχνω έναν αφρό, ο Θεός να το κάνει αφρό. Και ξεκινάω να ξυρίζομαι, όπως θυμόμουν ότι ξυριζόταν ο πατέρας μου. Βασικά όπως νόμιζα ότι θυμόμουν. Σφαγή. Αλλά δεν τα παράτησα, το τελείωσα το ξύρισμα. Νιπτήρας-πετσέτα full αίματα, πρόσωπο χάλια. Ήπια και δύο φυσικούς χυμούς πορτοκαλί μετά για να ανεβάσω αιματοκρίτη. Τα πέταξα Όλα εκτός από το πινέλο στα σκουπίδια. Μετά από κάνα δυο μέρες είχα κατέβει για άλλη δουλειά στη Μάρνη και πέφτω πάνω σε ένα μαγαζί με ξυριστικά. Ο Τσομπάρης ήταν. Μου δίνει μία κρεμούλα arco, μηχανή mercur 33c, ξυραφάκια persona, αλλά δεν λέμε και πολλά γιατί βιαζόμουν κιόλας. Το βραδάκι με την ησυχία μου κάνω άλλο ένα ξύρισμα . Ντάξ πολύ καλύτερα τα πράγματα, αλλά δεν τα έλεγες και Καλά.. Λέω δεν μπορεί, τον πατέρα μου τον θυμάμαι να ξυρίζεται και να μην έχει ουτε ένα κόψιμο. Έτσι άρχισα το ψάξιμο. Με βιντεάκια στην αρχή και κάπου εκεί βρήκα και το forum men's only. Τώρα πινω πορτοκαλάδες μόνο για να δροσιστώ... Και νιώθω πως ανακάλυψα μία πολύ απολαυστική ανδρική συνήθεια χρόνων, που δεν υπήρχε καν στο μυαλό μου σαν πιθανότητα... Με ηλεκτρική μηχανή ξυριζόμουν πριν. Αυτά.
Υ.Γ. Νομίζω πως θα έπρεπε να υπάρχει άλλη μία επιλογή.
-Χάλια αλλά δεν ήθελα να τα παρατήσω κιόλας.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Nassiff11
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 17 Ιαν 2024, 08:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 472 times
Ηλικία: 35

Πινέλο nom χοίρου (νόμιζα συνθετικό λόγο λάθος ηλεκτρονικού καταστήματος)
Σαπούνι proraso κόκκινο
Razorock German slant 37
Derby πράσινες
AsL jaris musk
Είχα ξεκινήσει το σαπούνι ήδη δύο βδομάδες με πλαστικά ξυραφάκια μιας χρήσης - μιας λεπίδας
αλλά ξεκάθαρα δεν ήξερα τι θα πει lather ενώ έβαλα τις derby μιας και ήμουν αρχάριος.... Ευτυχώς αξιολόγησα σωστά το φατσικό μου γίγνεσθαι ( :D ) και δεν με έσφαξε η σλαντ. Η derby αγωνίζονταν να κρατηθεί από τις τρίχες μου!!! Τραβούσε τραβούσε αλλά τελικά τα κατάφερα :) Δεν έχω κοπεί μέχρι τώρα ποτέ παρά μόνο γρατσουνιές σε σπυράκια! Πολύ εντυπωσιασμένος για το εύκολο και καλό αποτέλεσμα έκανα δύο χέρια όπως να ναι λούστηκα με το AFL ψιλιουρλιαξα και πήγα να κάνω το κομμάτι μου στην σύζυγο. Τεράστια διαφορά σε σχέση με πριν οπότε όσο τραγικό και να ήταν το πρώτο μου ξύρισμα πάλι ήταν καλύτερο από τις προηγούμενες εμπειρίες.
Η δουλειά κάνει τους άντρες!
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 386 times
Been thanked: 812 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

Ψηφισα "Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια".

Πρωτο μου ΠΞ πριν 10 μερες με Muhle R41.
Bic Chrome platinum λεπιδα και Tabac Original ss και as.
Χωρις pre κλπ καλουδια.
Γενια 4 ημερων.

Ενιωσα μαγκωμα. Tο τελειωσα με προσοχη.
Απο κοψιματα τιποτα το σοβαρο, κανα δυο επιφανειακες γρατζουνιες (χωρις να τρεχει αιμα) στο λαιμο και διπλα απο τα χειλια.
Με το κρυο νερο στο ξεπλυμα, εξαφανιστηκαν.
Ειχα ομως λιγο ερεθισμο (λιγο καψιμο) μετα, (εκανα και κοντρα στο λαιμο) και κρατησε και την επομενη μερα. Οχι κατι μη υποφερτο.
Αγορασα την Rockwell 6s και εκανα 2 ξυρισματα στο 4 και στο 5 (γενια 3 ημερων) με perma sharp και δοκιμασα κι αλλο σαπουνι (cella) εκτος απο το tabac και ηταν πολυ καλυτερα.

Σημερα εκανα το καλυτερο ξυρισμα της ζωης μου με την R41 και feather λεπιδα.
Cube pre, MFW σαπουνι, Osma alum, Nivea as balm.
Γενια 4 ημερων.
Ακομα και τωρα, 16 ωρες μετα, πιανω το προσωπο και ειναι πιο ξυρισμενο και μαλακο απο οτι φρεσκοξυρισμενος με πλαστικο ξυραφι.

Νομιζω ειμαι μεσα στο κολπο για το υπολοιπο της ζωης μου.
Σπύρος Δέλτα.
Άβαταρ μέλους
noobshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2023, 21:07
Has thanked: 664 times
Been thanked: 386 times
Ηλικία: 32

Καλή σας μέρα κύριοι.

Ξεκάθαρα "έχω δρόμο μπροστά μου για μένα" μετά τη 1η χρήση safety razor. Εξηγούμαι, κάνοντας μια μικρή αναδρομή:

1η επαφή με ΠΞ έγινε με σαβέτα Feather artist SS (ναι, δεν τα λυπήθηκα, παρά τις προτροπές του κουρέα/μπαρμπέρη μου). Ύστερα από μόνιμες απογοητεύσεις περί ερεθισμών (εκτός από ένα σοβαρό κόψιμο λόγω δικής μου αβλεψίας δεν έχω δει αίμα, μα πάντα μα ΠΑΝΤΑ έφευγα με κοκκινίλες και σπυράκια και μετά το δέρμα "στην εντατική" με βάλσαμα για 2-3 μέρες), αποφάσισα πως το Ιαπωνικό "όπλο" και οι ιδιότητές του ξεκλειδώνουν για μένα σε επόμενο level.

Οπότε γύρισα στη γνώριμη μέχρι τότε λύση της fusion με τις 5 - Σπυράκια και κει αν και φυσικά λιγότερες κοκκινίλες.

Τότε βλέποντας και πολλά βιντεάκια, είπα πως πρέπει να ξεκινήσω το δρόμο από την αρχή και όχι απ τη μέση (το απόλυτο για μένα θα είναι να μπορώ να ξυρίζομαι με φαλτσέτες σε επίπεδο ενός μέλους του φόρουμ, του κ. Σταματιάδη, όπως δείχνει στα βιντεάκια στο κανάλι του), οπότε και αγόρασα τη καλσσική επιλογή του αρχάριου, τη Merkur 34C.

Δε μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένος. Μου φάνηκε πως απλά δεν ξύριζε, ειδικά όταν το πήγαινα με τη φορά - στη κόντρα έδειχνε να το κάνει κάπως καλύτερα (προς θεού δεν υποστηρίζω πως είμαι κανας τεχνίτης και το κατέχω το άθλημα). Έτσι κατέληξα να έχω τη fusion για τα μάγουλα και τη merkur για τη βάση του λαιμού, όπου η fusion με γέμιζε σπυριά. Κάπως αστείο το αποτέλεσμα - μάγουλα αεροδρομίο, λαιμός ελαφρώς πιο αξύριστος.

Εν τέλει πήρα τη Lambda Athena και την Ares (προφανώς και δε τα λυπάμαι καθόλου, απ' ότι φαίνεται) και προσπαθώ να τα βάλω με την επιδερμίδα μου, την κακή τεχνική μου και ότι άλλο μπορεί να ευθύνεται για τις κοκκινίλες και τα σπυράκια μου, με αυτά τα ελληνικά θηρία. :helt
Εικόνα
aenaos15
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 09 Μαρ 2024, 18:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 62

Η ψήφος μου πήγε στο " αρκετα καλη με κανα δυο προβληματακια"
Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα 1 μηνα πριν , λιγο επιφυλακτικα το σπορ , και με φθηνα προιοντα , απο φοβο πιο πολυ μη τυχον και δεν μπορουσα και πεταξω χρηματα.
Ετσι αγορασα την Rockwell 6c κι εχοντας ολη τη σειρα της proraso sandalwood , αρχισα να πειραματιζομαι με τις λεπιδες.
Πρωτη επιλογη η Αstra η οποια και δεν ικανοποιησε. Συνεχισα με την Perma sharp και με Rapira.
Ολες οι δοκιμες εγιναν με τη πλακα 4.
Πιο ευχαριστημενο με αφησε η Perma σε γενεια 2-3 ημερων.
Εξαιρεση αποτελεσε ο λαιμος οπου και ειδα κοκκινιλες στη κοντρα ,μονο με την Rapira.
Συνεχιζω ασφαλως προσπαθωντας να βελτιωσω τη τεχνικη μου.
Άβαταρ μέλους
Spyros Delta
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 12 Φεβ 2024, 18:00
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 386 times
Been thanked: 812 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

@aenaos15
Ως ελάχιστα πιο παλιός από σένα, αλλά έχοντας την ίδια μηχανή σε stainless steel, και έχοντας δοκιμάσει μερικές λεπίδες με αυτή (από πολύ κοφτερές πχ feather Kai Perma sharp Bic Chrome κλπ ως ήπιες), θα σου προτείνω μέχρι να βελτιώσεις την τεχνική σου, να δοκιμάσεις πιο ήπια λεπίδα ή πιο ήπια πλάκα, την 3 ας πούμε και να μην περιμένεις να δεις αποτέλεσμα με το πρώτο ή το δεύτερο πέρασμα . Να προτιμήσεις να κάνεις τρία περάσματα για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα που θα έπαιρνες με την τέσσερα πλάκα και με την Perma sharp με δύο περάσματα.
Μία λεπίδα που με εξέπληξε παρόλο που είναι μία φτηνή λεπίδα, δεν είναι κοφτερή αλλά δεν με τραβάει κατά το ξύρισμα, ούτε με ερεθίζει, ήταν η shark stainless steel.
Δοκίμασε τη στην 4 πλάκα για αρχή και δες αν σε τραβάει ή σε ερεθίζει.
Αν δεν σε τραβάει κατά το ξύρισμα το πιο πιθανό είναι να μην έχεις ερεθισμό.
Σπύρος Δέλτα.
aenaos15
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 09 Μαρ 2024, 18:06
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 15 times
Been thanked: 44 times
Ηλικία: 62

Σπυρο σ' ευχαριστω για την απαντηση , το προβλημα με τον ερεθισμο δημιουργηθηκε απο το κοντρα ξυρισμα στο 2ο περασμα. Ισως πρεπει να κατεβω στο 3 για το θεμα αυτο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”