Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Safety razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
36
22%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
75
46%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
40
25%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
10
6%
Τόσο χάλια που το παράτησα
2
1%
 
Σύνολο ψήφων: 163
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Razorock mission- Astra sp- proraso red- nom pure badger 22.
Ένα αιμοστατικό στυλό στην άκρη νεροχύτη, που μου είχε ρίξει μέσα στη σακούλα, - ο φίλος πια - κ.Αποστολος για κάθε ενδεχόμενο.
Τα σύνεργα ήταν έτοιμα και ο ενθουσιασμός στα κόκκινα.
Οι προσδοκίες υψηλές .
Το ξεκίνημα φειδωλο, το τελείωμα γενναίο.
Το αποτέλεσμα άριστο σε όψη , περίεργο σε υφή.
Χαϊδεύω το πρόσωπο μου και απορώ.. :think: σαν να λείπει κάτι παραπάνω από τα γένια δύο ημερών που μόλις ξύρισα. Νιώθω την επιδερμίδα μου ευαίσθητη, κάπως εκτεθειμένη και μαλακότερη. Σα να γύρισε χρόνια πίσω.
Απλώνω Balm και ψεκάζω το χειμερινό μου αγαπημένο Tobacco vanille.
Η αποστολή του Απόστολου εξετελέσθη.
sotirists
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 30 Αύγ 2020, 15:49
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Καλώς σας βρήκα. Πρώτο ποστ ενώ έχω διαβάσει μεγάλο κομμάτι του φόρουμ.

Μετά από 25 χρόνια πάνω κάτω ξυρίσματος με mach3, αποφάσισα να μπω σταδιακά στον χώρο του ΠΞ. Τη σταδιακή μετάβαση την επέλεξα γιατί έχω αρκετά ευαίσθητη επιδερμίδα, ο όγκος της πληροφορίας μεγάλος και η δύναμη της συνήθειας ακόμα μεγαλύτερη.

Πρώτη απόπειρα με DE λοιπόν με την Razorock Mentor Super Knurl, λεπίδες Astra SP, τενεκεδένιο αφρό και Old Spice asl.
Με τεράστια διαφορά το καλύτερο ξύρισμα που είχα κάνει ποτέ και με ελάχιστους ερεθισμούς. Τα μόνα προβληματάκια ήταν ένα καλό κόψιμο σε μια μικρή ελιά και μια πρωτόγνωρη αίσθηση αφυδάτωσης στο πρόσωπο μετά την εφαρμογή της asl.

Αυτά έγιναν πριν από περίπου 20 μέρες και 5 ξυρίσματα. Κάθε ξύρισμα καλύτερο από το προηγούμενο καθώς "σπάει" το χέρι και βελτιώνεται και η τεχνική μου.

Τώρα μου τελείωσε ο ετοιματζίδκος αφρός οπότε η επόμενη πρόκληση για μένα είναι η δημιουργία σωστού αφρού για να γίνει πλήρης η εμπειρία του ΠΞ.

Δεν υπάρχει γυρισμός. Εθίστηκα :helt
jogantas1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Οκτ 2020, 11:08
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 275 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αν και πέρασαν δύο εβδομάδες από το πρώτο ξύρισμα, τα πράγματα δεν ήταν καλά , είχα δρόμο. Κοψίματα δεν είχα, τα γένια δύο τριών ημερών μετά το πρώτο πέρασμα ήταν ακόμη στο πρόσωπο, μετά το τρίτο κάτι είχε γίνει. Βέβαια κάτω από το πηγούνι τα πήρα κόντρα και εκτός από ένα κακό ξύρισμα , είχα και ερεθισμούς. Αυτό που θέλω να ευχαριστήσω αυτόν που με έπρωξε στο παραδοσιακό ξύρισμα, είναι η χρησιμοποίηση του alum block. Η καλύτερη συμβουλή ever!!!
Μετά από δύο εβδομάδες , έκανα το καλύτερο ξυρισμσ, κάθε μέρα και καλύτερο .
Βελτιώνεται η τεχνική με αρκετά βιντεακια( πιστεύω περισσότερο με βοήθησαν από straight razor ,λόγω των κινήσεων που τεντώνουν το δέρμα ) και καθημερινό ξύρισμα. Μετά από μια εβδομάδα φύγανε και τα κάποια σπυράκια.
Έχω δουλειά ακόμη, αλλά η ανταμοιβή είναι τα αρώματα κατά την διάρκεια του ξυρίσματος και η καταπληκτική κατάσταση του πρόσωπου μετα το ξύρισμα και ας μην είναι τέλειο ( να φαίνονται οι σκιές των τριχών).
Ευχαριστώ και πάλι για το Alum Block.
Άβαταρ μέλους
trelovet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 09:28
8
Has thanked: 95 times
Been thanked: 434 times

Ξεκίνησα πριν από 1 χρόνo την προσέγγιση στο Π.Ξ. επειδή μου άρεσαν πολύ οι μηχανές και τα πινέλα . Μέχρι τότε οι ηλεκτρική μηχανή ήταν το βασικό μου μέσο για ένα μετριο και συνήθως βασανιστικό και με πολλούς ερεθισμούς ξύρισμα . Πέρασαν από τα χέρια μου πολλές μηχανές από φτηνές Κινέζικες μέχρι σούπερ ντούπερ Philips , Braun , Panasonic των εκατοντάδων ευρώ . Καμία δεν μου έδωσε απόλαυση και βαθύ ξύρισμα ακόμα και όταν τις δούλευα με αφρό . Ταυτόχρονα κι ενδιάμεσα δοκίμασα σχεδόν όλα τα βιομηχανικά ξυράφια με 1,2,3,4,5 λεπίδες , δεν άφησα σχεδόν κανένα μοντέλο που να μην το δοκίμασα .Είναι και ο χαρακτήρας μου αυτό που λέμε "συλλεκτικός". Κι εκεί όμως το αποτέλεσμα ήταν κάπως , πιθανώς λόγω κακής προετοιμασίας , ποιότητας των έτοιμων αφρών , κακής τεχνικής κλπ.
Ωσπου κάποια μέρα έπεσα πάνω σε ένα βίντεο στο Youtube όπου ένας μεσήλικας κυριούλης ξυριζόταν με DE μηχανή , πινέλο και κρεμούλα που έκανε πλούσιο αφρό . Μιλούσε στα Αγγλικά και κάθισα να τον δώ , μου έδινε την εντύπωση ότι το απολάμβανε . Αυτό ήταν , κόλλησα
Εψαξα στην πόλη μου να βρω τα υλικά που χρειαζόμουν , δύσκολη προσπάθεια λόγω μικρής και φτωχής αγοράς . Ασχετος με το θέμα δείλιασα να παραγγείλω από το ίντερνετ . Εχοντας φίλο και συμμαθητή μπαρμπερη απευθύνθηκα εκεί . Κινέζικη πεταλούδα αγνώστων στοιχείων , πινέλο NIPAVO ασβός , Ρωσικες λεπίδες Rapira Super Stainless και κρέμα OMEGA .
Πρώτη προσπάθεια τραγική . κακή σαπουνάδα σε ένα ποτήρι , τραβήγματα , κόψίματα και αποτέλεσμα για γέλια . Απογοήτευση. Επιστροφή στα πλαστικά ξυραφάκια και ο καινούργιος εξοπλισμός στον μούσκιο .
Κάτι όμως με τραβούσε και άρχισα να βλέπω βιντεάκια , να αφομοιώνω τεχνικές , να ψάχνομαι για προιόντα και να ζητάω από τον εαυτό μου μια δεύερη ευκαιρία . Αρχισα να βελτιώνω τον εξοπλισμο και να προσπαθώ να αντιγράψω τηις τεχνικές από τα βίντεο . Ωωωω πόσο καλύτερα πλέον . Απόλαυση , ιεροτελεστία , αισθήσεις , αρώματα όλα μαζί . Μετά από ένα χρόνο , πολύ αίμα , τσουξιμο, νεύρα άρχισα να μαθαίνω .
Δεν γυρίσω πίσω . Θέλω να γίνω κάθε φορά καλύτερος αν και ακόμα η τεχνική μου είναι μέτρια XD
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14356 times
Ηλικία: 54

Μετά από 35 χρόνια ξυρίσματος με μηχανές μιας χρήσης και 1-2 ηλεκτρικές πάντα το ξύρισμα ήταν αγγαρεία.

Κάποια στιγμή στην πρώτη καραντίνα βλέπω τον Σταρόβα να ξυρίζεται με safety razor και λέω μα τι κάνει ο μαλ..ς το 2020 !!!

Αφού είδα 1-2 βιντεάκια ακόμα από τον Μητσάρα σκέφτομαι ρε δεν δοκιμάζω με κάτι οικονομικό κι αν δεν μου αρέσει το παρατάω. Ψάξιμο στο internet και παραγγελία Parker 91R, TOBS Sandalwood, Semogue 1800 όχι ότι φθηνότερο υπάρχει αλλά ούτε και πανάκριβα πράγματα.

Πρώτη δοκιμή ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ, απίστευτη αίσθηση και άρωμα !!!!

Φυσικά δεν ήταν τέλειο ξύρισμα αλλά ούτε κόπηκα όπως περίμενα ούτε ερεθίστηκα και το σημαντικότερο το ευχαριστήθηκα και πλέον όλη η διαδικασία έχει γίνει απόλαυση
Γιάννης
jogantas1982
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 24 Οκτ 2020, 11:08
3
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 275 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Σε συνέχεια, του προηγούμενου προ διμήνου post μου. Μπορώ να πω πλέον ότι μετά από 4 μήνες Π.Ξ. , η τεχνική και ο εξοπλισμός έχει βελτιωθεί αρκετά . Τα εργαλεία δεν κάνουν τον μάστορα, αλλά βοηθάνε πολύ. Σωστή προετοιμασία και καλή συντήρηση.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13606 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@jogantas1982 Αδελφέ, όλα μετράνε και όλα παίζουν ρόλο, βασικά ισχύει και εδώ το ρητό του Δημοσθένη : "Δει δη χρημάτων...και άνευ τούτων ουδέν έστι γενέσθαι των δεόντων", κοινώς χρειάζονται και τα χρήματα προκείμενου να εξοπλιστούμε με υλικό και ξυριστικές μηχανές, για το εν λόγω χόμπυ... όμως με υπομονή και πρακτική άσκηση, ο καθένας μαθαίνει και εκπαιδεύεται .... αναλόγως του προϋπολογισμού που διαθέτει....
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Feather popular με feather λεπίδες, σε οικογενειακό τραπέζι που δεν έλεγε να πάω μουσάτος, παρότι καραντίνα. Ένα χέρι, wtg, έφυγαν μονομιάς γένια 15-20 μερών χωρίς ούτε ένα μπούκωμα της μηχανής, δεν ερεθίστικα πουθενά ούτε κόπηκα, ήμουν και φοβερά προσεκτικός. Παρόλο που δεν είχα ιδέα τι πάει να πει Π.Ξ. , μου κέντρισε το ενδιαφέρον, οπότε να 'μαι εδώ. :D
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Ανατριχιαστική.... Νόμιζα πως με έπιασαν αιχμάλωτο οι Ινδιάνοι Απατσι και για τιμωρία μου εγδαραν το πρόσωπο.

Συνηθισμένος χρόνια με ξυριστικές μηχανές τύπου Gillette, που και να θέλεις να κοπείς δεν μπορείς, πήγα να κάνω τα τρία περάσματα στο πρόσωπο. Wtg, xtg atg.!!! Αποτέλεσμα; Έκανα μια βδομάδα να συνέλθω.

Μετά από πολύ διάβασμα και πολλά βιντεακια, πλέον το απολαμβάνω, αν και η τεχνική μου δεν είναι ακόμη η καλύτερη.
Stelios
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11679 times
Been thanked: 11997 times
Ηλικία: 48

Με πολλή προσοχή και φόβο δοκίμασα την L6 και είδα το φως το αληθινό!
Παναγιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”