Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε:Μη παίρνετε τους έτοιμους για Ελληνικό καφέ πχ λουμίδης κτλπ!Να προτιμάτε κάποιο καφεκοπτείο με φρέσκο σπυρί και να το κόβει εκείνη την ώρα.
Εξαρταται ομως και την χωρα προελευσης
Εαν ειναι πχ απο Βιετναμ τιγκα στα φυτοφαρμακα για τα ζιζανια οπως ειναι παρατημενος στα σακια τοτε αστα να πανε ......
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Συμφωνώ μαζί σου γι αυτό που λες, γι' αυτό κοιτάμε αυτό που παίρνουμε να ξέρουμε απο που είναι!Προσωπικά παραγγέλνω κόκκους espresso απο TAF που είναι δοκιμασμένο και ότι καλύτερο για μένα υπάρχει στην Ελλάδα.Επίσης εκπροσωπεί και χορηγεί με δικούς της καφέδες τους 'Eλληνες barista στους πανελλήνιους καθώς και στο παγκόσμιο που γίνονται διαγωνισμοί!Μάλιστα πέρσι αν δε κάνω λάθος δικός μας Έλληνας barista ήρθε 6ος παγκόσμιο με καφέ της TAF!
Δε κάνω διαφήμιση και δεν έχω καμία μα καμία σχέση με την εν λόγω εταιρία παρα μόνο απολαμβάνω καφέδες της που είναι αποδεδειγμένο απο τους καλύτερους!Επίαης έχει και γαλλικό καφέ και αν δε κάνω λάθος και Ελληνικό που παρεπιπτόντως δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.
Εδω http://www.cafetaf.gr/" onclick="window.open(this.href);return false; αν θέλετε να παραγγείλετε η οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε να ρωτήσετε!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ηλία πόσο είναι τα μεταφορικά τους?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχει βαθμίδες ανάλογα τα σακουλάκια (250gr το ένα αυτα που παίρνω εγω).Για 4 σακουλάκια που παιρνω κάθε φορά χρεώνουνε γύρω στα 4-5 ευρώ αν δε κάνω λάθος.Πάρε τηλέφωνο για να σαι σίγουρος ,μη σε πάρω στο λαιμό μου!Συνεργάζονται με γενική ταχυδρομική και είναι πολύ γρήγοροι και εξυπηρετικοί.Επίσης να προτιμήσεις να πληρώσεις με paypal γιατί γλυτώνεις ένα ποσό για αντικαταβολή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

boltsis έγραψε:Προσωπικά παραγγέλνω κόκκους espresso απο TAF που είναι δοκιμασμένο και ότι καλύτερο για μένα υπάρχει στην Ελλάδα.
Ευχαριστω,το ψαχνω το θεμα ηδη.
Και που τους αλεθουμε σε μορφη "πουδρας" οπως λενε στα καφεκοπτεια;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

Και που τους αλεθουμε σε μορφη "πουδρας" οπως λενε στα καφεκοπτεια;
αν μιλαμε για καφε espresso δεν νομιζω οτι ειναι καλο να τον τριψεις τοσο λεπτο.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχω δοκιμασει τετοιο καφε πχ Kenya αλλα σε μορφη Ελληνικου.
Δηλαδη μου τον εκοψαν ψιλο και τον εβρασα στο μπρικι.
Γινεται μια χαρα με καϊμακι κιολας !
Ειναι πιο σκουρος,πιο δυνατος και αρωματικος.
Μαλιστα εχω και μερικες ποικιλιες αρωματικου σε περιπτωσεις που δεν θελω και δυνατο.

Εχω δοκιμασει επισης εσπρεσο αλλα ειναι πολυ δυνατος,τον λεω "ο καφες του ξενυχτη" αλλα ειναι καπως βαρυς και στο στομαχι.
Το θεμα ειναι πως αν παραγγειλουμε κοκκους πως θα γινει η κοπη,υπαρχει χειροκινητος μυλος του καφε περαν εκεινον του παππου μας;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

απο οσο ξερω η μηχανες που κοβουν τον καφε espresso μπορουν να ρυθμιστουν για το ποσο λεπτο θα κοβουν τον καφε.
χειρος δεν πρεπει να υπαρχει γιατι ο espresso κοβεται σε μηχανη με πετρες γιατι στο μεταλλο ανεβαζει ευκολα θερμοκρασια και καιγεται.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Το προβλημα μου ειναι πως θα ψιλοκοψω τους κοκκους που θα αγορασω απο το ανωτερω site.
Να παω στο καφεκοπτειο της γειτονιας και να τους ζητησω μια χαρη;
Θα με κυνηγησουν.

:bigsmilie
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

μμμ ισως ο Ηλιας εχει λυση σε αυτο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”