Καφες

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αυτή η συζήτηση είναι μόνο για άτομα άνω των 18 ετών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Πολυ σιροπι,πολυ γαλα ε τι καφες ειναι αυτος;
Ξυπναει-τονωνει ή απλα μας συντροφευει στην καφετερια;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
tsitos45
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:41
13
Τοποθεσία: Καστοριά - Θεσσαλονίκη

Κοιτα αυτό που ήπια εγω δεν το πίνεις για να ξυπνήσεις. Ένας ελαφρύς καφές για να τον πιεις σε μια καφετέρια κατα τις 11 το πρωί ή το απόγευμα, να σε χαλαρώσει και να παιξεις κανένα επιτραπέζιο.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Τοτε "ωραιος".
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τα ροφήματα που είναι συνηθισμένοι να πίνουν οι Έλληνες χρησιμοποιούν καφέ σαν συστατικό, αλλά δεν είναι καφέδες.

Οι Ιταλοί συγκεκριμένα τα λένε «acqua sporca», δηλαδή «λερωμένο νερό». «Λερωμένο» επειδή είναι μαύρο από τον καφέ μέσα, αλλά «νερό» και όχι καφές, διότι αυτά δεν τα θεωρούνε καφέδες. :capito

Θυμάμαι την εποχή, πολύ πρόσφατα μάλιστα, δεν έχει 10 χρόνια, που σου έκαναν καπουτσίνο με σαντιγί αντί για αφρόγαλα. Επίσης, ακόμα και τώρα οι περισσότεροι στον καπουτσίνο βάζουν κανέλα που δεν κολλάει καθόλου με τον καφέ. Κακάο ναι μάλιστα, δένει, αλλά κανέλα :confused

Για να μην αναφερθώ στις Ελληνικές εφευρέσεις και μάλιστα με Ιταλικά ονόματα, τύπου espresso freddo, cappuccino freddo, fredduccino και δε συμμαζεύεται.
Καλύτερα να φάω παγωτό, ίδιες θερμίδες έχει και θα το ευχαριστηθώ περισσότερο!

Ένα άλλο επίσης γελοίο φαινόμενο που είναι χαρακτηριστικό των Ελλήνων είναι να πίνουν αυτόν τον δήθεν καφέ τους στο πόδι. Στην Ευρώπη δεν το βλέπω πουθενά, στην Ελλάδα όλοι το πρωί έχουν ένα μπαζοκαφέ, σε ένα πλαστικό βρωμοπότηρο και ρουφάνε σαν κατσίκες από ένα καλαμάκι μες τη μέση του δρόμου ή στο γραφείο της δουλειάς.

Άσε που ένα ρόφημα που τους κοστίζει 0,30 ευρώ στο πουλάνε 3-4 ευρώ, δηλαδή 1000% επάνω!!!


Αλλά τη χαριστική βολή μου την δίνουν όταν ζητάς να σου φέρουν έναν Ελληνικό καφέ.
Ούτε αυτό δεν είναι ικανοί να κάνουν! Ενενήντα εννέα στους εκατό Έλληνες/Ελληνίδες ΔΕΝ ξέρουν να κάνουν Ελληνικό καφέ, είναι δραματικό!
Ή θα στο κάνουν στην εσπρεσσομηχανή στον ατμό και θα είναι για πέταμα, η αν στον κάνουν στο μπρίκι δεν ξέρουν πώς να το ψήνουν. Άσε που δεν ξέρουν ούτε πώς να τον πούνε. Πολύ αμφιβάλω αν ζητήσω έναν «με ολίγη» αν θα καταλάβει τη διαφορά ο καφετζής από τον «μέτριο».


Εγώ έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να παραγγέλνω καφέ στην Ελλάδα. Ή τον κάνω σπίτι μου, ή περιμένω να πιω καφέ όταν πάω Ιταλία σαν στερημένος. Και δεν υπερβάλω καθόλου.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Slur έγραψε:Τα ροφήματα που είναι συνηθισμένοι να πίνουν οι Έλληνες χρησιμοποιούν καφέ σαν συστατικό, αλλά δεν είναι καφέδες.

Οι Ιταλοί συγκεκριμένα τα λένε «acqua sporca», δηλαδή «λερωμένο νερό». «Λερωμένο» επειδή είναι μαύρο από τον καφέ μέσα, αλλά «νερό» και όχι καφές, διότι αυτά δεν τα θεωρούνε καφέδες.

ή περιμένω να πιω καφέ όταν πάω Ιταλία σαν στερημένος. Και δεν υπερβάλω καθόλου.
Δεν ειμαι ειδικος μα Ελληνες απο τον χωρο του αυτοκινητου σε ταξιδιωτικα αρθρα λενε το αντιθετο.
Στην ιταλια στα παραλιακα μαγαζια πλεον ειναι νερωμενοι και τιγκα στο γαλα.
Ο φραπε σε πλαστικο ολη την ημερα μεσα στοην ηλο ειναι Ελληνικη φρικη.

Ο φρεντο ειναι συνεχεια του φραπε σε εσπρεσο-καπουτσινο,δεν το βλεπω κακο σαν ιδεα.
Ο φραπε και γενικα ο χυμα καφες σε εταιριες ή καντινες ειναι απο χωρες οπως βιετναμ,ταυλανδη,λάος κλπ ΚΑΜΙΑ σχεση με λατινικη αμερικη.
Ειναι γεματος απο φαρμακα που τον ψεκαζουν για τα εντομα πριν ερθει,μακραν χειριστη ποιοτητα !
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Byronas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:23
13
Τοποθεσία: Αθήνα/Αγρίνιο
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 35

Συγγνώμη αλλά ας μην είμαστε υπερβολικοί. Δικαίωμα του καθενός είναι να είναι όσο μερακλής θέλει στις συνήθειές του. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι άνθρωποι αρχίζουν μερικές συνήθειες χωρίς να το πολυσκέφτονται αλλά δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι "πρόβατα". Μπορεί να μην έχουν την δυνατότητα ή την ενημέρωση για κάτι διαφορετικό.

Όσον αφορά τους καφέδες στην Ιταλία, εκεί κάθονται τα απογεύματα στις καφετέριες το πολύ 45 λεπτά και θυμάμαι χαρακτηριστικές πρωϊνές εικόνες από Μιλάνο και Φλωρεντία όπου οι άνθρωποι μπαινοβγαίνουν σε μικρά καφέ ή ζαχαροπλαστεία, παραγγέλνουν έναν espresso, χαιρετάνε γνωστούς, πίνουν τον καφέ σαν σφηνάκι και πάνε στη δουλειά! :megagrin

Αλλά είναι κι άλλο το κλίμα εκεί πέρα. Δεν μπορούμε να περιμένουμε σε όλες τις χώρες να έχουν ίδιες συνήθειες.
"There is nothing more deceptive than an obvious fact," he answered, laughing.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δίκιο έχεις Βύρωνα.
Απλά εγώ λέω, ότι εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου η κατάσταση του καφέ στην Ελλάδα.
Προφανώς στους περισσότερους αρέσει έτσι όπως είναι.
Θέλησα να πω τον πόνο μου :cry
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παρόλο που ο Slur είναι κάπως σκληρός στις εκφράσεις του, συμφωνω μαζί του. Τουλάχιστον όταν έπινα καφέ, γιατί τώρα κλείνω δύο χρόνια χωρίς καφείνη.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Οι παλαιοτεροι θα θυμαστε του Δομαζου στην πλατεια Βικτωριας.
Μπομπα σκετη φραπε και ο σερβιτορος στον δισκο το εβαπορε κουτι ανοιχτο.
Προσθηκη γαλατος επι τοπου κι οσο θελει ο πελατης.

:iirre
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δορυφέρων έγραψε:Μπομπα σκετη φραπε και ο σερβιτορος στον δισκο το εβαπορε κουτι ανοιχτο.
Προσθηκη γαλατος επι τοπου κι οσο θελει ο πελατης.

:iirre
:hystericalbs1 :hystericalbs1
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αφέψημα-Ποτό-Αλκοόλ”