Tabac Original σαπούνι - κρέμα ξυρίσματος.

nobody
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 13 Ιουν 2020, 18:52
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 33 times

Το παρηγγειλα κι εγώ από το notino τελικά. Στα 14 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1873 times
Ηλικία: 28

Μου ήρθε κι εμένα το στικ, βήγκαν έκδοση ως αναμενόταν, ό,τι πρέπει για ταξιδιωτικό/ευκολοσάπουνο και για δοκιμή αύριο τώρα που έχω φρέσκια την εμπειρία με το σεταπ τάλλοου.

Έκανα όμως μία πατάτα. Πήρα το σκέτο ανταλλακτικό. Τώρα τι να κάνω, να σκίσω το αλουμινόχαρτο λίγο-λίγο και να το εφαρμόζω έτσι; Κάποια άλλη ευρεσιτεχνία για να μη βρέχεται και ξεθυμάνει όλο; Ντάξει δε με πολυκαίει κιόλας, στα 8 ευρώ δεν έχεις και πολλά να χάσεις. Κρίμα είναι όμως να πεταχτεί το 80-90% επειδή ξεθύμανε/μούχλιασε.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3595 times
Been thanked: 3401 times
Ηλικία: 42

Να το φυλάς σε πλαστικό σακουλάκι με ζιπ. Έχει στο σούπερ μάρκετ τέτοια, αλλά και στο ικέα. Δεν θα πάθει τίποτα για χρόνια.

Εικόνα
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1363
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6514 times
Been thanked: 5388 times
Ηλικία: 57

Τελικά, ήρθε σε κανέναν το παλιό ορθόδοξο με το λιπακι του???
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1873 times
Ηλικία: 28

Ως τώρα μάλλον όχι.

Επειδή έκανα απευθείας σύγκριση σε 2 όμοια ξυρίσματα τα 2 τάμπακ, θα έλεγα ότι το καινούριο έχει λιιιιγο λιγότερο παππουδέξ άρωμα, πιο παιχνιδιάρικο. +1 Επίσης, αφρίζει ακόμα περισσότερο σα διάολος από ό,τι το ταλλοου (+0,5).

Αυτό που του έβγαλε (κατ' εμέ) -2 πόντους, είναι ότι αφενός -1 γιατί ΔΕΝ υπάρχει η ίδια ακριβώς προστασία με του ζωικού λίπους. Είναι ένα τσικ κάτω. Πάλι ψηλή, και μάλιστα από τις ψηλότερες που έχω δει σε φυτικό σαπούνι (μαζί με TOBS), αλλά υπάρχει σχετικά αισθητή διαφορά με το τάλλοου.

Αφετέρου, -1 για το ποστ σέηβ, το οποίο είναι επίσης ένα σκαλάκι κάτω. Το δέρμα ροδαλαίνει και θρέφεται λίιγο λιγότερο. Χρειάστηκα το balm μου αυτή τη φορά, ενώ την προηγούμενη φορά δεν είχα ανάγκη καν λοσιόν, έβαλα εκεί μία του λιντλ που έχω για ψιλοπέταμα, ίσα-ίσα για την αντισηψία.

Για μένα, είναι λιιιιιγο καλύτερο το τάλλοου. Ίσως δε δικαιολογούμαστε να το ψάχνουμε αρειμανίως βέβαια, η δουλειά γίνεται σχεδόν ίδια με το βήγκαν. Αλλά δεν γίνεται η ίδια. Υπό αυτό το πρίσμα, θα πρότεινα στα "αρρωστάκια του τάμπακ" να στωκάρουν (αν δεν το έκαναν *χμχμ* ήδη) το τάλλοου, ενώ σε αυτούς που δε γνώρισαν το ταλλοουϊκό ή δεν τους αρέσει και πολύ, να μην πολυσκοτιστούν.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5910
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27499 times
Been thanked: 38955 times
Ηλικία: 54

Ανταλλάσσω δυο από τα NOS refill tallow που έχω με γκαρσονιέρα στο κέντρο. Ευκαιρία - προλάβετε πριν αλλάξω γνώμη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1363
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6514 times
Been thanked: 5388 times
Ηλικία: 57

Με πολυκατοικία τι παίρνω???
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Στο δικό μου δέρμα το παλιό με το non-tallow δεν έχει καμία αισθητή διαφορά , κάνω σερί ξυρίσματα από την προηγούμενη εβδομάδα και δοκίμασα διάφορες de όπως και ένα ξύρισμα με μαχαίρι. Δοκίμασα με πινέλα συνθετικά , ασβούς , χοίρους , άλογα.

Δεν μπορώ να δω κάτι που θα με τρομάξει και να τρέξω να στοκάρω το παλιό. (ymmv)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1363
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6514 times
Been thanked: 5388 times
Ηλικία: 57

Οι περισσότεροι εδώ μέσα, αν όχι όλοι, που τα έχετε δοκιμάσει και τα δύο, λέτε ότι δεν υπάρχει διαφορά...

Δεν αντιλεγω... Πιθανώς ακόμη και να είχε είμαι τόσο ελαττωματικό κυνηγόσκυλο που το πιο πιθανό είναι να μην καταλάβαινα το παραμικρό και να έβγαζα αυτό με το ταλλοου ότι είναι βιγκαν ή το αντίστροφο...

Απλά ψάχνω αυτό με το λιπακι, έτσι για το γμτ... Ειδικά μετά την κοροϊδία, εσκεμμένη ή μη, του MakeUp...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1873 times
Ηλικία: 28

Κώστα, απολύτως φιλικά και καλοπροαίρετα, μη χαλιέσαι. :)

Έχουμε γράψει σχεδόν όλα τα μέλη εδώ ότι η διαφορά είναι από αμελητέα ως ανύπαρκτη και πως η εμπειρία που προσφέρεται παραμένει σχεδόν εντελώς ως είχε. Μη σε επηρεάζει το χάηπ που έτρεξε εδώ και στο φβ και σκάγαμε σαν τους τρελούς στις δύσμοιρες πωλήτριες να ρωτάμε σωρηδόν τηλεφωνικώς αν υπάρχει το συστατικό που ψάχνουμε. Η νέα σύνθεση είναι μία χαρά.

Αν έμπαινα στα παπούτσια σου, θα δαπανούσα το χρόνο που δαπανάς για τη διαλεύκανση της tabac-ειάδας σου στην εξεύρεση του καλύτερου stirling για τα αρωματικά σου γούστα και θα το μπουμπούναγα. :P
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”