To ξύρισμα της ημέρας: 5.12.2010-11.12.2010

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Έλα ρε, τι sorry! Δεν το είπα σαν παρατήρηση, αλοίμονο! Για να μην ταλαιπωρείσαι πρωτίστως εσύ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εαν τις φωτο τις μετατρεπεις και τις μικραινεις δλδ στα 600 πιξελ εισαι πιο σβελτος..

Τα γενια σου μου θυμιζουν μετεωρολογικο χαρτη που δειχνει την κατευθυνση των ανεμων! :megagrin
Καταλαβα καλα, 6 περασματα? Τοσα κανω και εγω.. Σε 3 μερες.. :iirre :megagrin Σε μενα ποτε δεν ηταν ετσι η κρεμα του Αrko.. Προσπαθησε με πιο πολυ νερο απο την αρχη. Ποτε δε με εχει κολλησει, ειδικα σαπουνι..

Τι να προτεινω.. Στην αρχη πρωτο περασμα με τη φορα, δευτερο κοντρα. Μετα απο λιγο καιρο 2 περασματα κοντρα. Τα γενια μου ειναι σχεδον οπως τα δικα σου πυκνοκατοικημενα, αλλα οχι τοσο αναρχα.. Σε μενα μχρι και τα γενια εχουν δεξια φορα.. :megagrin Και να τεντωνεις το δερμα σε καθε αλλαγη κατευθυνσης. Οι κινησεις να ειναι μικρες και κοφτες. Να ξεπλενεις πιο συχνα ωστε να εχεις πιο συχνα ελευθερη "γραμμη κοπης". Το θεμα της πιεσης ειναι ενα θεμα, καθε λεπιδα αντιδραει διαφορετικα, μην κανεις το λαθος να πιεσεις πολυ ομως! Γενικα για να μην ξεραινεται ο αφρος πολυ απλα, δεν τον απλωνεις και περιμενεις να περασει η ωρα, τον απλωνεις και κανεις μασσαζ με το πινελο τα 3-4 λεπτα! Ετσι βεβαια εχεις και τη δυνατοτητα και το δερμα να κανεις μασσαζ, και να το καθαρισεις απο τα λιπη κλπ (γιαυτο οι κρεμες και τα σαπουνια αλλα και τα γκαζοντενεκεδακια εχουν μεσα στη συνθεση τους τενσιδια, δλδ καθαριστικες ουσιες οι οποιες διαλυουν το στρωμα λιπους στο δερμα) αλλα ενισχυεις και τη δραση του αφρου σου. Αν χρειαστει, βαζεις λιγο νερο, βουτωντας την ακρη του πινελου σε ζεστο νερο και συνεχιζεις το μασσαζ στο προσωπο. Για τα υπολοιπα κοιτα πανω τι εγραψα.

Σε γενικες γραμμες εχεις νορμαλ δερμα ή ευαισθητο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

eliakiss έγραψε:Σαπούνι ARKO με έντονο άρωμα Μασσαλίας (zamc thanks!)
Δέν κάνει τίποτα! Αν και βλέπω σε παίδεψε το σαπούνι
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Stefanos έγραψε:Τα γενια σου μου θυμιζουν μετεωρολογικο χαρτη που δειχνει την κατευθυνση των ανεμων! :megagrin
Καταλαβα καλα, 6 περασματα? Τοσα κανω και εγω.. Σε 3 μερες.. :iirre :megagrin
:hystericalbs1 :hystericalbs1

Λοιπόν, δέρμα ευαισθητότατο που επουλώνει πολύύύύύ αργά και αφήνει υπέρχρωση τοπικώς.
Για τον αφρό το υποψιάστηκα και γι' αυτό στα επόμενα περάσματα έβρεχα τις άκρες του πινέλλου με καυτό νερό.
Από το τρίτο πέρασμα και μετά κάνω άλλα 3 κόντρα έτσι ακριβώς: με μικρά και κοφτά περάσματα.
Δεν κατάλαβα αυτό που γράφεις με τη <<γραμμή κοπής>>.
Τελος, όσο για το τέντωμα του δέρματος το 'χω καταλάβει και σήμερα είχα μια μκρή πετσέτα και τέντωνα το δέρμα κρατώντας τη διότι το χέρι γλιστράει.
Ε, με τούτα και μ' εκείνα περνάνε οι ώρεεεες :bigsmilie :bigsmilie :bigsmilie
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πως να το αποδωσω στα ελληνικα.. Edge.. Κοψη? Οκ αν το λενε ετσι.. Σορι εχω μαθει γερμανικη ορολογια ή αγγλικη.. Βλεπωντας τις φωτο θα ελεγα οτι οι Lord δεν κανουνε για σενα.. Τι εχεις δοκιμασει?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

Ηλια απο οτι εχω δει απο σενα , μπορω να πω οτι δεν εισαι βιαστικος και οτι προσεχεις , για αυτο θα σου πω να βαλεις λεπιδα feather να δεις διαφορα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Stefanos έγραψε:Πως να το αποδωσω στα ελληνικα.. Edge.. Κοψη? ?
Σωστος! :megagrin

α και +1 στον JohnnyBlade :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Γιάννη, σ' ευχαριστώ για το σχόλιο. Η αλήθεια είναι ότι τόλμησα στο 5ο μου traditional shaving να χρησιμοποιήσω Feather και ...άστα! Δε φταίει βεβαίως η λεπίδα. Προς Θεού! Όμως, τώρα, περίπου 8-10 ξυρίσματα μετά ίσως το δέρμα να έχει αγριέψει και ν' αντέξει. Η αλήθεια είναι ότι αφιερώνω χρόνο. Δεν βιάζομαι. Γι' αυτό και ξυρίζομαι βράδυ. Τώρα με τον μεγεθυντικό καθρέφτη πιστεύω ότι θα έχω ...ασφαλέστερα αποτελέσματα!

Στέφανε, στο <<καθαρή γραμμή κόψης>> εννοείς να καθαρίζω τοπικώς τον αφρό, ώστε να βλέπω από πού έχω λόγο να ξαναπεράσω;
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικα εννοω να ξεπλενεις την ξυριστικη μηχανη ωστε να μην επηρεαζεται η κοψη απο τον αφρο και τις τριχες..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Stefanos έγραψε:Βλεπωντας τις φωτο θα ελεγα οτι οι Lord δεν κανουνε για σενα.. Τι εχεις δοκιμασει?
ASTRA Super Platinum
Lord super stainless (3-4 φορές)
Lord super chrome (2-3 φορές)
Gillette super silver
Feather
Streamline
Merkur
ASTOR (2-3 φορές)
Wilkinson (3 φορές)
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”