Le Pere Lucien

Drioannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 09:35
4
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Χρησιμοποιώ τα συγκεκριμένα σαπούνια περίπου 2 χρόνια. Εξαιρετικό άρωμα σε αυτά που έχω δοκιμάσει (Traditional, Rose de Pushkar, Oud Santal, Cedar Orange) με κορυφαία προστασία.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 3816 times

Ως κάτοχος πλέον του Traditionnel, θα πω ότι έχει πολύ ήρεμο άρωμα, με κυρίαρχη νότα αυτή του ευκάλυπτου.
Δεν ξέρω αν θα αλλάξει καθόλου αφήνοντάς το ανοιχτό (νομίζω ο @babkoug είχε αναφέρει μία τέτοια αλλαγή του αρώματος του καθενός της σειράς) - θα το μάθω τις προσεχείς ημέρες. :D

Και μία σημείωση, καθώς είδα τελευταία να αναφέρεται δεξιά και αριστερά ότι η συσκευασία των 98g με το μπολ δεν συμφέρει, σε αντίθεση με το refill ή την συσκευασία των 200g.
Τα 98g σε μπολ έρχονται στα 17.5€, τα 98g refill στα 12€ και η συσκευασία των 200g είναι στα 28.5€.
Η διαφορά του refill από το μπολ των 98g είναι 5.5€ και η αντίστοιχη του μπολ των 200g από 2x98g refill είναι πρακτικά στα 4.5€, το οποίο και στις δύο περιπτώσεις ισοσταθμίζεται από το (πολύ ωραίο) ατσάλινο μπολ.
Αν δεν υπάρχει κάποιο μπολ διαθέσιμο (τα οποία κυμαίνονται κοντά στα 3-5€) και δεν υπάρχει η πρόθεση χρήσης του σαπουνιού σαν stick, στα ίδια χρήματα βγαίνει η σούμα.
Ok, είναι λίγο πιο συμφέρων το μεγάλο ατσάλινο μπολ, αλλά έως εκεί. ;)
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8747 times
Been thanked: 11809 times
Ηλικία: 55

@Midak
Είσαι τυχερός, μάλλον πήρες ληγμένο 😁. Νταξ αυτή είναι η έννοια του ΙΜΟ. Εγώ ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω πως αγόρασα το Traditionnel μετά το Fougere, ελπίζοντας στα κλτρ. Τώρα το Fougere μέχρι κ ωραίο μου φαίνεται μπροστά στο Traditionnel. Κ τα δύο μου μυρίζουν ναφθαλίνη με κάτι άλλο, με το Traditionnel πιο έντονα. Για να έχει τέτοιες πωλήσεις, δεν μυρίζουν όλοι αυτό που μυρίζω εγώ. Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος. 🤔. Έχουν πάντως φοβερές ιδιότητες, εύκολο φορτωμα-αφρισμό με λίγο νερό, κ γλίστρα προστασία, ρεζίντουαλ, ποστ που δεν παίζονται.
Τα μεταλλικά κουτάκια που εβαλα τα Refill διαμέτρου 8.2εκ. τα πήρα 1€ κ με το αυτοκόλλητο που έχει η συσκευασία εχεις κατι κοντά στο πρωτότυπο. Εχω ανεβάσει φωτός στο SOTD. Σίγουρα πρωτότυπο δεν είναι.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 3816 times

Λες, ε; :D
Χτες το αγόρασα (μόλις έγινε νέα παραλαβή από το Hairmaker), και ο κωδικός του κάτω είναι B98TR-2021-333, οπότε πρέπει να είναι φρέσκο.
Μύρισα και το Cologne-Fougère το οποίο ήταν πιο έντονο και "λαμπρό" από το Traditionnel, το οποίο όντως έχει και μία νότα ναφθαλίνης (προσωπικά μου αρέσει).
Όντως, σαν ιδιότητες είναι εξαιρετικό (μόλις το δοκίμασα).

Ok, ακόμα και με 1€ να βρεις μπολάκι δεν νομίζω να είναι πιο όμορφο/ποιοτικό από το δικό του. Πάω πάσο πάντως, δεν είχα δει ότι υπάρχουν και με κάτω από 3€.
Αν και συνεχίζω να πιστεύω ότι η διαφορά είναι μικρή, και σου μένει και το ωραίο μπολ. :d
geathana
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2016, 17:28
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 39 times

Καλησπέρα, αγόρασα το LPL Traditionell τις προάλλες και έχω να πω τα καλύτερα. Εκτός από το άρωμά του που ήταν σαν φαρμακευτικό βοτανικό, όσον αφορά τις ιδιότητες μου φάνηκε πάρα πολύ καλό. Και η τιμή του refill, άκρως ανταγωνιστική.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8747 times
Been thanked: 11809 times
Ηλικία: 55

Φαρμακευτικό βοτανικό 😄. Τα ίδια λέμε φίλε μου. 😁
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Έχω να προτείνω το Lpl italian barbershop, ιδιαίτερο άρωμα πορτοκαλιού, μέντας, κανέλλας, όλως άλλο από τα κλασικά αρώματα barbershop... στα υπόψιν...
Άβαταρ μέλους
amakod
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 05 Σεπ 2021, 13:20
2
Τοποθεσία: Kozani
Has thanked: 59 times
Been thanked: 62 times
Ηλικία: 60

Παιδια καλησπερα
το αναφερω σαν πληροφορία , αγορασα το καλοκαιρι το Oud-Santal 200gr απο καλλυντικάδικο eshop της Αθήνας, εμφανώς αλλοιωμένο, αποχρωματισμούς, αλλου σκληρό αλλου μαλακο. Το εβγαλα απο το κουτι με ενα κουταλακι και τι βλεπω, μαυρίλες και μερικά κομματια κρυσταλλωμένα. Τελικά πρέπει να ψωνίζουμε μονο απο γνωστά μαγαζιά!!!
Νάφε και μέμνασο απιστείν
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 3816 times

Μαυρίλες τελικά βρήκα και στο δικό μου, είναι δυστυχώς μία αντίδραση του σαπουνιού με το ατσάλι.

Μίλησα με την Le Père Lucien και μου ανέφεραν ότι όταν το παρατήρησαν σαν φαινόμενο έκαναν μία έρευνα που έδειξε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος ανησυχίας.
Εδώ μπορεί να διαβάσει κανείς περισσότερα για το θέμα, όπου μάλιστα απαντάει ο ίδιος ο Cyril της LPL.

Επειδή όμως το να έχω ένα σαπούνι με μαυρίλες είναι κάτι που δεν μου αρέσει, πήρα ένα refill, καθάρισα το κουτάκι (έβγαλε μπόλικη μαυρίλα στο σκούπισμα), και χρησιμοποίησα το ωραιότατο χαρτί του refill ως μονωτικό ανάμεσα στο σαπούνι και στο ατσάλινο τοίχωμα.

Εικόνα

Δεν ξέρω αν είναι καλή λύση για όσους φορτώνουν με πινέλο, αλλά για κάποιον που αφαιρεί ποσότητα σαπουνιού και κάνει bowl lathering νομίζω λύνει το πρόβλημα μία και καλή. ;)
pavgiannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 16:46
1
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Καλησπερα ομαδα, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου για ενα σαπουνι της Le Pere Lucien και συγκεκριμενα αυτο με αρωμα κεδρου και πατσουλι ( των 98gr. ) . Το εχω χρονια στην κατοχη μου αλλα ενταχθηκα σχετικα προσφατο στο φορουμ, οποτε πηρα την αποφαση να πω καποια πραματα για αυτο το σαπουνι. Αρχικα πρωτου το παρω, επηρεαστικα απο το καλα λογια που εβλεπα σε αξιολογησεις διαφορων καταστηματων και βιντεο στο youtube. Ετσι το παραγγειλα και εγω! Δεν ειμαι σιγουρα καθολου ικανοποιημενος! Το μονο θετικο που βρισκω ειναι το αρωμα του. Ο αφρος του ειναι παρα πολυ αδυναμος...Αφου απλωσω τον αφρο με το πινελο αρχιζω το ξυρισμα και σιγα σιγα ο αφρος αρχιζει να εξασθενει. Εχοντας τελειωσει την μια πλευρα του πρωσοπου,πρεπει να ξαναπερασω με το πινελο την αλλη πλευρα γιατι ειναι σαν να μην υπαρχει ο αφρος. Ενταξει για την προσταστια δεν το συζηταω καθολου, δεν υπαρχει προστασια. Το ξερω οτι ειναι σαπουνι χωρις tallow ομως υπαρχουν στην κατηγορια του καλυτερα σαπουνια.

Πειτε μου τι αποψη εχετε για το συγκεκριμενο σαπουνι.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”