Parker Safety razors

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13668 times
Been thanked: 14644 times
Ηλικία: 54

YanniZ έγραψε: Επειδή μου αρέσουν οι μακριές λαβές, σκέφτομαι την αγορά μιας 98r. Πως θα την χαρακτηρίζατε από άποψη επιθετικότητας σε σχέση με μια EJ 89? Είμαι νέος στο χώρο και ψάχνω κάτι ήπιο... Υπάρχει άλλη Parker που θα χαρακτηρίζατε ήπια και θα προτείνατε;
H πρώτη μου μηχανή ήταν η 91R και ξυρίστηκα πολύ άνετα και μετά από λίγο έψαχνα πιο επιθετική/αποτελεσματική. Δεν έχω ξυριστεί με EJ89 για να συγκρίνω αλλά θα πρότεινα άνετα για πρώτη μηχανή την Parker closed comb.
Γιάννης
NavalArchitect

Προσπαθώντας να πάρω μία προκαταβολική ιδέα για το blade gap:

Parker 90R, κεφαλή καλά σφιγμένη:

Εικόνα

Εικόνα

Gillette Slim Adjustable @3:

Εικόνα

Εικόνα

Added in 1 hour 20 minutes 16 seconds:
Και από το PrimAndPrep.com που είδα ότι η επιθετικότητα σε αυτό το μοντέλο είναι μικρότερη συγκριτικά με άλλα butterfly Parker:

Εικόνα

(βέβαια ποιός είναι ο PaP, κανείς δεν τον ξέρει, οπότε όλα ελέγχονται και στη χρήση θα διαπιστωθεί του λόγου το αληθές).
john1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 26 Φεβ 2021, 20:24
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Καλησπέρα. Είμαι κάτοχος δύο closed comb μηχανών (merkur 33c και dscosmetic) και σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιο επιθετικό με βαθύτερο ξύρισμα, αλλά όχι επιπέδου r41.. την θέλω την μηχανή για ξύρισμα ανά 3-4 μέρες. Ψάχνω κάτι οικονομικό και γι'αυτό κατέληξα στις parker. Απλά δεν ξέρω τι να επιλέξω ανάμεσα σε close, open comb και semi slant. Με ενδιαφέρει επίσης και η "γλυκυτητα" στο δέρμα. Από όσο είδα υπάρχεi διαθέσιμη η parker με κλειστή και ανοικτή κεφαλή μαζί στα ίδια χρήματα με την semi slant. Ποια θα μου προτείνατε ?
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Προτείνω Parker OC 24C/26C (ίδια κεφαλή έχουν) ή The Goodfellas’ Smile Gladio OC. Γλυκό, εύκολο ξύρισμα και safe επιλογές για εισαγωγή σε OC
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13668 times
Been thanked: 14644 times
Ηλικία: 54

Έχω και τις 3 και για μένα η open είναι πολύ ήπια, η closed μέτρια και η semi slant η πιο αποτελεσματική και ταυτόχρονα "γλυκιά".
Γιάννης
john1992
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 26 Φεβ 2021, 20:24
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μάλλον στην σλαντ καταλήγω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”