Νέος με απορίες στο παραδοσιακό ξύρισμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Τα συστατικά του Institute Karite
POTASSIUM PALMATE , SODIUM PALMATE , POTASSIUM STEARATE , POTASSIUM PALM KERNELATE , SODIUM STEARATE , SODIUM PALM KERNELATE , GLYCERIN , AQUA(WATER) , ISOPROPYL LANOLATE , PALM KERNEL ACID , BUTYROSPERMUM (SHEA BUTTER ) PARKII , PARFUM(FRAGRANCE) , TITANIUM DIOXIDE , PENTASODIUM PENTETATE , TETRASODIUM ETIDRONATE , CETEARYL ALCOHOL , CETEARETH-33 , CETYL ALCOHOL , STEARIC ACID , POLYSORBATE 60 , PETROLATUM , DIMETHICONE COPOLYOL , CITRONELLOL , AMYLCINNAMYL ALCOHOL , GERANIOL

Καμία σχέση με Valobra
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Συγνώμη αλλά ούτε το Valobra θεωρώ ότι είναι για ευαίσθητα δέρματα.Περιεχει petroleum/petrolatum.
Αν θελεις φίλε μου κάτι για ευαίσθητο δέρμα δοκίμασε speick.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6264 times

Giannis έγραψε:Τα συστατικά του Institute Karite
POTASSIUM PALMATE , SODIUM PALMATE , POTASSIUM STEARATE , POTASSIUM PALM KERNELATE , SODIUM STEARATE , SODIUM PALM KERNELATE , GLYCERIN , AQUA(WATER) , ISOPROPYL LANOLATE , PALM KERNEL ACID , BUTYROSPERMUM (SHEA BUTTER ) PARKII , PARFUM(FRAGRANCE) , TITANIUM DIOXIDE , PENTASODIUM PENTETATE , TETRASODIUM ETIDRONATE , CETEARYL ALCOHOL , CETEARETH-33 , CETYL ALCOHOL , STEARIC ACID , POLYSORBATE 60 , PETROLATUM , DIMETHICONE COPOLYOL , CITRONELLOL , AMYLCINNAMYL ALCOHOL , GERANIOL

Καμία σχέση με Valobra

Mου έκανε εντύπωση το πλήθος των συστατικών. Το valobra δεν το ξέρω. Απλά όπως έχω πει κι αλλού στα πλαίσια να αναστρέψω αυτή την ευαισθησία ψάχνω κι έχω πάρει ό,τι βρήκα για ευαίσθητα δέρματα και επειδή αυτό (institute du carite) είχε περγαμηνές ξεκίνησα μαυτό. θα πάω στο valobra και μετά στο λευκό proraso. Και βλέπουμε... Αλλά πιστεύω (στα πλαίσια της υποκειμενικότητας των δερμάτων) ότι μπορεί να κάνει δουλειά ένα σαπούνι που δεν σου πάει το μυαλό. Πχ το mitcell wool fat

Added in 6 minutes 23 seconds:
Re: Σαπούνι Institut du Karite
rhtoras έγραψε:Συγνώμη αλλά ούτε το Valobra θεωρώ ότι είναι για ευαίσθητα δέρματα.Περιεχει petroleum/petrolatum.
Αν θελεις φίλε μου κάτι για ευαίσθητο δέρμα δοκίμασε speick.
Απλά το διάλεξα μαζί με τα άλλα με μόνο κριτήριο ότι αναφερόταν σαν "για ευαίσθητες επιδερμίδες" αλλά αφού λες ότι έχει petroleum/petrolatum (τα θεωρώ όχι ιδιαίτερα φιλικά με το δέρμα - και κακώς που δεν κοίταξα σύσταση...) το βάζω στην άκρη. Θα πάρω spelck και θα τα ξαναπούμε..
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έρχομαι απο το νήμα του ΙΚ και την αναζήτηση του Δημήτρη για σαπούνια για ευαίσθητες επιδερμίδες.

Προσωπικά βελτίωση έχω διαπιστώση μόνο με το Martin De Candre. Θέλει όμως το χρόνο του. Δηλαδή μιά στο τόσο και όποτε τύχει στο rotation, δε κάνεις δουλειά.

Το Valobra ( το stick ) μου φάνηκε αρκετά φιλικό, αρκούντως ενυδατικό.

Πάντα και εννοείτε ymmv.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Να συνεχίσω της μέχρι τώρα εντυπώσεις μου,
Αφού η 23c δεν έκατσε καλά στο χέρι αποφάσισα να πάρω μια Merkur progress μαζί παρήγγειλα και λεπιδες father και της persona.
Πρώτο ξύρισμα πριν από λίγο με την progress και feather στην 4 ρύθμιση.
Καλή προετοιμασία, καλός αφρός και ήρθε η ώρα να δούμε τι λέει η progress αλλά και η λεπιδες που τόσα είχα διαβάσει!!
Και της είχα πάρει από φόβο.
Ο τρόπος που καθάρισε της τρίχες με ένα μόνο πέρασμα ήταν απίστευτος!
Αργά και προσεχτικά τελείωσα το πρώτο πέρασμα, και πραγματικά δεν χρειαζόταν άλλο!!
Έκανα άλλο ένα XTG έτσι γιατί μου άρεσε η όλη εμπειρία, έβαλα alum ξέπλυνα με κρύο νερό και έβαλα proraso asl μαζί με 444 gel.
Ίσως το καλύτερο ξύρισμα μέχρι στιγμής.
Το βάρος της μηχανής βοήθησε να μην βάζω καθόλου πίεση, και μαζί με την λεπιδα πραγματικά ήταν το κάτι άλλο.
Σε 2 ξύρισμα τα θα δοκιμάσω και τα persona, αλλά και τα Astra να δω τι λένε και αυτά με αυτή την Μηχανή.
Η 23c θα χαρίστει στο ανιψακι μου για τα πρώτα ξύρισμα τα του με την μέθοδο του ΠΞ.
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Χθες βιαζόμουν και με 2 μέρες γενιά έκανα ένα γρήγορο ξύρισμα, κρύο νερό, χωρίς Pre Shave, μόνο proraso σαπούνι, feather #3 και την progress στο 3, 2 περάσματα, και αφτερ 444 gel +Korres asb.
Το αποτέλεσμα τέλειο, ούτε ερεθισμους, και ωραία αίσθηση, αν και βιαζόμουν και χωρίς προετοιμασία πέτυχα ένα ωραίο αποτέλεσμα!!,
Τώρα πρέπει να βρω έναν τρόπο να φτιάξω το σαπούνι γιατί έχει φαγωθεί στο κέντρο και έχει μείνει μόνο στα πλάγια του δοχείου!
Ξέρει κανείς καμία πατέντα να το φτιάξω; η το αφήνω έτσι;
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6264 times

Και να το αφήσεις έτσι δεν πειράζει. Απλά τη σβούρα του πινέλλου θα την πηγαίνεις γύρω γύρω στα άκρα του δοχείου. Όμως μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο. Να ξύσεις με ένα μαχαιράκι γύρω γύρω σαπούνι και τα ξύσματα να τα συγκεντρώσεις στη μέση στην "τρύπα" όπου θα τα πιέσεις με τον αντίχειρα έτσι ώστε να έρθει πρόσωπο με το άλλο σαπούνι. Λίγο προσοχή στο πρώτο ξύρισμα με λίγη πίεση και από το δεύτερο και μετά κάτι η υγρασία κάτι τα υπολείματα σαπουνάδας θα το κάνουν ένα σώμα με το υπόλοιπο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Ευχαριστώ αυτό θα δοκιμάσω,
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μόλις τελειώσω το ξύρισμα, ξεβιδωνω την μηχανή μέχρι που το ελατήριο δεν δέχεται πίεση, αυτό δεν είναι το σωστό; για να μην χάσει την τάση του το ελατήριο.
stergios

Στη δικη μου progress αυτο κανω. Το θεωρω καλυτερο αφου δεν χρειαζεται η ταση κ στεγνωνει κ καλυτερα αν εχει υγρασια.
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Μάλλον βρήκα τα ξυραφακια μου.... Polsilver!! απλά κορυφαία
Στο δικό μου πρόσωπό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”