Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
padjon72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 20 Σεπ 2014, 14:23
9
Has thanked: 32 times
Been thanked: 74 times
Ηλικία: 51

Είχα παραγγείλει μια coolcut πριν από καιρό. Στο πρώτο ξύρισμα την είχα δει και πολύ άνετος και φυσικά εσφάγην.
Στο δεύτερο, είδα πως θα πρέπει να γράψω κάποιες ώρες ξυρίσματος με slow motion, υπομονή και χρόνο.

Κι επειδή κουράστηκα μόνο με την ιδέα, την έβαλα στη θήκη της και είναι εκεί από τότε

Ίσως κάποια στιγμή που θα χω χρόνο και όρεξη να βάλω μπρος τη διαδικασία αλλά δεν το βλέπω για σύντομα.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Δεν είναι κάτι τρομερό. Απλά θέλει υπομονή. Αν δεν το παίζεις άνετος και προσέχεις τότε θα είσαι κομπλέ.
Απλά να δεις μερικά βίντεο για την κεντρική ιδέα και το πως θα πρέπει να ξυρίζεσαι.
Εγώ πιστεύω το εξής:
Δεν είναι δύσκολο να ξυρίστεις με μια shavette, το δύσκολο είναι να την μάθεις για να ξυρίζεσαι καλύτερα από DE (σε όλα τα σημεία).
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Υπάρχει λόγος να κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη ;

Λέω εγώ τώρα...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του φίλε Ηλία.
Κάποιος δεν κάνει την ζωή του δύσκολη και μένει στην DE για μια ζωή και κάποιος άλλος "κάνει την ζωή του δύσκολη" και μετά από καιρό απολαμβάνει το ξύρισμα της "φαλτσέτας ή shavette".
Προσωπικά είμαι άτομο που με εξιτάρει η δυσκολία. Τώρα υπάρχουνε άτομα που τους αρέσουνε τα εύκολα πράγματα. Απολύτως λογικό και το καταλαβαίνω.
Εγώ προτιμάω την δυσκολία, γιατί η ανταμοιβή (προσωπική και ψυχολογική) όταν τα καταφέρνεις είναι το κάτι άλλο, ακριβώς επειδή είναι πιο δύσκολο...
Αλλά όπως είπα, αυτό πιστευώ εγώ. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του σε αυτή την ζωή...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Προσωπικά , μετανιώνω που δεν ξεκίνησα τη σαβέτα πριν 15 χρόνια.
Το 2000 μπορούσα να πάρω από το ίντερνετ τις ίδιες πληροφορίες με τώρα.
Πιο πριν , θα ήταν πιο δύσκολο και πιθανόν και πιο αιματηρό!
Αλλά από το 2000 και μετά , όπως και τώρα θα ήταν piece of cake !
Και φταίει αποκλειστικά το ότι είχα αράξει στη de.
Η γνώμη μου λοιπόν για όποιον είναι μάστορας και χρησιμοποιεί άνετα de
(και δεν είναι τύπος που φοβάται μην τον κόψει η mach 3 turbodiesel)
και του φαίνεται ενδιαφέρουσα η σαβέτα , να κάνει το βήμα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Φίλε μου Κώστα,
τώρα θα μάθεις κάτι που ίσως σου φανεί περίεργο, μπορεί και να σε ταρακουνήσει αλλά θα στο πώ. Κατα βάθος, σε κανέναν δεν αρέσουν τα δύσκολα. Ω ναί !
Μπράβο σου που παθιάζεσαι, μπράβο σου που προσπαθείς αλλά άφησέ με να σου υπενθυμίσω πως προσπαθούμε και ξεπερνάμε τις δυσκολίες για να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα, τη ζωή μας ευκολότερη, να ευχαριστηθούμε απο τα πράγματα που μας αρέσουν.
Με λίγα λόγια να έχουμε κέρδος.
Δυσκολεύεσαι - ξεπερνάς τα εμπόδια - επωφελείσαι.

Μάθε τώρα και κάτι ακόμα. Ακόμα πιό συγκλονιστικό ! Τι στιγμή που θα "αφεθείς" στα απολαυστικά χάδια της σαβέττας, εκείνη θα σε δαγκώσει. Άρα είναι άτοπο να συνδιάζουμε στην ίδια πρόταση λέξεις όπως "απόλαυση" και "σαβέττα".
Χρειάζεται προσοχή. Χρειάζεται τόση προσοχή που η απόλαυση πάει περίπατο και όσο και αν τη μάθεις, όταν ξεπεράσεις τις δυσκολίες, μη κάνεις ποτέ το λάθος να πιστέψεις πως θα σε ανταμείψει με ένα απολαυστικό ξύρισμα.

Αν κάποιος θέλει να ξυρίζεται έτσι, ας αντικαταστήσει τη λέξη "απόλαυση" με "πολύ προσοχή" και αν αυτό δε τον κουράζει και τον ευχαριστεί με'γειά του και χαρά του.

Φυσικά ό,τι γράφω είναι υποκειμενικό και εννοείται με φιλικό ύφος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Ηλία διαφωνώ.Η πείρα, είναι πολύ μεγάλο πράγμα. Σε σφάζει όταν δεν την ξέρεις. Όταν τη μάθεις, μαθαίνεις και τις κινήσεις με τις οποίες σε σφάζει και απλώς δεν τις κάνεις. Μην ξεχνάς, είναι κάτι δύσκολο , συγκριτικά με τα πλαστικά μπλιμπλίκια, αλλά από την άλλη είναι κάτι που το χρησιμοποιούσαν όλοι οι άνδρες, μέχρι πριν 100 χρόνια τουλάχιστον. Προσωπικά με ούτε δύο μήνες ολόκληρους ακόμη στη σαβέτα και με καμιά 60ρια ξυρίσματα με σαβέτα όλα κι όλα, αισθάνομαι ήδη πολύ άνετα.Και τα κοψίματα , τα θεωρώ και απίθανα πλέον και ασήμαντα. Σήμερα κόπηκα , γιατί πήγα να τη δοκιμάσω με τρισάθλια λεπίδα. Τόσο άθλια που και με de στην οποία έχω δεκαετίες εμπειρία, με έκοβε και με εκείνη (η elios με έκοψε και με gillette tech).Και πάλι φταίει η επιμονή μου. Φάνηκε από το πρώτο μάγουλο , αλλά θέλησα να τελειώσω το ξύρισμα με την @#$%λεπίδα.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

BABIS έγραψε: είναι κάτι που το χρησιμοποιούσαν όλοι οι άνδρες, μέχρι πριν 100 χρόνια τουλάχιστον
Μπαμπη, δε νομιζω οτι αυτα τα ξυριστικα εργαλεια ηταν τοσο διαδεδομενα, γιατι το ξυρισμα το ιδιο δεν ηταν τοσο διαδεδομενο στον ανδρικο πληθυσμο. Για την συντριπτικη πλειοψηφια των ανδρων του 19ου αι, δλδ για τους ανδρες των κατωτερων στρωματων, το ξυρισμα ηταν εφικτο μονο στον μπαρμπερη• κι επειδη αυτη η υπηρεσια κοστιζε, συνεβαινε σχετικα πιο σπανια.
Εχω την αισθηση οτι το να ξυριζεται κανεις μονος του ειναι μια διαδικασια που αρχισε να μαζικοποιειται μετα την δημιουργια και διαδοση των DE, στις αρχες του 20ου αι. Γι αυτο εξαλλου και ο σχεδιασμος των λαβων των σαβετων \ φαλτσετων στοχευει περισσοτερο στο να προσφερει εργονομια οταν καποιος ξυριζει καποιον αλλο, κι οχι τον εαυτο του...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οι σαβετες δημιουργηθηκαν μετα την τυποποιηση των σημερινων "ξυραφακίων" στα μεσα του 20ου αιωνα. Οι φαλτσετες ομως ειναι πολυ παλια ιστορια - για χρηση κυρια απο κουρεις. Εξαιρεση αποτελουσαν οι στρατιωτικοι/στρατιωτες/εξερευνητες που ζουσαν για χρονια σε αποικιακες/εμπολεμες περιοχες (Αγγλοι, Γαλλοι, Γερμανοι, Ισπανοι,Πορτογαλοι ακομα και Βελγοι) - αυτοι ηταν οι πρωτοι πελατες του εαυτου τους οσον αφορα το ξυρισμα και σε αυτους οφειλουμε εν μερει τη σημερινη κληρονομια και διαδοση της φαλτσετας εκτος κουρειων.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

digibill έγραψε:
BABIS έγραψε: είναι κάτι που το χρησιμοποιούσαν όλοι οι άνδρες, μέχρι πριν 100 χρόνια τουλάχιστον
Μπαμπη, δε νομιζω οτι αυτα τα ξυριστικα εργαλεια ηταν τοσο διαδεδομενα, γιατι το ξυρισμα το ιδιο δεν ηταν τοσο διαδεδομενο στον ανδρικο πληθυσμο.
Καλά και σήμερα, στον ελληνικό ανδρικό πληθυσμό , δεν είναι διαδεδομένο.
Ούτε ένα 10% δεν πρέπει να ξυρίζεται.
Για καθημερινά δεν το συζητάμε ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”