To P.160 πνέει τα λοίσθια

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιώργο το σαπούνι δεν θα τελειώσει ποτέ ούτως ή άλλως!
Μπορείς να αρωματίζεις τον αφρό σου με 1-2 σταγόνες αιθέριου ελαίου. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη γρήγορη λύση.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
10
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

Δημήτρη ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Τον αφρό να αρωματίζω ή το σαπούνι πρίν φορτώσω;
Και κάτι ακόμα.. Τί να έλαιο να βάλω για να προσομοιάσει με το αρχικό του άρωμα;
Κάπου διάβασα ότι το αιθέριο έλαιο από πικραμύγδαλο δέν κάνει να το χρησιμοποιούμε γιατί είναι πολύ τοξικό για το πρόσωπο!
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Πιστεύω πως σε μερικά ξυρίσματα θ'αρχίσει να επανέρχεται αργά αργά μια μυρωδιά... Οπότε δεν το θεωρώ απαραίτητο...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Moustardas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 27 Αύγ 2014, 16:12
9
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 287 times
Been thanked: 504 times
Ηλικία: 42

Μόλις μπήκε στο howtogrownamoustache.

Βέβαια η συνταγή δεν νομίζω να είναι η ίδια. το αναφέρει ότι έχουν αφερέσει κάποια συστατικά από την παλιά συνταγή.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Το καινούργιο είναι "απομίμηση" του παλιού.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

δυστυχως το συγκεκριμενο σαπουνι εχει πνευσει τα λοισθια εδω και πολυ καιρο.ευτυχως ομως για μενα και χαρη στην ευγενικη προσφορα του gstefanoudis μου δωθηκε η ευκαιρια να δοκιμασω το συγκεκριμενο σαπουνι.
το σαπουνι που μου εστειλε ο Γιωργος δεν εχει καθολου αρωμα ,κατι που δεν με ενοχλει ομως, αφου δεν με ενδιαφερει τοσο το αρωμα του οσο το ιδιο το σαπουνι.το χρωμα του οπως ειναι φυσιολογικο σε αυτα τα σαπουνια,εχει αλλαξει και εχει παρει ενα ελαφρο σκουρο χρωματισμο. το σαπουνι ειναι μαλακο και φορτωνει ευκολα.ο αφρος που δημιουργει ειναι πηχτος και βουτυρωδης, αλλα ταυτοχρονα και πολυ γλυστερος.δημιουργει ενα λεπτο φιλμ πανω στο προσωπο ,με αποτελεσμα να παρεχει αριστη προστασια και ταυτοτοχρονα να βοηθαει τη λεπιδα να γλυστραει.η ενυδατωση που προσφερει ειναι επισης αριστη και αφηνει μια πολυ ωραια αισθηση στο δερμα.προκειται δηλαδη για κορυφαιο σαπουνι σε ολους τους τομεις.λογω του οτι η παραγωγη του εχει διακοπει το συγκεκριμενο σαπουνι ειναι δυσευρετο και πανακριβο. επομενως για ακομα μια φορα να ευχαριστησω τον Γιωργο που μου εδωσε την ευκαιρια και την δυνατοτητα να απολαυσω αυτο το υπεροχο και μοναδικο σαπουνι.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

[youtube][/youtube]

Αν κατάλαβα καλά, αυτό είναι επανέκδοση με διαφορετική σύνθεση, έτσι; Το 'χει δοκιμάσει κανείς;

Φαντάζομαι θα το φέρουν κι οι δικοί μας, όταν ομαλοποιηθεί η κατάσταση (μ' έβαλε σε πειρασμό).
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γενικά, δεν είναι επανέκδοση.
Το R160 φτιαχνόταν από την Elberel, Ιταλική εταιρία η οποία έκλεισε όταν πήρε σύνταξη ο ιδιοκτήτης.
Αυτό είναι μια "αντιγραφή" από τον κ. Razorock που προφανώς είδε ένα κενό στην αγορά.

Το R160 ήταν κατ'εξοχήν σκληρό σαπούνι σε δυο εκδόσεις: ένα σαν το Cella (Tipo Morbido) και ένα σκληρό (Tipo Duro).
Αυτό του Razorock είναι πολύ μαλακό, σαν φρέσκο μπωλ Cella.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

To φτιαχνει η TFS (με αδεια απο τη Milmil ) για τον Razorjoe - και ειναι ενα καλο σαπουνι αμυγδαλο (λιγοτερο κρεμωδες απο το παλιο P160) αλλα αυτο εχει λιγη σημασια για την ΒορειοΑμερικανικη αγορα μιας και εκει δεν κυκλοφορουν ιδιαιτερα ευκολα η Cella, το Figaro, το Vitos και το Ciotola Rosso οποτε ειναι μια αλφα επιλογη για αυτους. Εμεις εχουμε σιγουρα καλυτερα αμυγδαλοσαπουνα να διαλεξουμε.
Εικόνα
yiannis13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Σεπ 2019, 16:40
4
Been thanked: 5 times

Καλημέρα και καλή εβδομάδα !
Ξεθάβω αυτό το νήμα γιατί σήμερα ανακσλυψα μετά από χρόνια οτι έχω αυτό,brand new in a box😀,μπορεί να είναι και το τελευταίο κιλό μαζί με αυτό
https://www.italianbarber.com/products/ ... po-morbido


Εικόνα

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”