Μικρές αλλαγές...

Εφημερίδες! Έκτακτο παράρτημα!
Εφημερίιιιδεεεες!!!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Γενικά οι αλλαγές είναι στη θετική κατεύθυνση και έχω την εντύπωση πως η περιήγηση είναι πλέον αρκετά ταχύτερη.

Οι αλλαγές που με ξενίζουν περισσότερο εντοπίζονται στο σκούρο θέμα και έχουν να κάνουν με την εμφάνιση μερικών λευκών περιοχών.
Τόσο η αρχή όσο και το τέλος της κάθε σελίδας, καθώς και οι κάθετες λωρίδες κατά μήκος όλης της σελίδας, είναι πολύ ανοιχτόχρωμες και έχουν μεγάλη αντίθεση σε σχέση με την υπόλοιπη επιφάνεια που είναι στο προσκήνιο.

Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το παλαιότερο πλήρως "dark" θέμα...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ ωραίο και εργονομικό το νέο μας θέμα.!

Σωστή η κίνηση, μία ανανέωση την θέλαμε και εμείς... 8)

Ανδρέα καταλαβαίνω πως 'στήνεται' ένα θέμα, και λίγο-λίγο θα το "φέρεις" στο βέλτιστο,
το μόνο που θέλω να επισημάνω στα "χοντρά" είναι τα χρώματα.

Θέλω να πιστεύω πως, θα υπάρχει η δυνατότητα μέσα στο theme να αλλάξουν κάποια χρώματα.
Όταν λέω χρώματα εννοώ, την χρωματική αντίθεση μεταξύ των απαντήσεων, έχει πολύ φως (ασπρίλα).

Όταν μπήκα χθές το βράδυ τυφλώθηκα, :shock: και νόμιζα πως μπήκα αλλού... :D
Έχω βλέπεις ρυθμίσει όλες μου τις οθόνες (calibrated monitors) και το λευκό επικρατεί παντού,
και μετά από λίγη ώρα κουράζει τα μάτια, δεν μπορώ να ξέρω τι βλέπει ο καθένας στην οθόνη του, αλλά τα χρώματα που εγώ βλέπω
είναι ένα pal θαλασσί αχνό, γκρι και άσπρο, οι μπάρες και τα panel είναι μια χαρά, ελπίζω να υπάρχει χρωματική αποκατάσταση στο θέμα.

Και εννοώ (Developer Default) και να μην είναι τόσο δύσκολο, :ty και καλή δύναμη Chief
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12769 times
Been thanked: 8715 times
Ηλικία: 44

@donP πολυ σωστες οι αισθητικες παρατηρησεις του φιλου σχετικα με το dark. Οι περιμετρικες λευκες επιφανειες περιοριζουν το dark.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πολύ σύντομα θα έχουμε νέα χρώματα στο background και στα κείμενα.
Ελπίζω να σας αρέσουν. Λίγες λεπτομέρειες μόνο έχουν μείνει.
Έχουμε κανένα μέλος με επαγγελματική εμπειρία σε αυτό το κομμάτι που να είναι διατεθειμένο να βοηθήσει;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12769 times
Been thanked: 8715 times
Ηλικία: 44

Αφεντικο το ξερεις οτι στις λεπτομερεις κρυβεται ο διαβολος. Και επειδη εμεις οι πουξουριστες τα θελουμε ολα στην εντελεια απαιτουμε ενα mensonly χαρμα οφθαλμων. Δυστυχως απο graphics σε sites ειμαι τελειως ασχετος.
Ford Focus MkII f/l 2008
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπράβο για την ανανέωση. Προσωπικά νομίζω πως η περιήγηση απο την οθόνη του κινητού αναβαθμίστηκε αισθητά. Στο laptop υστερεί λιγάκι λόγω του χρώματος και μπερδεύει το μάτι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Προσπαθώντας να κρατήσω το "μπλε/γαλάζιο" χρώμα, κατέληξα σε αυτόν τον συνδυασμό.
Επίσης έχω κάνει τα πολύ άσπρα κομμάτια του φόρουμ ελαφρός πιο γκρίζα.
Ο μεσιέ Vavous μου έδωσε ιδέα και έκανα τις δημοσιεύσεις να εναλλάσσονται ελαφρός χρωματικά.
Αλλά αύξησα και κατά ένα πίξελ την γραμματοσειρά.

Πως σας φαίνεται τώρα;

*Σε περίπτωση που δεν βλέπετε τις αλλαγές κάντε ένα hard refresh την σελίδα Ctrl+F5 στον υπολογιστή, κρατήστε πατημένο το refresh στον browser σας στο κινητό.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14778 times
Ηλικία: 54

Μου φαίνεται πολύ ωραίο, ίσως αν ήταν όλα γκρίζα να ήταν ακόμα καλύτερα καθώς τα post διαχωρίζονται από το μπλε.
Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα καλό θα ήταν να μικρύνει η γραμματοσειρά στις πληροφορίες χρήστη, υπογραφή και "Αυτά τα μέλη ευχαρίστησαν" καθώς post μιας γραμμής πιάνει χώρο 20 ειδικά αν υπάρχει σεντόνι στις πληροφορίες μέλους
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Algebar έγραψε: 10 Μαρ 2021, 18:47 ίσως αν ήταν όλα γκρίζα να ήταν ακόμα καλύτερα
Ε νομίζω πως η διαφορά είναι απειροελάχιστη, οπότε δεν νομίζω πως πειράζει.
Algebar έγραψε: 10 Μαρ 2021, 18:47 καλό θα ήταν να μικρύνει η γραμματοσειρά στις πληροφορίες χρήστη, υπογραφή και "Αυτά τα μέλη ευχαρίστησαν"
Κι αν υπάρχει εγώ δυστυχώς εν κατέω πράμα! Τις αλλαγές που κάνω τις κάνω με "ζόρι" και πολύ πολύ ψάξιμο. Και φοβάμαι την μέρα που θα πρέπει να αναβαθμίσω το θέμα σε νέα έκδοση γιατί θα πρέπει να κάνω ξανά τις αλλαγές! :D
Αλλά υπόσχομαι να το ψάξω και αν είναι τεχνικά εφικτό (από εμένα) θα το κάνω.
Δυστυχώς τα περισσότερα πράγματα πρέπει να τα κάνω με το χέρι, επέμβαση στον κώδικα δηλαδή (css/html). Οπότε ζητώ την κατανόησή σας! :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Τελικά παίζει ρόλο καί ή οθόνη, σήμερα που άλλαξα υπολογιστή μου φαίνονται καλύτερα.
Την πρώτη φορά δεν σου κρύβω ότι μέ ξένισε αρκετά. Μετά από τόσα χρόνια είχα συνηθίσει τήν προηγούμενη εμφάνιση.
Μιά μικρή παρατήρηση άν είναι εύκολο. Τό χρώμα της γραμματοσειράς λίγο πιό σκούρο και στά Quick links να φαίνονται άν είναι κάποιο αδιάβαστο όπως πρίν.
Σέ ευχαριστώ γιά τήν συνεχή προσπάθεια σου να βελτιώσεις τήν κοινότητα.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Νέα σχετικά με το φόρουμ”