Κανενα πινελακι ασβου βρε παιδια;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BlackCat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 12:56
3
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 813 times
Ηλικία: 41

Έχει δοκιμάσει κανένας τα Oumo από Ali? Από ότι διάβασα μάλλον ο Maggard από εκεί περνει τους SHD θυσανους και συνεργάζεται με APShave.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Δε τα δοκίμασα ,αλλά μετα από μικρή έρευνα αγοράς που είχα κάνει για μεγάλο Μαντζουριαν φαν θυσανο, φαίνεται ο μεγαλύτερος και δυνατότερος έμπορος σε ασβους στο Ali.
Πολύ πιθανόν οι περισσότεροι Αμερικανοί να προμηθεύονται από αυτόν , μιας και προσφέρει πολλές και αξιόλογες επιλογές σε ασβους ( τουλάχιστον από αυτό που βλέπω).
Προσωπικά θα ψώνιζα άφοβα πριμιουμ ασβό στα 50-70€ από Oumo.
Άβαταρ μέλους
ectaco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2020, 17:47
3
Τοποθεσία: Λαμία-Βόλος
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 37

Καλησπέρα στην παρέα και από μένα. Ρίχνοντας μια ματιά στο αγαπημένο μου κινεζοσάιτ είδα να υπάρχει πίνελο ασβού μάρκας Anbbas σε τιμές χαμηλές που δεν μου μοιάζουν για τιμές ασβού (απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα τουλάχιστον)

Όπως μπορεί κάποιος να δει στη φωτό αλλά και εδώ , ζητάνε κατά μέσο όρο 14-15 δολάρια για βάση, πινέλο badger και μεταλλικό μπωλ. Το πινέλο σκέτο το βρίσκω κάπου στα 8 δολάρια.

Τό 'χει δοκιμάσει κάποιος μέχρι τώρα ώστε να μοιραστεί την εμπειρία του; Με τρώει το χέρι μου να το παραγγείλω γιατί το κόστος είναι χαμηλό, απλά σκέφτομαι μη φάω φόλα. Άσε που τους φοβάμαι λίγο τους κινέζους, ικανούς τους έχω να μαδάνε αρουραίους για να ρίξουν το κόστος

Με ένα απλό search που έκανα πάντως δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο θέμα. Βρήκα μόνο τον συνξυριστή @christostz03, να το αναφέρει στον εξοπλισμό του, στο "Ξύρισμα της Ημέρας"

Εικόνα
Τάσος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5931
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27636 times
Been thanked: 39152 times
Ηλικία: 54

Φαίνεται να είναι η τρίχα 'pure' που είναι η πιο σκληρή και scritchy από τους ασβούς. Με 8 ευρώ περιμένεις καλό θύσανο ασβού;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

θα πεταξεις τα λεφτα σου φιλε μου... κριμα ειναι
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

Oumo = Οι καλύτεροι θύσανοι που μπορείς να βρεις στην αγορά αυτή την στιγμή !

Με 40 γιουρο, χτυπάς 28αρι Manchurian όνειρο !
Αν τους είχαν Ευρωπαίοι ventors, η κατώτερη τιμή για 28αρι (σκέτο θύσανο) θα ήταν τα 90-100 ευρω....
Άβαταρ μέλους
ectaco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2020, 17:47
3
Τοποθεσία: Λαμία-Βόλος
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 37

Προφανώς δεν περιμένω καλό θύσανο ασβού με 8 ευρώ. Για αυτό είπα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο. Αυτή τη στιγμή βολεύομαι με 2 omega χοίρου και κάνουν μια χαρά για καθημερινό ξύρισμα.

Απλά είπα να δοκίμαζα κάτι διαφορετικό. Απ' ότι κατάλαβα καλύτερα να περιμένω να πάρω κάτι καλύτερο κάποια στιγμή από πινέλο ασβού. Αν και μπήκα στο άθλημα καθαρά για την οικονομία οπότε κυνηγάω τα vfm και budget αντικείμενα.

Ούτως ή άλλως σίγουρα ξυριζομαι καλύτερα απ' ότι πριν. Ένας αφρός και ένα διλεπιδο Gillette πριν. Πινελακι, σαπούνι και after shave τώρα, είναι ήδη πιο πολυτελές το ξύρισμα
Τάσος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5931
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27636 times
Been thanked: 39152 times
Ηλικία: 54

Στο ΠΞ όλοι για οικονομία μπήκαμε...
Όπως λένε και τα παιδιά, καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάτι που θα το ευχαριστηθείς. Semogue SOC, Oumo brush, Maseto brush π.χ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Αν θέλεις κάτι οικονομικό και αξιοπρεπές για αρχή μπορείς να δοκιμάσεις ένα two band ασβο από την yaqi ή άλλη κινεζική εταιρεία στα 25-35€.
Είναι στα μισά και λιγότερα λεφτά από το entry level soc 2band που σου προτείνει ο Ανδρέας παραπάνω και είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ισάξιο με το Semogue.

Από εκεί κι έπειτα (στα 60-90€ ) μπορείς να πας σε ένα αξιοπρεπές "ευρωπαϊκό" 2band, "Manchurian"ή "silvertip"(Zenith , Semogue).

Σε αυτήν την κατηγορία τιμών (45-75€) η Oumo που αναφέρεται παραπάνω δεν έχει ανταγωνιστή , καθώς προσφέρει πινέλα αντίστοιχα των 150-200+ ευρώ που συναντάς σε ευρωπαϊκές και κυρίως αμερικανικές εταιρείες.
YMMV
Καλές αγορές.

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Αφου θέλεις να κάνεις το επόμενο βήμα, μετά τους χοίρους σου , η άποψη μου είναι να διαθέσεις 35-40€ οπότε μπορείς και να πάρεις ένα κινέζικο ασβο 2band κι ένα συνθετικό τουλάχιστον 24mm τύπου plisoft.
Με αυτόν το τρόπο και σχεδόν "αναίμακτα" θα έχεις μια βασική εικόνα, από αξιόλογα δείγματα σχεδόν σε κάθε κατηγορία πινέλων.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13264 times
Been thanked: 13903 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@ectaco Συμφωνώ με τις παραπάνω προτάσεις - επισημάνσεις των εμπειρότερων μελών του forum, απλά μια δική μου πρόταση, από τη μικρή μου εμπειρία, είναι το Semogue Owners Club 2 band με τρίχες ασβού (Silvertip), γύρω στα 69 -70 ευρώ. Εξαιρετικό πινέλο, φίνα αίσθηση στο πρόσωπο. Να το έχεις στα υπόψη σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”