Rex Supply Co - Ambassador adjustable

Απάντηση
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
4
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Απο χθες πλέον και εγώ κάτοχος της ambassador και σήμερα έκανα και το πρώτο ξύρισμα με αυτήν.
Ο λόγος που την αγόρασα διότι ήθελα μια καλή ρυθμιζόμενη ώστε να μπορώ να ελέγχω την επιθετικότητα της μηχανής σε συνδυασμό με την λεπίδα και τα γένια μου.
Για πρώτο ξύρισμα με asta blue στην 4 χρήση της δοκίμασα σχεδόν όλο το εύρως ρυθμίσεων από 6,5 έως και 0,5 χωρίς πρόβλημα.
Είναι πάρα πολύ αποτελεσματική.
Νιώθεις έντονα την λεπίδα αλλά δεν σε φοβίζει τόσο.
Σίγουρα θέλει προσοχή από το 2-3 και πανω. Ενώ απο το 2 και κάτω είναι αρκετά ήπια με αποτέλεσμα να την βαριέσαι λίγο. Ομως εξακολουθεί να ξυρίζει ακόμη και στο 0,5.
Με άλλα λόγια μπορείς να εκμεταλλευτείς όλο το εύρως ρυθμίσεων της ανάλογα τα γένια σου και την λεπίδα. Το βάρος σε συνδοιασμό με την επιθετικότητα της και την αποτελεσματικότητα της σε κάνουν να ξυρίζεσαι απλώς με το βάρος της χωρίς καθόλου πίεση. Δηλαδή εκεί που άλλες μηχανές με το ίδιο βάρος περίπου όπως πχ η feather as-d2 θα έπρεπε να πιέσεις για να ξυρίσει πιο βαθιά για bbs με την ambassador απλά την τραβάς χωρίς πίεση και ξυρίζει πολύ πιο αποτελεσματικά.
Αυτο το καταλαβαίνεις και από την αίσθηση της λεπίδας που από το 3 και πάνω την αισθάνεσαι τόσο πολύ σαν να ηταν open comb.
Κατα τα άλλα τα έχει πεί όλα το παιδί στην περιγραφή στο πρώτο post στο οποίο αν και έχω κάνει μόλις ένα ξύρισμα μέχρι τώρα συμφωνώ σε όλα.

Αυτό που μου έκανε εμένα εντύπωση ήταν καταρχήν
α)στις μεγάλες ρυθμίσεις την νιώθεις και ξυρίζει σαν open comb ενώ στις μικρές ρυθμίσεις είναι πάρα πολύ ήπια αλλά και πάλι ξυρίζει,
β)πόσο έντονα νιώθεις την λεπίδα
γ)επιτέλους ξυρίστικα bbs με 2,5 περάσματα και μια όχι τοσο κοφτερη λεπίδα και μάλιστα στην 4 χρήση της, ενώ με την feather χρειαζόμουν τουλάχιστον 3 περάσματα για bbs και αυτά μόνο με τις πιο κοφτερές λεπίδες όπως την feather και bic astor. Με όχι και τόσο κοφτερές λεπίδες χρειαζόμουν τουλάχιστον 3,5-4 περάσματα.
δ)σε σύσγκριση παντα με την feather as-d2 που ξυρίζομαι εδώ και 3-4 μήνες σαν πρώτο ξύρισμα πέρα απο την αποτελεσματικότητα που είναι σαφέστατα υπερ της ambassador η feather είναι πιο smooth , πιο εύκολη, πιο άνετη, πιο ασφαλή και τολμώ να πω και πιο ευχάριστη μηχανή. Κρατάω όμως μια επιφύλαξη σε όλα αυτα διότι την ambassador δεν την έχω μάθει και δεν την έχω συνηθίσει ακόμη μιας και έχω κάνει μόλις ένα ξύρισμα με αυτήν.
Οπότε θα επανέλθω μετά από μερικούς μήνες για πιο πλήρες review.
ΙΓαλανης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2020, 00:07
3
Been thanked: 1 time

Φοβερή παρουσίαση, εντελώς κατατοπιστική. Ούτε οι άνθρωποι της Rex δεν θα παρουσίαζαν το προϊόν τους. Ευχαριστούμε πολύ.
NasosN
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 11:29
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 44

Απέκτησα πρόσφατα μια Rex Ambassador (P3) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος τόσο από τις επιδόσεις της στο ξύρισμα όσο και από την ποιότητα κατασκευής.

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους της αν μπορούν να επιβεβαιώσουν κάτι που παρατήρησα καθώς την σκούπιζα με πετσέτα: Παρατήρησα ότι αν εφαρμοστεί ελάχιστη πίεση στο κάτω μέρος του base plate, στα άκρα της μιας πλευράς και με φορά προς τα επάνω, υπάρχει μια ανεπαίσθητη κίνηση του base plate και επαναφορά - κάτι σαν "κλικ". Αυτό συμβαίνει σε μεγάλες ρυθμίσεις και ιδιαίτερα στην ρύθμιση 6. Λογικά σχετίζεται με το ελατήριο που διαθέτει στον μηχανισμό της αλλά μου έκανε εντύπωση που συμβαίνει μόνο στην μια πλευρά.

Αν είναι εύκολο κάποιος που διαθέτει την εν λόγω μηχανή να πιέσει ελαφρά με τον αντίχειρα του το σημείο που αναγράφεται το "R" του logo Rex - σαν να προσπαθεί να "ζουλήξει" το base plate σε αυτό το σημείο και το πάνω μέρος του - ενώ η μηχανή βρίσκεται στην ρύθμιση 6, για να γνωρίζω αν είναι φυσιολογικό ή πρόκειται για ελάττωμα της δικής μου.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ουσιαστικά Νάσο μόνος σου απάντησες στο ερώτημά σου.

Όλες οι ρυθμιζόμενες αυτού του τύπου έτσι δουλεύουν, όταν την βάλεις στην 6η ρύθμιση που λες,
πίεσε* ομοιόμορφα το base plate και με τα δύο σου δάχτυλα (αντίχειρες) και θα δεις να εμφανίζεται ο κεντρικός άξονας,
που φέρει και το σπείρωμα, αυτή η διαδρομή είναι όλο το εύρος που δίνει η Ambassador από το 0,5 - 6 (ρυθμίσεις).

* Πίεσε την μέχρι το το base plate να έρθει σε επαφή με το top cap, μην φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα, και παρατηρώντας την,
θα καταλάβεις και μόνος σου πως ακριβώς δουλεύει.

Εύχομαι καλά και όμορφα ξυρίσματα.! :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
NasosN
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 11:29
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 44

Καλησπέρα Αντώνη και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο που περιγράφεις το έχω κάνει και είναι απόλυτα αναμενόμενο αλλά χρειάζεται αρκετή πίεση για να εκτονωθεί το ελατήριο σε όλη του την διαδρομή μέχρι το top cap.

Ωστόσο αυτό που αναφέρω είναι λίγο διαφορετικό και έχει την αίσθηση του κλικ σε αυτό το σημείο ακριβώς που αναγράφεται το "R" του logo Rex. Είναι απειροελάχιστο το εύρος της κίνησης, γίνεται με πολύ μικρή πίεση και συμβαίνει μόνο στην μια πλευρά.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα!

Κατάλαβα ακριβώς αυτό που περιγράφεις Νάσο από το 1ο σου post, και όπως έγραψα δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Αν όμως θέλεις να σιγουρευτείς και μόνος σου, εφάρμοσε τα κάτωθι βήματα.

- Βάλε την ρύθμιση 0,5 που είναι και το 0, μετά πίεσε το base plate και με τα δύο σου δάχτυλα (αντίχειρες) με δύναμη.

- Στην ίδια ρύθμιση κάνεις το ίδιο, αλλά ξεχωριστά την κάθε πλευρά με ένα δάχτυλο, σε αυτή την ρύθμιση δεν κουνιέται τίποτα,
και όλη η κεφαλή γίνεται ένα σώμα, αν αντιληφθείς έστω και τον παραμικρό τζόγο τότε υπάρχει θέμα, αν όχι πάμε παρακάτω.

- Φόρτωσε μία λεπίδα και προσπάθησε να δεις σε κάθε ρύθμιση, ώστε το base plate να μένει ευθυγραμμισμένα παράλληλο
με το το top cap, θα πρέπει να είναι "αλφάδι" σε όλες τις ρυθμίσεις της.

Αν μέχρι εδώ είσαι ok, τότε ο πρέσβης σου είναι ετοιμοπόλεμος, και έτοιμος για όλα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
NasosN
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 11:29
3
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times
Ηλικία: 44

Καλημέρα Αντώνη!

Ακολούθησα τις οδηγίες σου και όντως στο 0.5 δεν υπάρχει η παραμικρή κίνηση. Επίσης το top cap και το base plate είναι ευθυγραμμισμένα σε όλες τις ρυθμίσεις.

Από περιέργεια, αυτό που περιέγραψα στην ρύθμιση 6 για την μικρή κίνηση και επαναφορά στην μια πλευρά, συμβαίνει στην δική σου;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Όταν λες περιέργεια; αυτή που σκότωσε την γάτα; ή το καύσιμο της ανάπτυξης; :D

Αστειεύομαι φυσικά Νάσο, και χαίρομαι που είναι ok η Ambassador σου.

Στην δική μου όχι δεν συμβαίνει αυτό, έχω όμως την Ν1 (2018) και όχι P3 (2020)
και όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν διαφορετικές παρτίδες, που είναι ετήσιες με μικρο-διαφορές.

Πρόκειται άλλωστε για ανοχές συναρμογών που κυμαίνονται σε δέκατα του χιλιοστού, δηλαδή είτε το κάνει είτε όχι,
δεν μας ενδιαφέρει, άλλωστε η DE είναι στην ρύθμιση 6 όπου το ελατήριο έχει πλέον εκτονωθεί.

Το θέμα που πραγματικά μας ενδιαφέρει είναι, αν αυτό επηρεάζει στο ξύρισμα, όταν το ελατήριο είναι συσπειρωμένο ή επιμηκυμένο.
και η απάντηση είναι όχι. Αν είναι 'αλφαδιά' σε όλες τις ρυθμίσεις, τότε δεν υπάρχει κανένα ελάττωμα, απλά απόλαυσέ την. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Vgs
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Μαρ 2021, 21:34
3
Has thanked: 9 times
Been thanked: 16 times

Εξαιρετικό το review.
Σκεφτομαι να την αγοράσω και πραγματικά με ενημέρωσες για πολλά στοιχεία που δε μπόρεσα να βρω πουθενά.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28383 times
Been thanked: 29685 times
Ηλικία: 64

Ηθελα να κάνω την εξής ερώτηση:
Εχει λύσει κανείς την Ambassador πλήρως. Δηλαδή κανονική αποσυναρμολόγηση (disassembly το λένε στο χωριό μου :P ).

Σκέφτομαι πως εκτός από το εξωτερικό καθάρισμα, γυάλισμα, θα χρειαστεί και ένα εσωτερικά, όπου υποθέτω θα έχει μαζέψει διάφορα, που όσο θα συσσωρεύονται, κάποια στιγμή θα επηρεάσουν την λειτουργικότητα.

Ψάχνοντας στο internet το μόνο που βρήκα είναι ένα video ενός Ρώσου της Homelike, με άθλια μετάφραση, όπου λύνει διάφορες ρυθμιζόμενες, μεταξύ αυτών και την Rex.
Εδώ το video

Το πρόβλημα είναι, αν στην συναρμολόγηση, οι ρυθμίσεις θα είναι σωστές και πως γίνεται να είμαστε σίγουροι.
Εχει δοκιμάσει κάποιος φίλος;
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”