Muhle R41 2013 **Current

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Η επιθετικότητα των R41 πάντως δεν προκύπτει μόνο από το πόσο είναι εκτεθειμένη η λεπίδα αλλά και από το γεγονός ότι η λεπίδα κάνει πιο μικρή "καμπύλη" στην κεφαλή. Αν δει κανείς από το πλάι την R41 2011 πχ, η λεπίδα είναι σχεδόν ίσια.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 60
Επικοινωνία:

Α, super. Σε αντελήφθην πλήρως και επαρκώς. Τέτοιου είδους πειράματα δεν έχω ξεκινήσει ακόμη και επιφυλάσσομαι, εκτός κι αν έχω feedback από κάποιον άλλο που τα δοκίμασε και δούλεψαν.

Σε κάθε περίπτωση συμφωνώ ότι αυτές οι μηχανές και γενικώς τα βαθιά ξυρίσματα δεν μπορούν να επαναλαμβάνονται καθημερινά, τουλάχιστον το δικό μου δέρμα θα διαμαρτυρόταν εμπράκτως με πολύ δυσάρεστες συνέπειες...
Αποστόλης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 496 times

Η αλήθεια βρίσκεται (στους Sex Pistols) σε αυτά που λέει ο Γιάννης.

Η επιθετικότητα της Muhle R41 οφείλεται κατά κύριο λόγο στην ελάχιστη καμπυλότητα που δίνει η κεφαλή (αυτή που ανέφερε ο Μάχος ως καπάκι) στην λεπίδα και όχι στο ανοικτό χτενάκι που την συνοδεύει.

Και οι δύο εκδόσεις της κεφαλής δίνουν την ίδια καμπυλότητα στην λεπίδα, αλλά διαφέρουν στο πλάτος.
Η κεφαλή του 2011 είναι στενότερη με αποτέλεσμα να είναι πιο εκτεθειμένη η λεπίδα και συνεπώς πιο επιθετική από αυτήν του 2013.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times


χι χι χι!!!!
που θα παει, θα γελασει και ο φτωχος...
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αφού "εκπαιδεύτηκα" τον πρώτο χρόνο με μία Merkur 23c είπα να δοκιμάσω μία open comb. Ήμουν μεταξύ Fatip Grande και Muhle R41. Για να είμαι ειλικρινής έχοντας διαβάσει διάφορα "επίφοβα" - κυρίως για την έκδοση του 2011 - πήγα στην Fatip (για την οποία οι απόψεις ήταν - όσον αφορά την επιθετικότητά της - παρεμφερής με αυτές της R41). Μετά από ένα εξάμηνο (και αφού είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος μαζί της παρόλο που όταν ήμουν απρόσεκτος μου "χάριζε" τα "άγρια χαδάκια" της), πήγα στην R41 για την οποία ήμουν πλέον λίγο ως πολύ υποψιασμένος για το τι θα αντιμετωπίσω.

Καταρχάς, αναφορικά με το φινίρισμα. Εξαιρετική δουλειά/κατασκευή, στα μάτια μου, αν και πιστεύω οι περισσότεροι συνξυριστές που την έχουν συμφωνούν μαζί μου. Αν και εξ όψεως φαίνεται μια "βαριά" μηχανή νομίζω πως η ισορροπία μεταξύ κεφαλής και κορμού είναι τόσο προσεγμένη που κατά την χρήση της νομίζεις ότι ξυρίζεσαι με μία σαφώς ελαφρύτερη μηχανή από αυτή που η όψη της υποδηλώνει.

Ολοκλήρωσα μια σειρά 6 ξυρισμάτων με persona (μια λεπίδα που την ξέρω πλέον καλά και την έχω μάθει). Aν και αρχικά με προβλημάτισε λίγο το πόσο εξείχε η λεπίδα (ούτε να φανταστώ δεν θέλω πόσο εξείχε στην 2011 version !!!), μπορώ να πω ότι από το πρώτο κιόλας ξύρισμα ένοιωσα την αποτελεσματικότητά της αφού ήταν αρκετά βαθύ χωρίς όμως να αφήνει πίσω της το παραμικρό "κόκκινο σημαδάκι". Ιδιαίτερη δε εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι μέχρι και το 6ο ξύρισμα - όπου κυρίως λόγω της λεπίδας περίμενα κάποιους ερεθισμούς - δεν είχα τον παραμικρό ερεθισμό. Σε όλα αυτά τα ξυρίσματα έκανα τα κλασσικά 4 περάσματα (WTG, ATG, 2*XTG) που κάνω κάθε φορά ανεξαρτήτως μηχανής, λεπίδας ή γενικότερου set-up. Σε όλες τις περιπτώσεις πέτυχα ένα βαθύ δίχως ερεθισμούς και δυσάρεστες εκπλήξεις ξύρισμα.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι αν και αναγνωρίζω την "επιθετικότητά" της δεν θα πρέπει να φοβίζει όσους σκέφτονται να την δοκιμάσουν. Βέβαια, δεν πρέπει να παραγνωρίσω εδώ, ότι ήδη είχα κάνει το "αγροτικό" μου με την Fatip, οπότε ήμουν έτοιμος να τα ... βάλω μαζί της, Πέρα από αυτό όμως θεωρώ, ότι αν αντιμετωπιστεί με "σεβασμό" μπορεί να ανταμείψει από τον πιο πεπειραμένο ως και τον πιο αρχάριο (με προσοχή βέβαια, ιδιαίτερα ο τελευταίος) με ένα φανταστικό ξύρισμα.

Τέλος, ήταν αναπόφευκτες οι συγκρίσεις με την Fatip.

Για το φινίρισμα δεν το συζητάω, καλή η Fatip αλλά η R41 (και ειδικά η Rosegold, που έχω εγώ) ίσως από τις ομορφότερες και πιο προσεγμένες μηχανές DE (παρακαλώ οι παλαιότεροι μια επιβεβαίωση σε αυτό, αν θεωρούν ότι ισχύει ή μια διάψευση).
Όσο για το ξύρισμα, πείτε με τρελό, πείτε με αδαή, πείτε με δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, αλλά με την R41 ένοιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια ότι δεν θα υπάρξει το παραμικρό θέμα αφού και στα 6 ξυρίσματα δεν είχα ούτε στο ελάχιστο το παραμικρό κόψιμο ή ερεθισμό, κάτι που δεν συνέβαινε κατά καιρούς με την Fatip ακόμα και στα πιο πρόσφατα ξυρίσματα (όπου θεωρητικά είχα πλέον μάθει τα χούγια της).

Νομίζω ότι με την συγκεκριμένη μηχανή έχω "κλείσει" πλέον με τις μηχανές (εκτός και αν θεωρείτε ότι υπάρχει κάποια open που μπορεί να προσφέρει ακόμα μεγαλύτερη απόλαυση από αυτή. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις !!!)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Χρήστο αφού σου κάνουν οι Personna στην R41 2013 μπορεί να σου αρέσουν στη μηχανή αυτή και οι Feather. Ειδικά αφού λες ότι έχεις κάνει έξι ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς και κοψίματα. Έχεις δίκιο πάντως, πρέπει να είναι από τις πιο ωραίες μηχανές στην αγορά.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Γενικώς, δεν είμαι τόσο fan των τόσο ... προχωρημένων/εξεζητημένων (αν μου επιτρέπεται η χρήση του όρου αυτού) επιλογών.

Μην παρεξηγηθώ δεν το παίζω παντογνώστης, απλά δεν είμαι αυτής της φιλοσοφίας. Δεν αποκλείω σε καμία περίπτωση αυτό που λες για την αφαίρεση των χτενιών. Αν και θεωρώ ότι ο κατασκευαστής για να έχει κατασκευάσει κατ'αυτό τον τρόπο την μηχανή θα έχει κάνει τα πειράματά του και εν πάσει περιπτώσει θα έχει τους λόγους του για τον τρόπο κατασκευής.

Προτιμώ να χρησιμοποιήσω τις επιλογές που υπάρχουν διαθέσιμες χωρίς να πειραματίζομαι με τις λύσεις που αναφέρεις.
Επίσης για τα πλαστικά, ούτε λόγος. Απολαμβάνω την χρήση των 3 μηχανών που ήδη έχω και δεν θέλω να επιστρέψω στα πλαστικά, αν και δεν αποκλείω την άποψή σου ότι μπορεί να με ικανοποιήσουν εξίσου.

Όπως και να έχει αν και ποτέ δεν είχα προβλήματα με τα πλαστικά, από την στιγμή που μπήκα στο πξ απολαμβάνω πραγματικά το ξύρισμα και το χαίρομαι από το πρώτο μέχρι το τελεύταιο δευτερόλεπτό του!!!
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χρήστο μην πτόησε με τίποτα,εφόσον βρήκες αυτό που σου αρέσει,και που σε εξυπηρετεί ταυτόχρονα,δεν χρειάζεται καν συζήτηση, άλλωστε αυτό δεν είναι το ζητούμενο;

Απόλαυσε την μέχρι τελευταίας ρανίδας,όσο για δοκιμές ανοιχτοί είμαστε,αν βρείς κάποια που σου αρέσει καλύτερα αργότερα την δοκιμάζεις, χαίρομαι που βρήκες αυτό που έψαχνες,δεν είναι και εύκολο πράγμα αυτό,θέλει δουλεία και ψάξιμο.

Όσο για την R41 του 2011 θα πω μόνο λίγες λέξεις,μάλλον τρεις...(προβληματική γεωμετρία κεφαλής)...

Την R41 Rosegold δεν την έχω δοκιμάσει και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη,αυτό όμως που μπορώ να πω είναι ότι εμφανισιακά και κατά την γνώμη-γούστο μου, είναι από τις ποιο όμορφες που κυκλοφορούν φίλε,σωστό "μπιζουδάκι"



ΥΓ:Τέσσερα περάσματα πολλά δεν είναι; και με αυτήν την μηχανή;
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

:offtopic

Nαι ναι Αντώνη !!! :mad

Το 4ο βέβαια πιο πολύ είναι τύπου ... ξεσκόνισμα όπου η μηχανή ίσα ίσα ακουμπάει στο δέρμα (εννοείται ότι μετά από 3 περάσματα δεν έχει πλέον να πάρει κάτι στο 4ο), έτσι για να επεκτείνω την απόλαυση της διαδικασίας του ξυρίσματος και να περάσω άλλη μία φορά αφρόκρεμα στο πρόσωπο για την αίσθηση και το άρωμα.

:offtopic
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Το πρωτο ξυρισμα με τη R41 ηταν ενα γρηγορο και αψογο ΒΒS με 2 περασματα και μηδεν ερεθισμο. Η γενικη εντυπωση που αποκομισα ειναι παρα πολυ καλη.

Η μηχανη βεβαια απαιτει απολυτο σεβασμο, αερινο χειρισμο και φυσικα "χιλιομετρα" χρησης.
Παντως ενα μικροσκοπικο σπυρακι που βρηκε στο διαβα της το θερισε, με ελαχιστο αιματακι.
(δικαιως αφου θεριζει οτι προεξεχει)

Κατα τα αλλα τα πηγαμε θαυμασια. Μου αφησε την αισθηση οτι εχει
παρα πολυ προσεγμενο σχεδιασμο, με αλλα λογια οτι η μηχανη ειναι "εργαλειο".
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”