Κρύο νερό στο ξύρισμα

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Για ένα χρόνο περίπου ξυριζόμουνα με ζεστό νερό και μετά όταν δοκίμασα το κρύο δεν υπήρξε επιστροφή. Θυμάμαι τα πρώτα ξυρίσματα με κρύο νερό μου φάνηκαν κάπως περίεργα αλλά αυτό δεν με έκανε να τα παρατήσω.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 506 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

παραδοσιακό κρύο ;)
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Μετά από τα τελευταία μου ξυρίσματα (τα οποία έγιναν με χλιαρό έως δροσερό νερό), μπορώ να πώ πως τα αποτελέσματα είναι πολύ καλύτερα.
Ομολογώ πως είχα παραβλέψει την επίδραση της θερμοκρασίας του νερού στο συνολικό αποτέλεσμα.
Ειδικά για ανθρώπους με ευαίσθητο δέρμα (όπως εγώ), νομίζω πως είναι ακόμη σημαντικότερη η παράμετρος της σωστής θερμοκρασίας.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
8
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Το κρύο σχεδόν πάντα το καλοκαίρι συχνότατα ανοιξη+φθινόπωρο και όπου σηκώνει (και μου κάνει κέφι) το χειμώνα.

Το ζήτημα είναι ότι κάποια σαπούνια -σκληρά, με φυτικό λίπος και άλλα, αλλά και ορισμένες κρέμες- θέλουν τουλάχιστον 35-40 oC για να δουλευτούν σωστά, ακόμα για για να σπάσουν/φορτωθούν σωστα: όποιος θελήσει να πειραματιστεί θα δει "τη μέρα με τη νύχτα" σε ορισμένες περιπτώσεις....
Το β' ζήτημα είναι ότι χρειάζεται τουλάχιστον χλιαρό για να ξεπλυθούν σωστά πέτσα, μηχανή/ξουράφι και ιδιαίτερα πινέλο (φυσικά μπορεί κανείς να διαχωρίσει τις διαδικασίες...)

Ειδικά στο τελευταίο ξέπλυμα της πέτσας το κρύο έως παγωμένο έως παγάκια ψυγείου (φεύγει σιγά-σιγά το καλοκαιράκι...) προκαλεί αγγειοσυστολή και "στεγνώνει" αποτελεσματικά μικροαιμορραγίες από αβαρίες και ψιλοκοψίματα (Όχι, "δεν κλείνει τους πόρους"... αυτό είναι κάτι σαν τα "κενά αέρος" που ευθυνόταν για τις αναταράξεις στο αεροπλάνο!) .
Έχω να βάλω στύψη ή proraso gel, ούτε θυμάμαι από πότε....
Άβαταρ μέλους
dragonace
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2014, 16:16
9
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Has thanked: 67 times
Been thanked: 165 times

Σημερα δοκιμασα με κρυο νερο κ το αποτελεσμα ηταν καλυτερο οσον αφορα τους ερεθισμους στο ευαισθητο σημειο του λαιμου, ουσιαστικα δεν δημιουργηθηκαν.
Νομιζω οτι αξιζει ο πειραματισμος ζεστο κρυο στα διαφορα σταδια προκειμενου να παρεις τα καλυτερα αποτελεσματα (αισθηση, αρωματα, μασαζ, βαθος ξυρισματος κλπ)
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

μια χαρά είναι και το κρύο νερό. Λίγο πιο αργές κινήσεις χρειάζονται μόνο.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”