Ο Κοσμος του Linux

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλως ηρθες Ηλια! :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

captain_hx έγραψε: 20 Μαρ 2020, 17:27 Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η εγκατάσταση και τώρα ξεκινάμε το familiarization :handgestures-fingerscrossed:

Εικόνα
Με γεια με γεια...
Καινούριος στο Linux?
Αν ναι αμέσως το βρήκες το neofetch. Ωραίος...
Δες και το screenfetch που κάνει ακριβώς το ίδιο.

Επίσης για όποιον θέλει υπάρχει το variety μια εφαρμογή που αλλάζει wallpaper κάθε οπότε θέλουμε. Έχει και μερικά δικά του εκτός από αυτά που μπορεί να του βάλει κανείς.

Όσοι το δοκιμάσετε πείτε δύο λόγια αν σας άρεσε.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Ναι Τηλέμαχε, πρώτη φορά με Linux.

Έχω προσαρμοστεί γρήγορα στο Mint 19.3 Cinnamon. Βέβαια δεν κάνω "βαριά" χρήση του υπολογιστή. Περισσότερο για περιήγηση στο διαδίκτυο και για ηλεκτρονική αλληλογραφία τον έχω.

Τώρα θέλω να πάω σε xfce καθώς το Cinnamon είναι βαρύ για τον υπολογιστή μου. Πρώτα όμως πρέπει να βρω τον τρόπο να απεγκαταστήσω το Cinnamon... :think:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και γιατι να το κανεις αυτο ?

Εγκατεστησε πχ το xfce και κανοντας απλα ενα logout θα εχεις πλεον στις επιλογες σου και το xfce. Μπορεις να εχεις διαθεσιμα οσα γραφικα περιβαλλοντα θες και να μπαινεις καθε φορα με οποιο θελεις. Ο χωρος που πιανουν στον σκληρο δισκο δεν ειναι πολυς - ειδικα τα "ελαφρα" οπως το xfce.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, θα το δοκιμάσω αύριο!

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 12 ώρες 23 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Σήμερα ακολούθησα την συμβουλή του Ηρακλή και εγκατέστησα το γραφικό περιβάλλον xfce μέσω του software manager. Η εγκατάσταση έβγαλε μερικά errors αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία του συστήματος. Δούλεψα για λίγο το νέο γραφικό περιβάλλον και αφού είδα βελτίωση στην απόδοση του υπολογιστή προχώρησα με clean installation από live usb. Είναι απίστευτο πως "ζωντανεύει" ένας υπολογιστής με την εγκατάσταση λειτουργικού ανοικτού κώδικα.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Προσωπικά προτιμώ οπτικά το εξίσου ελαφρύ Mate αλλά θεωρώ πως το xfce είναι πολύ λειτουργικό. Στο άλλο ακόμα πιο low spec pc μου το linux lite που τρέχει το xfce πάει καλύτερα από οτιδήποτε.
Επίσης το xfce υπάρχει στις περισσότερες διανομές.

Όμως από ένα σημείο και μετά θες και λίγο να είναι όμορφο το de σου.
Το xfce δε μου πολυαρέσει οπτικά.

@herco δεν ήξερα οτι μπορείς να κάνεις στο mint αυτό το κόλπο με το log out και την αλλαγή σε xfce ή mate κατα το δοκούν. Τι πακέτα εγκαθιστώ στο τερματικό? Μόνο το xfce ή πρέπει μετά να βάλω και το thunar κ.ο.κ ? Που μπορώ να δω ποια πακέτα θέλω?
Πατάω απλά αποσύνδεση και μετά επιλέγω το γραφικό περιβάλλον ?


Πάντως προς όλους: σκέφτομαι να πάω σε κάποια arch διανομή για να έχω ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα και να έχω πιο φρέσκες εκδόσεις των εφαρμογών μου. Είμαι ανάμεσα σε Arch, Arcolinux, Artix, Revenge OS και Zen Installer.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εγκαθιστας το group name του συγκεκριμενου DE. Πχ στο Arch αν πας στο Archwiki του xfce - σου λεει οτι πρεπει να εγκαταστησεις το xfce4 το οποιο περιεχει αρχικα τα ακολουθα. (Μεγαλη μαγκια τα Wikis των διανομων - μαθαινεις τα παντα σε 2 κλικς)

Τωρα για εγκατασταση/δοκιμη του Arch, παροτι παλιος οπαδος του - δεν σου συνιστω να πεσεις με τα μουτρα στην εγκατασταση της αυθεντικης διανομης δηλαδη χωρις installation scripts. Καλο το hype, καλοι οι guru - αλλα το παρακαναν. Ειναι χαζομαρα. Μια καλη ιδεα, που εφαρμοσα με την τωρινη μου εγκατασταση ειναι το να κατεβασεις το ArchBang να ξεκινησεις την εγκατασταση του σε Live λειτουργια - να ρυθμισεις την ασυρματη συνδεση σου - και μετα πατα το κουμπι Installation. Θα καταληξεις με ενα πραγματικο Arch που θα εχει επιπλεον και 2-3 repos με "χρηστικα" προγραμματα και βιβλιοθηκες - και ολα θα δουλευουν ρολοι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 12:04 Όμως από ένα σημείο και μετά θες και λίγο να είναι όμορφο το de σου.
Γιατί δεν είναι όμορφο το Mint 19.3 Tricia xfce; Σε μένα αρέσει αλλά οκ δεν είναι για όλους, YMMV ή ΠΟΚ που λέμε!
Εικόνα
rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 12:04 @herco δεν ήξερα οτι μπορείς να κάνεις στο mint αυτό το κόλπο με το log out και την αλλαγή σε xfce ή mate κατα το δοκούν. Τι πακέτα εγκαθιστώ στο τερματικό? Μόνο το xfce ή πρέπει μετά να βάλω και το thunar κ.ο.κ ? Που μπορώ να δω ποια πακέτα θέλω?
Μπορείς να το εγκαταστήσεις μέσω του Software Manager, απλά γράψε στην αναζήτηση Xfce και θα το βρεις. Έχε υπόψη σου ότι σε μένα η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο δεν δούλεψε εντελώς σωστά και έβγαλε μερικά σφάλματα.
rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 12:04 Πατάω απλά αποσύνδεση και μετά επιλέγω το γραφικό περιβάλλον ?
Ναι, σωστά.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

herco έγραψε: 24 Μαρ 2020, 12:32 Εγκαθιστας το group name του συγκεκριμενου DE. Πχ στο Arch αν πας στο Archwiki του xfce - σου λεει οτι πρεπει να εγκαταστησεις το xfce4 το οποιο περιεχει αρχικα τα ακολουθα. (Μεγαλη μαγκια τα Wikis των διανομων - μαθαινεις τα παντα σε 2 κλικς)

Τωρα για εγκατασταση/δοκιμη του Arch, παροτι παλιος οπαδος του - δεν σου συνιστω να πεσεις με τα μουτρα στην εγκατασταση της αυθεντικης διανομης δηλαδη χωρις installation scripts. Καλο το hype, καλοι οι guru - αλλα το παρακαναν. Ειναι χαζομαρα. Μια καλη ιδεα, που εφαρμοσα με την τωρινη μου εγκατασταση ειναι το να κατεβασεις το ArchBang να ξεκινησεις την εγκατασταση του σε Live λειτουργια - να ρυθμισεις την ασυρματη συνδεση σου - και μετα πατα το κουμπι Installation. Θα καταληξεις με ενα πραγματικο Arch που θα εχει επιπλεον και 2-3 repos με "χρηστικα" προγραμματα και βιβλιοθηκες - και ολα θα δουλευουν ρολοι.
To archbang δε βασίζεται στον openbox windows manager?

Άρα εσύ έχεις archbang? Τα repos του είναι πληρέστερα από του arch?
Κατα τη γνώμη σου ποιά διανομή έχει τα πληρέστερα repositories ?

Προσωπικά όπως είδες ενδιαφέρομαι για archοειδείς διανομές. Αυτές που ανέφερα μου γυάλισαν πιο πολύ από όλες.
Έχεις καμια γνώμη για δαύτες? Τι διαφορά έχει το archbang π.χ από το arcolinux?
Να υποθέσω βασίζεται στο systemd?

Γενικά προσανατολίζομαι σε κάτι με mate ή lxqt (ή κάτι εμφανισιακά κοντά) περιβάλλον.Αν γίνεται επίσης να έχει, όσο το δυνατόν μεγαλύτερα repositories, για να μπορώ να είμαι πλήρης (χωρίς να σπάσω το σύστημα).

Τι μου συνιστάς?

Έχω ακούσει και το void αλλά δεν είμαι τόσο βιτσιόζος ενώ το manjaro με χαλάει κάπου.

υ.γ. @captain_hx το όμορφο/άσχημο ενέχει υποκειμενισμό. Όμως θεωρητικά όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο πολύ χάνει σε ομορφιά, αφού λείπουν πολλά εφέ και άλλα. Αν το cinnamon είναι η κούκλα και το xfce η πανούκλα, το mate είναι απλά το βλέπεται.
Το θεώρησα λίγο πιο ωραίο. Μην πας μόνο στο menu. Δες και το file manager (caja στο mate v.s thunar στο xfce). Όλα τα αλλάζεις ο.κ. αλλά λέμε by default τι παίζει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 14:11 To archbang δε βασίζεται στον openbox windows manager?
Αυτο δεν ειναι αληθεια. Να σκεφτεις κατα την εγκατασταση οταν ηρθε η στιγμη να επιλεξω ποιο DE θελω, διαλεξα το GNOME - το οποιο εγκατασταθηκε με ολα τα εργαλεια του, και κατεληξα με ενα desktop πιο ομορφο και πιο πληρες απο αυτο πχ του Ubuntu. Καμια βδομαδα μετα, εγκατεστησα και το LXDE και χαζοπαιζω με το παναλαφρο Openbox και τα δικα του εργαλεια. Ολα ευκολα και απλα. Αρκει βεβαια η διανομη να τα υποστηριζει ολα αυτα - και η αληθεια ειναι οτι στο Arch υπαρχουν τα παντα.

Γενικα δεν νομιζω οτι εχω archbang - απλα χρησιομοποιησα τον πανευκολο τροπο εγκαταστασης του. Τα repos που χρησιμοποιω εκτος των αυθεντικων core, extra, community ειναι τα revenge_repo, spooky_aur και multilib - και αν χρειαστει το yaourt παει συννεφο και ας το καταργησαν :D

Για το ποιο archουροειδες ειναι το καλυτερο δεν εχω ιδεα - απο το 12 που σταματησα το Arch μονο με Debian εχω ασχοληθει και εμεινα πισω σε τεσταρισματα διανομων.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”