Καθημερινό ξύρισμα με ποια μηχανή;

Απάντηση
Dimstam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 27 Απρ 2021, 22:51
3
Has thanked: 17 times
Been thanked: 40 times
Ηλικία: 35

Rockwell 6S και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
4
Been thanked: 78 times

vasilis6194 έγραψε:@Paneristi τι γένια/επιδερμίδα έχεις , γιατί σίγουρα είναι και αυτό καθοριστικός παράγοντας
Έχω σκληρά γενιά και πυκνά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 16 Νοέμ 2021, 05:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
badekas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2021, 16:44
2
Has thanked: 138 times
Been thanked: 1913 times
Ηλικία: 42

Εδω και ενα τριμηνο τουλαχιστον σεν εχει περασει μερα που να μην ξυριστηκα.. εντελως ασυμφορος.. τσαμπα σαπουνια και λεπιδες.. συμφωνω με ολα τα παραπανω που λετε.. ομως και καποιος που εχει πχ τη ρεξ μπορει να παιξει καθημερινο αν τη βαλει στο 1,5-2 εγω για καθημερινο εκει τη δουλευω και κανω παντα ενα χερι συν τα μερεμετια.. και η προγκρες μπορει στο 2 να δωσει καθημερινο.. το μαυροπουλι μου εχει κατσει πολυ καλα για καιημερινο με λεπιδες ραπιρα λουξ.. μουραμασα για καθημερινο στο 1,2,3.. επισης και οι τιμορ ειναι πολυ γλυκιες μηχανες για καθημερινο.. βασικα με σωστη λεπιδα και χερι πουπουλο ξυριζεσαι με οτι θες ακομη και καθημερινα.. προσπαθησα να δουλεψω και την σαβετάρα την artist club ss σε καθημερινη βαση και με κοντρα αλλα ηταν σχεδον αδυνατο.. οχι για κανεναν αλλο λογο παρα μονο οτι το ξυρισμα ηταν τοσο βαθυ που δε γρατσουναγα καν την επομενη μερα..
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα και καλή χρονιά, είμαι κάτοχος της Gillette King C αλλά θα ήθελα να πάρω και άλλη μία δώρο στην αφεντιά μου.
Είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω την r41 μιας και διαβάζω ότι παρόλο που θερίζει είναι must-have.
Όμως απ'ότι λέτε οι γνώστες δεν είναι για γένια 2 ημερών.
Ποιά είναι η καλύτερη επιλογή που μπορώ να κάνω;
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Φιλε παρε μια ρυθμιζομενη κ τα εχεις ολα!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11952 times
Ηλικία: 55

Με βάση το στάδιο που βρίσκεσαι και την συχνότητα ξυρίσματός σου θα σου έλεγα μια από τις:
Edwin Jagger 89
Muhle R89
Merkrur 34c
Parker 97R
Δική μου προτίμηση η τελευταία Parker, αλλά ίσως χρειαστείς μικρό ένα διάστημα να τη γνωρίσεις. Ίσως, όχι σίγουρα. Για τη R41 παρότι έχει υπάρξει αγαπημένη μου θα σου έλεγα άστην. Συνήθως δεν πάει καλά σε αρχάριο. Μην σου πω τσινάει και έμπειρους. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις τα χέρια του κάθε ανθρώπου. Μπορεί να πεις γουάου. Απλά δεν είναι πολύ πιθανό. Βέβαια κάνεις μια ερώτηση που έχει γίνει δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές και με τις συνήθεις απαντήσεις. Σου απάντησα για να μην ψάχνεις στο φόρουμ. Αλλά ψάξε, θα βρεις και άλλα. Μερικές φορές μια ερώτηση δεν είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να μάθεις, παρότι αρχικά φαίνεται ο πιο εύκολος. :D :character-oldtimer:
Peace.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Η Rockwell Razors 6S έχει έναν τέλειο συνδυασμό ομαλότητας και αποτελεσματικότητας που λείπει από τους άλλους..
Διάλεξε απλά χρώμα (ασημί,μαύρη,κόκκινη η μπλέ)
Βάζεις την ανάλογη πλάκα αναλόγως..
No2 ήπιο.. και ανεβαίνεις άφοβα..εώς το 6 όποτε κι αν θες..
Ακόμα και στο βάρος της σαν αίσθηση.. είναι κορυφή!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
SpyNet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Δεκ 2021, 14:54
2
Has thanked: 50 times
Been thanked: 94 times

Η Rockwell 6c ήταν η πρώτη μηχανή που πήρα.
Συμφωνώ ότι ανεβαίνεις σταδιακά και ανάλογος το μέγεθος των γενιών.
Επειδή σου δίνει όμως πολύ αυτοπεποίθηση μπορεί να ξεχαστείς και να σε δαγκώσει και στο λέει ένας άνθρωπος που ξυρίζετε αναίμακτα με την R41 και την πατάει με την 6c.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

DAK έγραψε: 01 Ιαν 2022, 20:31 Φιλε παρε μια ρυθμιζομενη κ τα εχεις ολα!
Καλησπέρα ποιά θεωρείτε γενικά, και θεωρείς, αξιόλογη και must have;
Την r41 να την βγάλω απ' το μυαλό μου;
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

hiddenite πιστευω οτι η merkur progress θα καλυψει ολες τις αναγκες σου.εχω δεκα μηχανες εκ των οποιων οι εξι ρυθμιζομενες.η μονη που δεν θα αλλαζα ποτε ειναι η progress.Αυτο βεβαια ισχυει για τα δικα μου μουτρα!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”