Πέτρα ακονίσματος.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δειτε αυτες , θεωρουνται κατα τη γνωμη μου καλυτερες απο τις πετρες .
Τελικα εαν καποιος εχει1-2 μαχαιρια συμφερει να τα στελνει 1 φορα τον χρονο για τροχισμα παρα να αγορασει ολα αυτα . Τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :bigsmilie

http://www.rasurpur.de/english/shop/acc ... tones.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Στεφανε τους γνωριζεις αν ειναι αξιοποιστοι ? γιατι θελω ΠΟΛΥ ενα μαχαιρι που εχουν .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Αν και εχω καιρο να μιλησω λογω πολλων υποχρεωσεων,αποψε θα πω καποιες απο τις αποψεις μου για να βοηθησω και να βοηθηθω ,θα ηθελα να επαναεκτιμησω καποιες κινησεις μου σχετικα με τη φαλτσετα.Μετα απο μια συζητηση και συναλαγη με τον ευγενεστατο Νικο(hero)εχω βρεθει να φουντωνει η επιθυμια να πιασω παλι το μαχαιρι,αν και εχω φτασει στο ζενιθ των ξυρισματων με τη futur,αυτη την απολαυση του μαχαιριου δεν τη βρισκεις πουθενα στο κοσμο των safety.H αποψη μου- μετα απο πολλες ωρες ακονισματος πανω στη coticule,το πηγενε ελα του μαχαιριου στην αθηνα(τσομπαρη),και ξανα πανω στη πετρα για καλυτερο αιθερα,-ειναι οτι ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ,και μονο αν βρεις καποιο γεροντα,οπως αυτον που βρηκε ο Νικος, να σου δειξει την μεγαλη τεχνη του ακονισματος θα κανεις κατι.Το λαθος που εκανα(ενω το εβλεπα),ηταν οτι πιστεψα πως με τη coticule θα εφερνα τη κοψη στο ζενιθ,αλλα η coticule ξεκιναει απο6000grit με slur surup,και φτανει μονο με νερο η εξαιρετικη ποιοτητα στα 8000grit,και δεν υπαρχει καλυτερη της πετρα σε αυτα τα grit.Απο κει και πανω στο μαχαιρι θελει περισοτερη λειανση ο αιθερας ,το οποιο γινεται αναιβενοντας grit στα 10000 και φτανοντας τελος στα 12000 η αγοραζοντας μια φυσικη πετρα ιαπωνικη των 300+ευρω.Πιστευω με μια 12000 αν το μαχαιρι ειναι καινουργιο με ενα περασμα ανα εξαμηνο,θα εχεις για πολλα χρονια καλο αιθερα.Φιλε Νικο δεν πιστευω οτι ακονιζοντας ενα μαχαιρι κουζινας θα μπορεσεις να ακονισεις μια φαλτσετα,εγω εχω ακονισει πολλα καλα μαχαιρια κουζινας,αλλα τη berghiser την εκανα σε μιση ωρα αχρηστη.Κατα τη γνωμη μου ξεκινας αμεσως με φαλτσετα πολυ αργα και μεθοδικα,και οταν κουραστεις σταματας για την επομενη μερα.Παρολο που ειχα dovo κατι μου λεει οτι ο χαλυβας τους δεν ειναι αυτος που πρεπει να ειναι,ετσι παραγγειλα απο το the dutch shaving shop ενα σουηδικο C.V Heljestrand,,REX,, 5/8 Straight Razor new old stock made from Swedish Steel ,hollow grounded.C.V Heljestrand--Eskilstuna-Sweden.Κατα πολλους τα σουηδικα esklistuna(και ο τσομπαρης το λεει) θεωρουνται απο τα πιο κοφτερα ξυραφια που βγηκαν.Αν δεν το βρω shave ready θα παραγγειλω μια naniwa super stone 12000grit και σταδιακα μεσα στο χρονο μια την ιδια 3000/8000 με μια nagura για τον καθαρισμο τους.Εχω καταλειξει μετα απο παρα πολυ ψαξιμο οτι οι αποψεις μου ειναι ιδιες με το 80% των ακονιστων,σε σχεση ποιοτητας/τιμης,για κατι καλυτερο τα εξοδα ανεβαινουν κατα πολυ.Το μονο εντελει που δεν μπορεσα να βρω,ειναι καποιον να συγκρινει πιο κανει βαθυτερο ξυρισμα,το straight η το safety,γιατι απο ολα τα βιντεακια που ειδα με τα straight μετα το πρωτο περασμα ολοι μα ολοι τα ξυνουν τα γενια δεν τα ξυριζουν,οπως το ιδιο συνεβαινε και σε μενα.Παντως το Thiers-Issard Crown Silverwing θα θελανε πολλοι αντρες ανα το κοσμο να το βαλουνε στα χερια τους.Τελος ενα ρητο στη κουζινα λεει-ο εξοπλισμος κανει το μαγειρα-ετσι πιστευω οτι στο ακονισμα της φαλτσετας θελεις καλο εξοπλισμο για να πιασεις επιπεδο σωστο.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Χάρηκα πάρα πολύ Σταύρο που αποφάσισες να μην εγκαταλείψεις το μαχαίρι. Θα ήταν κρίμα από τη στιγμή που το έχεις μεράκι.


Είναι αλήθεια τώρα ότι τις τελευταίες δεκαετίες η τέχνη του ακονίσματος του ξυραφιού (μαχαιριού) έχει χαθεί.
Αυτό ήταν λογικό να συμβεί τη στιγμή που δεν χρησιμοποιούνται πλέον.

Πιστεύω ότι εμείς οι 10, ή όσοι είμαστε, που ξυριζόμαστε με μαχαίρι στην Ελλάδα πρέπει εκτός από την τέχνη του ξυρίσματος με μαχαίρι να αναβιώσουμε και να εκπαιδευτούμε και στο σωστό ακόνισμα του μαχαιριού.

Καλή η λύση των επαγγελματιών ακονιστών, αλλά σε 10 χρόνια από τώρα οφείλουμε να έχουμε επάρκεια, γνώσεις και εμπειρία στο ακόνισμα. Αλλιώς χαθήκαμε.

Για αυτό αγοράστε πέτρες.

Εγώ ήδη παράγγειλα μία νερόπετρα 12.000grit για το πρώτο touch-up του μαχαιριού μου όταν το χρειαστεί. Θα παραγγείλω σίγουρα και κάποιες άλλες στο μέλλον.
Ήδη έχω στο μυαλό μου μία Norton 4.000/8.000grit ή μία Βελγική.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σταύρο πολύ σωστά τα όσα λες.
Νομίζω πως αν έχουμε συμφωνήσει όλοι σε ένα πράγμα, αυτό είναι πως πρέπει να φροντίζουμε μόνοι μας τα μαχαίρια μας, και βέβαια πως όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Kαιγομαι να δω τα αποτελεσματα του ακονισματος στη 12αρα εκει πιστευω ειναι η ουσια,αρκει το ξυραφι να ειναι καινουργιο,αλλα ο συνδυασμος που αναφερει ο slur ειναι ο πιο ενδεδειγμενος.Πιστευω ειναι θεμα χρονου να πιασουμε το ακονισμα που χρειαζεται,και απο το ψαξιμο που εχω κανει οι naniwa super stone 12000grit&3000/8000 δινονται σαν το καλυτερο και πιο ευκολοχρηστο πακετο.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σταυρο σιγουρα η 12000 ειναι το τελευταιο σταδιο , Δεν ξερω ομως γιατι πολλοι σταματανε στο 10000.
Ισως επειδη ειναι υπερβολη να εχεις 10000 και 12000 και προτειμανε το 10000 γιατι απο το 8000 στο 12000
ειναι μεγαλη η αποσταση ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Νικο προχθες παλευα 2 ωρες στη 12000 απο πλακα να φτιαξω το σουηδικο μαχαιρι που χαλασε ο Ολλανδος, ειχε χαλασει τη μια πλευρα σε ασκημη κατασταση,το μονο που καταφερα ηταν να φτιαξω στον αιθερα ενα τελοιο γυαλισμα,τετοιο γυαλισμα δεν εχω ξαναδει.Αυτο που καταλαβαινω και βλεπω οτι το μαχαιρι θελει να φτιαχτει η κοψη πρωτα στα 1000 η 3000 μετα να λεπτυνει στα 8000 και τελος να περασει στα 10000 η12000,το αποτελεσμα πιστευω Νικο στα 12000 θα ειναι ενας αιθερας πιο λεπτος απο οτι στα 10000 δηλαδη πιο βαθυ ξυρισμα αλλα με πιο μεγαλο καψιμο του δερματος και αν περασεις στις παστες απο διαμαντι θα λεπτυνει κιαλλο ο αιθερας.Αυτα ολα που αναφερω ειναι ολα σε θεωρητικο επιπεδο,και περιμενω τη naniwa 1000-3000-8000,diamont paste 0,25 και chromium oxide για να το κανω και στη πραξη.Πιστευω οτι με αυτη τη σειρα που θα ακονισω να φτιαξω τη πιο τελεια κοψη με εξαιρεση το chromium που ειναι για να μαλακωσει τη κοψη οταν γινει κοφτερη οσο ενα feathers(αυτο το ξυραφακι μου καιει τοσο πολυ το δερμα που με ενοχλει και δυο μερες μετα το ξυρισμα).Περιμενω ΝΙκο την αποψη σου για τα λεγομενα μου,ολο αυτο το προγραμα το εχω δει στο ιντερνετ,και την τριχα την εκοβε με πολυ ευκολια και ακομα δεν ειχε στροπαρει.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σταυρο εισαι σωστος στην σειρα που βαζεις τις πετρες η ενταση μου ειναι στο 1000 ισως ειναι αρκετα αδρη
και να ειναι καταλληλη για τελειως κατεστραμενα μαχαιρια . Εαν ξεκινησεις απο 1000 περνα λιγες φορες
ισα που να γραψει το αρχικο σχεδιο οσο ανεβαινουμε αυξανουμε και τους γυρους .Πιστευω θα τα καταφερεις
αν και κατα την γνωμη μου το να κοβει την τριχα δεν ειναι το ζητουμενο . Εαν ο αθερας λειτουργει ελαστικα και ειναι σαν ενα φυλλο χαρτι τοτε θα εισαι ενταξει .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Eδω υπαρχουν πολλες εταιριες με πετρες πιστευω οτι στην Ευρωπη πρεπει να ειναι και ο φτηνοτερος .

http://www.fine-tools.com/scharf.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Θα ηθελα την αποψη σας εαν καποιος πρεπει να σταματαει στην 10000 ή ειναι απαραιτητη η 12000 ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Από αυτά που διαβάζω και στις 8000 μπορεί να σταματίσει κάποιος.

Η 12.000 είναι ένα καλό εργαλείο για τελειοποίηση της κόψης, όμως δεν είναι απαραίτητη.
Και επίσης δεν είναι και η λεπτότερη. Πολλές barber stones φτάνουν και τα 16.000 grit.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”