Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ας επιστρεψουμε ομως στο θεμα μας Κυριοι :)

Μολις υπαρξει ξυρισμα με τον κλωνο περιμενουμε εντυπωσεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Προσοχή,αυτη που έχω εγω έχει πρόβλημα στην ευθυγράμμιση της λεπίδας.Θελει έλεγχο αυτη η μηχανή πριν το ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

@Stergios :

Η Mercur όταν αγοράζεις την Futur σου δίνει ένα μικρό φυλλάδιο συντήρησης της μηχανής, σε αυτό αναφέρει ότι ανά 6μηνο πρέπει να τη λυνείς και να την καθαρίζεις ώστε να γυρνάνε άνετα οι διαβαθμίσεις. Αν στον κλώνο δεν έχει γίνει σωστά το μοντάρισμα να το πω απλά, η μηχανή θα σκάσει - πεταχτεί τμήμα της καθώς γυρνάς τις επιλογές 1-6 και θα γίνει κομμάτια.

Το πιο σοβαρό όμως εκτός της ευθυγράμμισης ή του αν θα γίνει κομμάτια καθώς αλλάζεις τους αριθμούς θεωρώ είναι το υλικό το οποίο είναι φτιαγμένη. Νομίζω είμαστε και είναι τυχεροί όσοι δεν έχουν βγάλει ερεθισμούς - κοκκινίλες κατά την επαφή της μηχανής με το δέρμα.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ, υποθέσεις κάνω βάσει της ξυριστικής μου εμπειρίας και δίνω συμβουλές όπου μπορώ.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
stellios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Απρ 2017, 12:14
7
Has thanked: 189 times
Been thanked: 142 times

george644 έγραψε:Προσοχή,αυτη που έχω εγω έχει πρόβλημα στην ευθυγράμμιση της λεπίδας.Θελει έλεγχο αυτη η μηχανή πριν το ξύρισμα.
Καλημέρα,
ποιόν κλώνο έχεις ?
stergios

Petros.Mp έγραψε:@Stergios :

Η Mercur όταν αγοράζεις την Futur σου δίνει ένα μικρό φυλλάδιο συντήρησης της μηχανής, σε αυτό αναφέρει ότι ανά 6μηνο πρέπει να τη λυνείς και να την καθαρίζεις ώστε να γυρνάνε άνετα οι διαβαθμίσεις. Αν στον κλώνο δεν έχει γίνει σωστά το μοντάρισμα να το πω απλά, η μηχανή θα σκάσει - πεταχτεί τμήμα της καθώς γυρνάς τις επιλογές 1-6 και θα γίνει κομμάτια.

Το πιο σοβαρό όμως εκτός της ευθυγράμμισης ή του αν θα γίνει κομμάτια καθώς αλλάζεις τους αριθμούς θεωρώ είναι το υλικό το οποίο είναι φτιαγμένη. Νομίζω είμαστε και είναι τυχεροί όσοι δεν έχουν βγάλει ερεθισμούς - κοκκινίλες κατά την επαφή της μηχανής με το δέρμα.

Δεν θέλω να κινδυνολογώ, υποθέσεις κάνω βάσει της ξυριστικής μου εμπειρίας και δίνω συμβουλές όπου μπορώ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στεργιο θελεις να γραψεις κατι ? αλλιως γιατι κανεις απλη παραθεση του post ?
Εικόνα
stergios

Συγνωμη κατα λαθος...κ μετα εμεινα απο δικτυο.

Απ τα γραφομενα σου αν καταλαβα σωστα εχεις τη γνησια οποτε την εχεις μελετησει και ασχετως αυτου, δεν αποκλειεται να συμβει κατι τετοιο, εφοσον ειδικα οταν δεν την εχω δει.

Οταν προσωπικα αγοραζω μια απομιμηση στο 1/7 της τιμης πρεπει και να το ελεγξω πριν το χρησιμοποιησω, ειδικα οταν μιλαμε για σωματικη ακεραιοτητα κ υγεια και φανταζομαι ετσι θα πραξουν οι περισσοτεροι.

Αυτοι που δεν εχουν τις καταλληλες γνωσεις ας το χειριστούν καταλληλως το θεμα. Οποιος δε το κανει, ε, κακο του κεφαλιου του...

Για να σου προκαλεσει ερεθισμους φανταζομαι, θα πρεπει να ναι κακη η επιμεταλλωση. Τα υλικα της-η ποιοτητα. Μια επιμεταλλωση δεν ειναι και τοσο ακριβη για ενα εργοστασιο. Εκτος αν τα υλικα κατασκευης της μηχανης δεν επιτρεπουν σωστη επιμεταλλωση.

Προσωπικα επισης την αγορασα γιατι μου φανηκε απο τις φωτο "καλη" κ ηθελα να δω ποσο καλη μπορει να ναι με 7€ και να χουνε αποκομισει κ κερδος. Εχω συνειδηση του τι πληρωσα με τα οποια ρισκα. Μολις την παρω θα εκφερω γνωμη.

Σ αυτη τη ζωη κατι χανεις, κατι παιρνεις. Ιδωμεν.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Επειδη μας διαβαζουν και νεοι φιλοι,θα πω για αυτους ειδικα,ΜΑΚΡΙΑ απο αυτη τη μηχανη.Ρυθμιζομενη με προβλημα ευθυγραμμισης συν αυτα που ανεφερε ο Petros MP παραπανω ,συνιστα καταστροφη για ενα αρχαριο.Εμενα απλα με έπεισε να παραγγειλω μια Merkur 500 που ειναι στο δρομο της.Ναι μεν οταν την καταφερω τη λεπιδα να κατσει στη θεση της ειναι πολυ καλη,αλλά δεν θα την πρότεινα σε ενα φίλο μου.Και τα γραφω αυτα γιατι εγω απο το φορουμ αυτό εμαθα ως αρχαριος για τη Merkur 34c κα Εdwin Jagger de89,τις μηχανικα άψογες μηχανες που με εισήγαγαν ορθά στο ΠΞ.

Added in 12 minutes 41 seconds:
stellios έγραψε:
george644 έγραψε:Προσοχή,αυτη που έχω εγω έχει πρόβλημα στην ευθυγράμμιση της λεπίδας.Θελει έλεγχο αυτη η μηχανή πριν το ξύρισμα.
Καλημέρα,
ποιόν κλώνο έχεις ?
ΜingShi S 2000
stergios

Απ οσο γνωριζω εσυ δεν εχεις qshave αλλα MingShi. Ειναι αλλη παρτιδα αν δεν απατωμαι.

Και συγνωμη, λες μην αγορασετε, αλλα εμενα μ εψησαν και τσιμπησα και μια progress! Αλητες! :-)

Εγω θα πω κατι αλλο πιο μεσοβεζικο. Μην αγορασει κανεις αλλος αν δε δουμε τι σοι φρουτο ειναι τελικα.

Δεν εχουμε παραγγειλει κ λιγες...μια εικονα θα υπαρξει.

Added in 16 minutes 37 seconds:
Τωρα προσεξα Γιωργο οτι γραφεις πως ειναι MingShi.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ε,καλά και η Qshave, Mingshi ειναι κατα πασα πιθανότητα.Ναι ειναι αληθεια οτι δεν ειχα ως τωρα ρυθμιζόμενη και με έψησε να αγορασω την 500.Δε θα τη πεταξω τη Mingshi,απλά δεν προτεινεται για αρχάριο.Εγω προτεινω σε ενα φιλο που θελει πρωτη μηχανη αντι για τα 8 ευρω που κανει η Κινεζα να παρει την Ινδη Parker 26c-24c που τη βρισκεις με 18 ευρω με τα ταχυδρομικα μέσα και ειναι κορυφαία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”