Το Ξύρισμα της Hμέρας: Ιούλιος 2020 

Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
6
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Της νύχτας...

Mühle Rocca R95 & Gillette SB
Boellis Panama 1924 ss
Ωmega EVO synthetic
Clinique After Shave Shoother

Εικόνα

Με ανυπομονησία περίμενα τα καλούδια από τον διαφθορέα μας aka @Vavous και μέσω αυτών φρόντισε να αποδείξει όχι ότι απλώς διαβάζει αλλά θυμάται.

Δωράκι Boellis Panama..δεν είχα φανταστεί ότι το ΠΞ μπορεί να προσφέρει τέτοιου ύφους συγκινήσεις. Ο Ανδρέας με πήγε 25 χρόνια πίσω στο 1995 όταν πήγα στη Νάπολι για σπουδές. Εκεί έζησα τρία χρόνια μόλις. Αρκετά για μια τέτοια πολη να σε σημαδέψουν και να σε ακολουθούν για μια ζωή. Το Boellis είναι ένα πολύ ρεαλιστικό αμύγδαλο. Δε φωνάζει όπως κάνουν αλλά σαπούνια αλλά είναι εκεί για να κάνει τη δουλειά του άψογα! Πάνω από όλα όμως με κάνει πάλι 20 χρονων και αυτό τα λέει όλα.

Η Rocca V4. Super αποτελεσματική, πατάει με το ένα πόδι στο dark side του aggressiveness αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι V3. Νομίζω με αυτή την έκδοση στη Mühle πέτυχαν αυτό που ηθελαν. Μια R41 σε closed comb. Θέλει σεβασμό και προσωπικά νομίζω θα με βοηθήσει να βελτιώσω κι άλλο τη τεχνική μου.

Το Ωmega EVO συμπαγές και όμορφο. Δε κρατάει καθόλου νερό με δυσκόλεψε λιγάκι αλλά θα το μάθω. Βουτουσα συνέχεια τις άκρες στο μπολ. Ίσως ήταν και το σαπούνι που δε το είχα χρησιμοποιήσει ξανά.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Mihalis21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Μάι 2012, 01:00
12
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 643 times
Ηλικία: 32

Νυχτερινό ξύρισμα, άλλη φάση...

Preshave: Proraso Red
Edwin Jagger DE89
Σαπούνι: Haslinger (προβατάκι)
Brush: Omega 48 Pro
Permasharp Blade (2)
Osma Alum Bloc
After shave: Proraso Red

Υγεία!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27695 times
Been thanked: 39289 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Rockwell 6s, Shark platinum
CH2 synthetic, MDC original
Fine Snake Bite, ABC almond milk


Τρίτο revisit της 6s και νομίζω ότι αυτή την φορά θα την κρατήσω.
Βαριά και με καλό ζύγισμα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην σας αρέσει μόλις βρεθεί το κατάλληλο ξυραφάκι.
Χθες το Wizamet Super Iridium έκατσε γλυκά στην βάση 5. Σήμερα το Shark στην 4.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα στους κυρίους.

Muhle 31M89 silvertip fibre
Valobra Patchouly ss
Muhle R41 / Treet new edge
Brut Oceans asl

Ωδή στην αποτελεσματικότητα!
Καλή δύναμη άπαντες.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27695 times
Been thanked: 39289 times
Ηλικία: 54

ElGreco έγραψε: 29 Ιούλ 2020, 23:08 Το Ωmega EVO συμπαγές και όμορφο. Δεν κρατάει καθόλου νερό με δυσκόλεψε λιγάκι αλλά θα το μάθω. Βουτουσα συνέχεια τις άκρες στο μπολ. Ίσως ήταν και το σαπούνι που δε το είχα χρησιμοποιήσει ξανά.
Εμ, τρία καινούρια καλούδια στο ίδιο σετάπ, τι περίμενες; :) Ανυπόμονε!

Με γεια, όλα είναι από τα κορυφαία στο είδος τους.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@ElGreco Το κρατάνε το νερό...
Αλλά έτσι όπως το κρατάνε δεν μπορώ να πω πως είναι και ο καλύτερος τρόπος.
Έχω ανάμικτα συναισθήματα για αυτό το πινέλο αλλά τείνω προς τα θετικά περισσότερο!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
6
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

@Vavous
Τι να μη χρησιμοποιυσα; Αντε πες εσυ!!!
Παιδικη χαρα λεμε!

Added in 1 minute 4 seconds:
@andreas
θα κοιταξω να το δουλεψω με σαπουνια που γνωριζω καλα
ελπιζω να τη βρω την ακρη
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
NavalArchitect

ElGreco έγραψε: 29 Ιούλ 2020, 23:08 Της νύχτας...

Mühle Rocca R95 & Gillette SB
Boellis Panama 1924 ss
Ωmega EVO synthetic
Clinique After Shave Shoother

Εικόνα

Με ανυπομονησία περίμενα τα καλούδια από τον διαφθορέα μας aka @Vavous και μέσω αυτών φρόντισε να αποδείξει όχι ότι απλώς διαβάζει αλλά θυμάται.

Δωράκι Boellis Panama..δεν είχα φανταστεί ότι το ΠΞ μπορεί να προσφέρει τέτοιου ύφους συγκινήσεις. Ο Ανδρέας με πήγε 25 χρόνια πίσω στο 1995 όταν πήγα στη Νάπολι για σπουδές. Εκεί έζησα τρία χρόνια μόλις. Αρκετά για μια τέτοια πολη να σε σημαδέψουν και να σε ακολουθούν για μια ζωή. Το Boellis είναι ένα πολύ ρεαλιστικό αμύγδαλο. Δε φωνάζει όπως κάνουν αλλά σαπούνια αλλά είναι εκεί για να κάνει τη δουλειά του άψογα! Πάνω από όλα όμως με κάνει πάλι 20 χρονων και αυτό τα λέει όλα.

Η Rocca V4. Super αποτελεσματική, πατάει με το ένα πόδι στο dark side του aggressiveness αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι V3. Νομίζω με αυτή την έκδοση στη Mühle πέτυχαν αυτό που ηθελαν. Μια R41 σε closed comb. Θέλει σεβασμό και προσωπικά νομίζω θα με βοηθήσει να βελτιώσω κι άλλο τη τεχνική μου.

Το Ωmega EVO συμπαγές και όμορφο. Δε κρατάει καθόλου νερό με δυσκόλεψε λιγάκι αλλά θα το μάθω. Βουτουσα συνέχεια τις άκρες στο μπολ. Ίσως ήταν και το σαπούνι που δε το είχα χρησιμοποιήσει ξανά.
Τάσο αν έχεις την καλωσύνη γράψε σε παρακαλώ πόσο είναι το loft του συγκεκριμένου πινέλου (από το rim του handle ως και το top των πιό μακριών bristles, που συνήθως είναι τα κεντρικά). Θέλω το νούμερο για να δω αν πέφτει μέσα στο range που μου κάνει, διότι αγορά σε αυτά τα χρήματα χωρίς να ξέρω ακριβώς πόσο είναι το loft δεν κάνω.

Ή εναλλακτικά, για να μη σε βάζω να μετράς με ακρίβεια, με ένα χάρακα μπορείς να δεις γενικά αν είναι 55mm το loft ή παραπάνω. Αν είναι κάτω από 55-55.5mm ξέχνα το και μη μετρήσεις καθόλου (δεν με ενδιαφέρει σε αυτή την περίπτωση). Ενδιαφέρον υπάρχει μόνο αν είναι στο range από 56.5mm (περίπου) ως και τα 58-59mm.

Ευχαριστώ.
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Ej89 με κινεζικη λαβή.
Gillette 7 o' Clock Super Platinum
Σαπούνι MWF
26mm Tuxedo από Yaqi

Καθώς μπαίνω σε Mood διακοπές και σκέπτομαι τι να πάρω μαζί μου για ευκολο ΑΠΑΛΟ ξυρισμα πρέπει να ξανα μάθω την EJ ετσι και εκανα.

Υπέροχο ξύρισμα προ μπάνιου χωρίς κανένα ερεθισμό το δερμα δεν τραβαγε καθόλου τόσο που μετά το μπάνιο ξέχασα να βάλω ASL και Balm .

Από αύριο θα συνεχίσω με το ταξιδιωτικό Setup
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27695 times
Been thanked: 39289 times
Ηλικία: 54

@NavalArchitect Κωνσταντίνε, για λοφτ δεν ξέρω, θα σου πει ο Τάσος, αλλά έχε υπόψη ότι το συγκεκριμένο πινέλο έχει glue bump γύρω στο ένα εκατοστό.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”