Saponificio Varesino

Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Καλησπέρα και από εμένα, δεν έχω δοκιμάσει το Opuntia, αλλά το Cubebe και το Tundra Arctica, τα χρησιμοποιώ κατά κόρον.

Τα αρώματα είναι σίγουρα υποκειμενικό θέμα Προσωπικά μου αρέσουν πολύ. Δεν είναι όντως ιδιαίτερα έντονα, αλλά το άρωμα τους είναι ευχάριστο και κρατάει αρκετά.

Νομίζω ότι η ολισθηροτητα είναι πάνω από τον μέσο όρο. Ξυρίζομαι με φαλτσετα και πότε δεν είχα πρόβλημα με γλίστρημα ή να στεγνώνει το πρόσωπο και να κολλάει η φαλτσετα.

Στο δικό μου πρόσωπο, το δυνατό σημείο των Varesino είναι το post save. Ελαφρύ όσο πρέπει, ενυδατικό φουλ με μια αίσθηση απαλότητας. Τα varesino και τα ck6 είναι τα μόνα σαπούνια που αντέχω να μην βάλω τίποτα σαν after shave.

Αν αξίζουν τα 30+ €; Για άλλους ναι, για πολλούς όχι. Εξαρτάται από τι αναζητά ο καθένας μας. Προσωπικά αν μου τελειώσουν, σίγουρα θα τα αγοράσω ξανά.
Stelios
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3580 times

Όπως είπα με μόνο δύο φορές δεν μπορώ να πω πολλά. Θα ακολουθήσει αναλυτικότερη "παρατήρηση", αυτό είναι άλλωστε και ένα από τα ενδιαφέροντα της ενασχόλησής μας.
Post shave έχει ενυδατικό και πλούσιο αισθάνομαι και εγώ ξεκάθαρα. Τώρα, αν και έθεσα το θέμα τιμής, ξοδεύουμε πολλά περισσότερα σε πράγματα που προσφέρουν λιγότερη ευχαρίστηση.
Προσωπικά, καταλαβαίνω αυτό που λες ότι θα τα αγόραζες ξανά. Εγώ με δύο χρήσεις και μόνο, για τον εξαιρετικό αφρό και την πραγματικά εξαιρετική αίσθηση ποιοτικών συστατικών θα το αγόραζα ξανά.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η προσωπική μου γνώμη για τα σαπούνια varesino ~ έχω δοκιμάσει το tundra artica και το mana di sicilia~ είναι ότι πρόκειται για εξαιρετικής απόδοσης σαπούνια, με άριστη προστασία και post shave. Θεωρώ, ως εμπειρία ξυρίσματος, αξίζουν τα λεφτά τους.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Constantin έγραψε: 02 Νοέμ 2021, 00:06 Κώστα καλά κάνεις και ρωτάς για το κάθε τι..
έτσι δίνεις την ευκαιρία εξάλλου να αναδυθούν
απαντήσεις και γνώμες χωρίς να ξεφεύγουμε
απ´ το θέμα στο οποίο βρισκόμαστε βεβαίως!
Μήν ξεχνάς πώς όσο και να ψάχνεις να υπεραναλύσεις κάτι.. ποτέ δέν πρόκειται να έχεις απόλυτη εικόνα.. εάν δέν το δοκιμάσεις!
για τον απλούστατο λόγο ότι ο καθένας έχει διαφορετική αντίληψη και γούστο για το κάθε τι..
Είχα την ευκαιρία να μυρίσω τα περισσότερα σαπούνια της Varesino πρόσφατα στο The Two Barbers στη Λάρισα..
Το Opuntia ξεχωρίζει για μένα..
Πολλά μπράβο στο The Two Barbers λοιπόν που κάνει το αυτονόητο , σε αφήνει να μυρίσεις τα σαπούνια (που συνήθως είναι και ακριβά) για να αποφασίσεις ποιο θα πάρεις . Δυστυχώς για κάποια άλλα καταστήματα δεν είναι αυτονόητο αυτό......Να τα μυρίσουμε θέλουμε και όχι να κάνουμε αφρό για να δούμε την απόδοση τους ....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27594 times
Been thanked: 39064 times
Ηλικία: 54

@aris22 Πες τα χρυσόστομε.
SrTv έγραψε: 15 Απρ 2022, 21:33 ξοδεύουμε πολλά περισσότερα σε πράγματα που προσφέρουν λιγότερη ευχαρίστηση.
Αυτό ακριβώς!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4525 times
Been thanked: 7428 times
Ηλικία: 58

Η ταπεινή προσωπική μου γνώμη, είναι πως τα Saponificio Varesino, είναι το top of the top!
Εξού και στο den μου έχω δέκα σετ!
Είμαι της Στοάς 🏛️ 😉😎

Keep rocking... 🎸
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Σίγουρα υπάρχουν διάφορες παράμετροι που καθορίζουν την "κατάσταση" ενός σαπουνιού..
Αυτό που είχα προμηθευτεί εγώ.. ¨Opuntia" Beta 4,3 Special Edition 2018
στην αλουμινένια συσκευασία του ήταν παρών και άκρως ενδιαφέρον
αρωματικά και ιδιαίτερα πολύ περισσότερο όταν βρεχόταν..

Παρ' ότι "λέγεται" πως τα τριπλό αλεσμένα σαπούνια "αντέχουν" περισσότερο στο πέρασμα του χρόνου
απ' το να ξεθυμάνουν.. δεν είναι άτρωτα στο νερό εάν δεν στεγνώσουν πολύ καλά..

Μην ξεχνάμε πως τα Varesino είναι vegan..
κάνοντας κάποια tallow να στενοχωριούνται.. :angry-banghead:

Για μένα το πιο εντυπωσιακό είναι η τρομερή ευκολία δημιουργίας αφρού
σε σημείο που μπορεί να τρομάζει..

Όσο για την τιμή του.. δεν θεωρείται ακριβό συγκριτικά με άλλα στα 150g.
γιατί δεν χρειάζεται τρελό φόρτωμα..
άρα δεν τρώγεται όσο ένα CrOap..
Φυσικά όπως και το κάθε τι τριγύρω μας θα μπορούσε να ήταν φθηνότερο..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

...ακριβώς.. είναι και θέμα προσωπικού γούστου και"ταιριάσματος" κάθε σαπουνιού με την επιδερμίδα του καθενός... στην τιμή τους, ισχύει και εδώ, ότι δίνεις παίρνεις...
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1381
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6627 times
Been thanked: 5481 times
Ηλικία: 57

Ποιος είναι ο προτεινόμενος τρόπος χρήσης τους? Μουλιασμα όλο το μπολάκι σε χλιαρό νερό, στράγγισμα και αβουριγμα?

Μια φορα το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά είχα πάρει ποσότητα σε μπωλ κι από εκεί το δούλεψα.... Κανένα παράπονο δεν είχα, απλά ψάχνω το καλύτερο δυνατόν για αυτά.... Και για μένα...

Αν όντως έτσι είναι, δεν υπάρχει περίπτωση σε βάθος χρόνου να σκουριάσει το μπωλακι του?

Έτσι κι αλλοιως έχω σταματήσει να ξύνω με τη σπάτουλα και να μεταφέρω σε μπωλ...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 858
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7652 times
Been thanked: 7059 times
Ηλικία: 45

ενας τροπος ειναι να παρεις το σαπουνι στεγνο, να το τριψεις ελαφρα στο βρεγμενο προσωπο και μετα να παιξεις με το πινελο.
ο δευτερος τροπος ειναι να το μεταφερεις σε ενα αλλο μπωλακι η scuttle και με βρεγμενο πινελο να κανεις παιχνιδι, αλλα και στο μπωλακι του, δεν εχεις προβλημα.
οποιον τροπο κ αν επιλεξεις στο τελος αφηνεις το σαπουνι πανω σε μια πετσετα να στεγνωσει και μετα στο κουτι/μπωλακι του

Added in 2 minutes 57 seconds:
εχω παρατηρησει οτι με στεγνο σαπουνι κ βρεγμενο πινελο, κανω καλυτερη μαρεγκα
κατα τον δαιμονα εαυτου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”