Merkur Progress

Άβαταρ μέλους
gchalk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2020, 21:35
3
Has thanked: 959 times
Been thanked: 1380 times
Ηλικία: 48

Σε σχέση με την Rockwell ποια τα πλεονεκτήματα της Progress, ήμουν ανάμεσα στις 2 αλλά προτίμησα την Progress λόγω του ότι ήταν ετομοπαράδοτη σε κατάστημα στη Ελλάδα και επίσης αλλάζεις ρυθμίσεις χωρίς λύσε δέσε. Παρόλα αυτά έχω τις αμφιβολίες μου για το αν είναι καλύτερη από τη Rockwell.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Αν όχι καλύτερη , ισάξια σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
soulg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2020, 00:52
3
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη Αττική
Has thanked: 296 times
Been thanked: 1798 times

H Rockwell είναι γλυκιά ακόμη και στην ρύθμιση 6 με μια π.χ. rubie πάνω της. Με την Progress μετά το 4 - 4,5 αρχίζει το blade feel και κάνει αισθητή την παρουσία του.
Γιώργος
panos2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 11 Ιαν 2021, 01:17
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 53

Παρέλαβα τη progress πριν ένα μήνα περίπου. Ευτυχώς κανένα πρόβλημα με blade aligment. Όντως συγκριτικά με την 6c που έχω σε μεγάλες ρυθμίσεις έχει έντονο blade feeling. Πάντως ξυρίζει υπέροχα σε χαμηλότερη ρύθμιση . Πολύ καλές επιλογές και οι δύο είναι θέμα προσωπικής προτίμησης τι αρέσει στον καθένα
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Θα ήθελα την βοήθεια σας.
Στο χθεσινό ξύρισμα με την progress αφού έβαλα την λεπίδα και πήγα να την ρυθμίσω, είδα ότι το 4 ήταν στην τελεία με βιδωμένη τέρμα την κεφαλή.
Αφού επικράτησε ένας μικρός πανικός είδα ότι το δακτυλίδι με τις αριθμήσεις έμενε σταθερό και η λαβη έφερνε βόλτες κανονικά.
Από ότι κατάλαβα λόγω της χρήσης ελαχιστησ Ποσότητας βαζελίνης στα σπειρώματα και στην ασφάλεια μάλλον με τη χρήση και το νερό πέρασε ανάμεσα στο δακτυλίδι.
Το ξύρισμα το έκανα βέβαια διαλέγοντας την ρύθμιση που ήθελα κρατώντας ταυτόχρονα την βάση μαζί με το δακτυλίδι.
Μήπως με ένα καλό καθάρισμα για να φύγει η βαζελίνη και μια σταγόνα ακρυλική κόλλα θα μείνει σταθερό;


Εικόνα
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

Μηπως τοποθετησες αναποδα την κεφαλη ?
Η σχισμη στο πλαινο του top cap ηταν στην ιδια πλευρα με το αναγλυφο τριγωνο στο πλαινο του base plate ?
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα Τάσο
Όχι το έχω προσέξει αυτό. Το δακτυλίδι με την αρίθμηση το έχουν πρεσαριστό αλλά αυτό πλέον για το λόγο που έχω εξηγήσει, δεν γυρνάει μαζί με το knob.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8833 times
Been thanked: 11940 times
Ηλικία: 55

Σκοπεύω να βάψω τα νούμερα στη δική μου και λείπουν οι φότος του @Tony κ πιθανώς ο ίδιος, που ίσως θα μπορούσαν να με διαφωτίσουν. Θέλω να ρωτήσω κάποιον που το έχει κάνει, αν έχει βάψει με πινέλο ένα ένα τα νούμερα, ή εφάρμοσε τη μέθοδο του βίντεο από το razoremporium, δλδ γέμισμα της περιοχής των αριθμών με χρώμα και σκούπισμα με χαρτοπετσέτα...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

@babkoug Μπάμπη και εγώ ήθελα να το κάνω. Έστειλα μήνυμα στον Στέφανο@NYC1920 και μου έγραψε τον παρακάτω τρόπο:
Καλησπέρα Φίλιππα !

Αυτό που ζητάς δύσκολο δεν είναι ,
αλλά θα πρέπει να βρεις τα κατάλληλα υλικά.
Ψάξε για « UV curing coloured resins “ .

Απλώνεις την ρητίνη στα νούμερα,με μια μπατονέτα
σκουπίζεις αν λερώσει έξω από αυτά και με
UV φακό (συνήθως παρέχεται μαζί με τη ρητίνη )
φωτίζεις για όσο προτείνει ο κατασκευαστής,
ή εναλλακτικά εκθέτεις σε ηλιακή ακτινοβολία,
για όσο χρειαστεί μέχρι να σκληρύνει η ρητίνη.

Για παράδειγμα :


[US$4.99 29% OFF] 10g Colored UV Resin Hard Type Ultraviolet Light Curing Cure Activated Glue 18 Colors Home Improvement from Furniture & Home Improvement on banggood.com
10g Colored UV Resin Hard Type Ultraviolet Light Curing Cure Activated Glue 18 Colors,needle extrusion head, easy to design detailed patterns and operation.

Δεν το έχω κάνει ακόμα αλλά κάποια στιγμή θα το προσπαθήσω.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8833 times
Been thanked: 11940 times
Ηλικία: 55

Ευχαριστώ Φίλιππε, αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο δε βλέπω να υπάρχουν Ελλάδα. Έλεγα να δοκιμάσω με σμάλτο γυαλιού ή πορσελάνης air dry που βρίσκεις παντού με 3-4€.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”