Yaqi DLC matte black, brass and zinc. Γνώμες?

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Σήμερα ξυριστηκα με την ανοξείδωτη ατσάλινη (έτσι λέει η εταιρεία)μηχανή της yaqi.
Το μόνο που έχω να πω και το λέω μετά λόγου γνώσεως και χωρίς φόβο και τύψεις,η μηχανή είναι αστέρι.
Και κατασκευαστικά και σε θέμα φινιρίσματος είναι άψογη 100%.
Εκεί όμως που η μηχανή θεωρώ ότι υπερέχει με οτιδήποτε άλλο έχω χρησιμοποιήσει είναι ξυριστικα.
Ξυρίζει καλύτερα από μηχανές πολύ πιο γνωστές και ακριβές.σιγουρα πάντως ξυρίζει καλύτερα από αντίστοιχες γερμανικές και αγγλικές.με δύο περάσματα πήρα το απόλυτο bbs εύκολα και ανώδυνα.
Είναι πολύ πιο αποτελεσματική από οτιδήποτε έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα.και το καλύτερο η closed comb είναι αρνάκι.δεν νοιωθεις ποτέ επιθετικότητα ή τραχύτητα όπως με άλλες μηχανές πολύ ακριβότερες και διασημότερες.εν κατακλείδι έχω να πω ότι οι Κινέζοι βάζουν τα γυαλιά σε πολλούς γνωστούς οίκους παραγωγής ξυριστικων ειδών.δυστυχως λυπάμαι αλλά έτσι είναι και σωτηρία δεν υπάρχει.με τις υγείες μας.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Καλά δεν έχω δει και καμιά σοβαρή διαφορά αν αφήσω το πινέλο όρθιο (πλέον αυτό κάνω). Κάποιοι λένε ότι είναι και καλύτερο. Σύμφωνα με τη φυσική των τριχιδίων, σε λεπτές ίνες όπως οι τρίχες του πινέλου το νερό ανεβαίνει προς τα πάνω. Ως γνωστόν το ίδιο και η εξατμιζόμενη υγρασία (άρα προς τη βάση του πινέλου αν αυτό είναι ανάποδα).

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν έχει τόση σημασία αν το πινέλο στεγνώνει σε όρθια ή ανάποδη θέση. Πιο σημαντικό είναι να βρίσκεται σε ευάερο σημείο. Σε κάθε περίπτωση κοιτάζω να έχει στεγνώσει καλά πριν το επόμενο ξύρισμα, όπως βέβαια και η μηχανή.

Επί τη ευκαιρία καλοξύριστες οι μηχανές! Δεν έχω χρησιμοποιήσει τη Yaqi, η 24c πάντως είναι φανταστική! Όσο επιθετική χρειάζεται ώστε να ξυρίζει άνετα και αποτελεσματικά.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

@newwetshaver
Κάθε φορά βουρτσίζω τη μηχανή, όσο αφήνω τον τελευταίο αφρό στο πρόσωπο ως pre-after shave αν μπορούμε να το πούμε έτσι.
Καθαριότητα εργαλίων κάνω τότε μόνο που ούτως ή άλλως είναι φρέσκα και καθαρίζουν εύκολα και ξενοιάζεις. Όπως το πινέλο το ξεπλένω και το κρεμάω τότε, έτσι θέλω και το ξυράφι να καθαρίσει αμέσως. Τη λεπίδα συνήθως την ακουμπάω στο χαρτάκι της αλλά να ναι στον αέρα. Κάποιοι βάζουν και οινόπνευμα, που δεν είναι κακή τακτική από άποψη υγειινής αλλά δε με βολεύει κι έτσι δεν το κάνω.
Μια βάση για το πινέλο που μόλις χρησιμοποίησες χρειάζεσαι βασικά. Εκεί αφήνεις το πινέλο να κρέμεται για καμια μέρα κι ok. Ειδικά τα συνθετικά στεγνώνουν πολύ πιο γρήγορα.

Για να μείνουμε και λίγο on topic, καλά και οικονομικά stand βγάζει κι η Yaqi.


@Γιώργος Λ
Δε με πειράζουν τόσο οι ρηγματώσεις στο Mitchells. Πιστεύω πως με την υγρασία μέσα του θα ναι χειρότερα για τη δράση του, χωρίς να μπορώ να το πω με στοιχεία. Απλά γιατί έτσι λέμε για όλα τα σαπούνια.
Γενικά το Mitchells έχει πέσει στην εκτίμησή μου σα σαπούνι πάντως γιατί είναι όλο παραξενιές χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω απ τα αντίστοιχα προϊόντα. Δύσκολο στον αφρό, θέλει οπωσδήποτε μούλιασμα, δεν πάει με όλα τα πινέλα, σκάει, συν ότι άλλο ξεχνάω. Πιο πολύ ο "μύθος" του το κρατάει ακόμα εμπορικό. Χιπστερίλα μου βγάζει και μόλις τελειώσουν τα 2 packs κάποτε, δε θα το ξαναπάρω. Βέβαια πως να τελειώσουν αφού δεν το χρησιμοποιώ και συχνά.
Συγνώμη για το πολύ off topic. Ας μεταφερθεί όπου κρίνετε

@FSword
Με την κόλλα του θύσσανου στη βάση έχει να κάνει το κατακόρυφο κι όχι τόσο με τις τρίχες. Αν και όπως φαντάζεσαι, πιο εύκολα στραγγίζει το νερό αν πάει στο πιο πλατύ μέρος του θύσσανου που έχει επαφή με τον αέρα, δλδ στην άκρη, παρά στο πιο στενό που είναι περίκλειστο απ το χερούλι, βλ. βάση.
Τίποτα τραγικό, ειδικά όταν μιλάμε για πινέλα σε rotation κι όχι ένα καθημερινής χρήσης, αλλά φαίνεται πιο σωστό να ναι προς τα κάτω.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sitalkas Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Στα επόμενα ξυρίσματα θα δοκιμάσω να καθαρίσω με οδοντόβουρτσα και σαπούνι και ζεστό νερό. Ναι από Δευτέρα θα παραγγείλω και βάσεις χρειάζονται. Παίζει να παραγγείλω και μια multi βάση να βάλω εκεί όλες τις μηχανές μου μαζεμένες.

Όσο για τα προϊόντα της Yaqi αν κρίνω από το πινέλο πρέπει να είναι ποιοτικά αν και δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω ακόμα μηχανή της εταιρείας. Όπως ειπώθηκε βέβαια όλα υποκειμενικά. Δοκιμές και βλέπουμε. Η Parker πάντως πολύ καλή. Πρώτη φορά ένιωσα να ξυρίζομαι με ποιοτική μηχανή χωρίς να υποβαθμιζω αυτές που είχα πριν.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

Να σου πω, εμένα οι Yaqi μου φαίνεται πως έχουν ακόμα δρόμο. Δε μπορώ να με φανταστώ να ξυρίζομαι αποκλειστικά με μια δικιά τους μηχανή. Θα μπορούσα να μείνω μόνο με τη Variant όμως, ή μόνο με τη Jagger, ή με την αντίστοιχη Muhle, ή σαφώς με πολλές Merkur. Αυτές οι μάρκες δίνουν μηχανές ευχάριστές που σε καλύπτουν για ξύρισμα από συχνό εώς αρκετά αραιό.
Οι Yaqi, αυτές που δοκίμασα για να μαι ακριβής, είναι όμορφες αλλά ακόμα άγαρμπες, άρα όχι για συχνό ξύρισμα που μου αρέσει εμένα. Το ίδιο ισχύει και με όλες τις άλλες κινέζικες που πιασα εδώ και λίγα χρόνια. Τους κινέζους πρωτίστως τους νοιάζει το εφέ και το marketing παρά η εμπειρία χρήσης. Κι ακόμα τσιμπάω και παίρνω τίποτα ψιλολόγια απ αυτούς παρόλα αυτά. Μηχανές, λαβές, σαβέτες, φαλτσέτες, σαπούνια, stand, πινέλα, αξεσουάρ, μέχρι και λεπίδες παρήγγειλα. Κι όμως απ όλη τους τη γκάμα μόνο τα συνθετικά πινέλα τους θεωρώ ως τώρα αξιόλογα, και φυσικά τις βάσεις που δεν είναι καν εξοπλισμός αλλά συνοδευτικό. Κάνουν ωραία διακόσμηση όμως με χαμηλό κόστος :D

Μείνε για κάποιους μήνες με την Parker, παίξε με λεπίδες και με διαφορετικά στιλ ξυρίσματος (πόσα χέρια, φορά περάσματος, αριθμός ξυρίσματος λεπίδας, πίεση μηχανής) ώστε να αποκτήσεις ένα μέτρο σύγκρισης. Μετά δοκιμάζεις κι άλλη μηχανή.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28383 times
Been thanked: 29685 times
Ηλικία: 64

Κύριοι νομίζω πως το θέμα "Yaqi DLC matte black, brass and zinc" εξαντλήθηκε, άρα κλειδώνει.
Γιάννης
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”