Πράσινο Σαπούνι Λέσβου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δόρυ πρέπει να μην ισχύει σε όλους. Και εμένα με τραβάει αλλα έχω ακούσει πολλους να το χρησιμοποιούν χωρίς πρόβλημα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ναι εχεις δικιο καθε ατομο διαφορετικο
Στο κεφαλι δεν κανει και τιποτα,στο προσωπο μου αλλαζει τα φωτα ενω "απο κατω" δεν τρεχει καστανο,εκει το βρισκω μια χαρα και μακραν καλυτερο απο δεκαδες αλλα.
Ειναι μπερδεμα.

:confused
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Παιδιά το σαπούνι 100% απο ελαιόλαδο έχει πάρα πολύ καλές ενυδατικές ιδιότητες, αλλά δεν κάνει αρκετό αφρό.Θέλει πρόσμιξη με άλλο έλαιο για να κάνει πολύ αφρό (π.χ. έλαιο καρύδας) Γενικά το ελαιόλαδο το χρησιμοποιούμε ως βάση σε κάθε σαπούνι και απο εκεί και πέρα βάζουμε και άλλα έλαια ανάλογα για το πού θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το σαπούνι (π.χ ξύρισμα , μαλλιά, πρόσωπο κλπ)Οχι οτι ενα σαπούνι ελαιολάδου δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού αλλά δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα όπως οταν είναι αναμιγμένο και με άλλα έλαια (έχει δοκιμάσει κανείς να λούσει τα μαλλιά του με σαπούνι 100% ελαιολάδου μετά απο μπάνιο στη θάλασσα :hystericalbs1 )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

το σαπούνι 100% απο ελαιόλαδο έχει πάρα πολύ καλές ενυδατικές ιδιότητες
Σιγουρα;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Σιγουρότατα! :megagrin .Εχω εντρυφύσει αρκετά στα σαπούνια (θα ανοίξω κάποια στιγμή θέμα στην ενότητα σαπούνια με φωτό).Ηδη εχω έτοιμη και την τέταρτη παρτίδα σαπουνιών (η μια παρτίδα είναι έτοιμη (φανταστική) οι υπόλοιπες ωριμάζουν και προχωράω ακάθεκτος για την πέμπτη) Θα σου παραθέσω παρακάτω δυο ενότητες απο σαιτ σχετικό με σαπούνια και ειδικά για τις ιδιότητες των ελαίων(αν θες περισσότερες πληροφορίες μου λες)


" Ένα σαπούνι από 100% ελαιόλαδο είναι σκληρό, ανθεκτικό, παράγει λίγο αφρό, έχει μέτριας ισχύος καθαριστικές ιδιότητες και αργεί πολύ να ωριμάσει, είναι υγροσκοπικό, δηλ. συγκρατεί την υγρασία στην επιδερμίδα και την περιποιείται, δεν την ξηραίνει"


"Σε τι ωφελεί λοιπόν το ελαιόλαδο;
Το σαπούνι ελαιολάδου είναι πολύ ήπιο, είναι τόσο ήπιο ώστε να το χρησιμοποιούμε στα μωρά για τις ανεπανάληπτες ενυδατικές ιδιότητες και γιατί φροντίζει την ευαίσθητη επιδερμίδα. Η δε ενυδάτωση που κάνει δεν βουλώνει τους πόρους του δέρματος"
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ειχε πει καποτε και ο Slur περι του θεματος αρκετα
Δεν αντιλεγω πως εχεις λαθος μα ισως με την επιδερμιδ αμου δεν τα παει καλα.
Εγω για 19 συνεχη χρονια συν μερικα στα ενδιαμεσα σποραδικα συν τα τελευταια 2 καθημερινα χρησιμοποιω σαπουνι ελιαολαδου
Τα εχω πει και στην σχετικη ενοτητα: για κεφαλι ετσι κι ετσι,για σωμα καπως καλα,για απο κατω θαυμα και για προσωπο με τιποτα.

:megagrin
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Τι να πω, όντως μπορεί να υπάρχει θέμα με το δέρμα σου.... Περίεργο το βλέπω να κάνει για μωρά που έχουν τόσο ευαίσθητη επιδερμίδα και να πειράζει εσένα :confused .Πάντως να ξέρεις οτι σαπούνι με σαπούνι διαφέρει......δεν έχουν την ίδια ποιότητα, και ιδίως αυτά του εμπορίου (όλο και "κάτι" επιπλέον βάζουν μέσα ) .Επίσης μπορεί να σε πειράζει η πράσινη χρωστική που βάζουν μέσα.Το 100% αγνό σαπούνι ελαιολάδου είναι κατάλευκο! .Τι να πω αφού σε πειράζει, αλλά και στις άλλες περιοχές δεν έχεις και τα καλύτερα αποτελέσματα, πάρε κάτι άλλο...Μην επιμένεις στο 100% ελαιολάδου,πάρε πάλι φυσικό αλλά οχι 100% ελαιολάδου, με λιγο πρόσμιξη απο άλλο έλαιο δεν θα πιστεύεις τι αποτελέσματα θα έχει.Αυτό το πρώτο που έκανα ωρίμασε και το χρησιμοποιούμε.Είναι περίπου 75 % ελαιολάδου με δυο ακόμη έλαια και δεν φαντάζεσε τι πλούσιο και ποιοτικό αφρό κάνει.Το τελευταίο που έκανα για τα μαλλιά έχει 80 % ελαιόλαδο 10% δαφνέλαιο 10% καστορέλαιο,αφεψήματα, και αιθέριο έλαιο.Μόλις γίνει θα σας πω εντυπώσεις.Μη "κολλάς" στο 100% ελαιολάδου, με μικρές διαφοροποιήσεις θα έχεις άλλα αποτελέσματα!!! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ΠΙΤΣΜΑΝ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 14:43
12
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 44

Παιδια καλησπερα.Εχω βρει συνταγη και εφτιαξα μονος μου σαπουνι.τελος του μηνα που θα ειναι ετοιμο θα δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα και την συνταγη οποιος θελει.παντως το κοστος ειναι μηδαμινο.και μπορεις να βαλεις οτι αρωμα θελεις μεσα.
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
ΘΑΡΣΕΙΝ ΧΡΕΙ!
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ@@@ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΠΕΙ!
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Τι σαπούνι; χεριών-σώματος ή ξυρίσματος;
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

aris22 έγραψε:.Επίσης μπορεί να σε πειράζει η πράσινη χρωστική που βάζουν μέσα.Το 100% αγνό σαπούνι ελαιολάδου είναι κατάλευκο! .
Ολα τα χρονια σαν παιδι με ασπρο πλενομασταν κεφαλι-προσωπο-σωμα,το πρασινο ηταν για τα ρουχα
Φυσικα και παλαια δεν διναμε σημασια ή ειχαμε αλλα προβληματα παντως τωρα βλεπω πως στο προσωπο με "τραβαει"
Δεν μπορω μετα απο αυτο,αν και λιπαρο προσωπο σαν να ζηταει κρεμα
Στο κεφαλι απλα ειναι για 1ο χερι,στο σωμα καλο και απο κατω μια χαρα.
Εαν καποιος ξερει τοτε καλο ειναι αυτο με τις αναλογιες
Μακαρι να πανε ολα καλα στα σχεδια σου.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”