Alum Block

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26674 times
Been thanked: 26168 times

Apostolos έγραψε:Το Alum Block, γνωστό από την αρχαιότητα για τις ήπιες αντισηπτικές και αιμοστατικές του ιδιότητες , προσφέρει κατά εμέ το σημαντικότερο μέρος της After Shave ρουτίνας μου. Το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό μετά από συζήτηση που είχα σε άλλο topic viewtopic.php?f=53&t=9&start=20 με τον ΜGeorge.
Μπορώ να πω με σιγουριά ότι βοηθάει να διορθωθεί και το χειρότερο ξύρισμα, ενώ αν όλα έχουν πάει καλά, νομίζω ότι το απογειώνει. Έχω επίσης την αίσθηση ότι βοηθά στο να λειτουργήσει καλύτερα το όποιο After Shave.
Απόστολε συνεχίζεις να έχεις την ίδια άποψη μετά από 2 χρόνια;

Θα με ενδιέφερε και η γνώμη των υπολοίπων.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όχι. Η άποψη μου έχει αλλάξει πάρα πολύ. Δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι, το τσούξιμο είναι μεγάλο για χρήση σε όλο το πρόσωπο, μετά από κάθε ξύρισμα και παρόλο που έπλενα το πρόσωπο μου μετά, μου "μπλοκάρισε" το AS να λειτουργήσει όπως έπρεπε. Επίσης μου επιδείνωνε οποιοδήποτε δερματικό πρόβλημα και αν είχα. Μπορεί κάποια απο τα παραπάνω να είναι ιδέα μου ή απλά να λειτουργούν έτσι άσχημα σε εμένα. Αυτό που σίγουρα δεν είναι ιδέα μου είναι ότι δεν προσφέρει τίποτε παραπάνω απο ένα μέτριο AS, ενώ ένα καλό balm μπορεί να διορθώσει πολλά προβλήματα κακού ξυρίσματος.

Καλά έκανες και επανέφερες το θέμα Αντώνη, με τα χρόνια οι εμπειρίες αλλάζουν και τις απόψεις μας.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Παιδιά αυτό το πράμα τσούζει πολύ όντως ,πολλές φορές δε παλεύεται καθόλου!!

Όμως να αναφέρουμε πάλι πως είναι πολύ καλό προιόν για να μην γλυστράνε τα δάχτυλα, γι' αυτούς που ξυρίζονται με φαλτσέτα!!Βοηθάει άριστα στα τεντώματα με τα χέρια!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Πρόσφατα αγόρασα απο Hondos Ομόνοια το gel της Proraso
http://www.shaving.ie/products/Proraso- ... g-Gel.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Μία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν πολύ καλό
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26674 times
Been thanked: 26168 times

Πριν κάμιά 15-αριά μέρες, χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το alum block από τη sephora. Είχα ένα κάκιστο ξύρισμα και ήταν ευκαιρία να το δοκιμάσω. Ήταν η πρώτη φορά. Τέτοιο κακό προϊόν, είχα καιρό να δω. Δεν μου άρεσε καθόλου ούτε η αίσθησή του στο δέρμα, ούτε η αίσθηση στα χέρια μου. Εμφανίστηκαν λίγο μετά την εφαρμογή του κοκκινίλες στο πρόσωπο, δεν μπορούσα να το ξεβγάλω με τίποτε. Φυσικά η εφαρμογή του after shave δεν έγινε καθόλου καλά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να πάρω τις ευεργετικές του ιδιότητες. Φυσικά το πρόσωπο έγινε μη παρουσιάσιμο. Δεν νομίζω ότι θα το ξαναχρησιμοποιήσω.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αντωνη εγω οταν βαζω,σπανια, παντα το προσωπο μου ειναι βρεγμενο. Το βαζω για πεντε λεπτα και μετα το ξεβγαζω με μπολικο κρυο νερο. Μετα βαζω ολα τα αλλα καλουδια. Λειτουργει πολυ καλα οταν εχεις καποιους ερεθισμους? αλλα θελει ξεβγαλμα μετα απο λιγο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω το χρησιμοποιω συμφωνα με τις οδηγιες του Geo και το αφηνω 30 δευτερολεπτα με ενα λεπτο. Δεν ξερω μπορει να ειναι απλα η ιδεα μου αλλα οταν το χρησιμοποιω νοιωθω μια ανακουφιση στο προσωπο μου
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26674 times
Been thanked: 26168 times

Εγώ το έβαλα μετά το ξύρισμα, αφού το έβρεξα με κρύο νερό και το άφησα για κανένα λεπτό. Μετά δεν μπορούσα να το βγάλω και γενικά δεν μου άρεσε ούτε η δράση του ούτε η αίσθηση.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ξεπληθυκες μετα?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26674 times
Been thanked: 26168 times

Έτσι λέω Νίκο, δεν είμαι και σίγουρος βέβαια ότι το κατάφερα πολύ καλά, τα χέρια μου κολλούσαν. Όπως και να 'χει με νευρίασε, δεν νομίζω ότι θα το ξαναχρησιμοποιήσω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”