Polsilver Super Iridium

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@DAK από προσωπική εμπειρία, ταιριάζουν οι συγκεκριμένες λεπίδες με closed comb μηχανές, ήτοι Edwin Jagger, Merkur 34c, όχι όμως με slant και open comb μηχανές ....
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Gkarave η parker variant ειναι ρυθμιζομενη και αληθεια ειναι οτι πηγαινε γαντι με τις γνησιες polsilver.την variant την εχω τωρα 3 χρονια.
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13192 times
Been thanked: 13866 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@DAK Σωστά ! Για τις ρυθμισζόμενες δεν ανέφερα .... Στις συγκεκριμένες, από τη μικρή εμπειρία μου, έχω και εγώ PARKER VARIANT & MERKUR PROGRESS το σημαντικό είναι να βρεις τη σωστή ρύθμιση που σου ταιριάζει γιατί η λεπίδα προσαρμόζεται στη ρύθμιση που επιλέγεις.... έτσι για polsilver επιλέγω ρύθμιση 4 και 3 Parker Variant .... τώρα, αυτά είναι υποκειμενικά .....
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28291 times
Been thanked: 29589 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Στο δεξί μέρος της φωτογραφίας είναι οι "παλιές" polsilver που κυκλοφορούσαν μέχρι πριν 3 με 4 χρόνια, σε λογικές τιμές (γύρω στο 1,50 ευρώ, αν θυμάμαι καλά)
Στο αριστερό οι "καινούργιες", αγορασμένες από Πολωνία στα 3 zloty (περίπου 65 με 70 cents).

Είχε αναφερθεί από τον Ανδρέα @Vavous , σε μια συζήτηση με τον @mitsos , στο παρόν νήμα, πως οι polsilver πλέον κυκλοφορούν μόνο στη Πολωνική αγορά, πάντα κατασκευασμένες στην Ρωσία.
Μάλιστα είχε κάνει μια παρουσίαση και ο Φίλιππος @filman .

Απ ότι φαίνεται το καινούργιο κουτί έχει πιο σκούρο μπλε χρώμα, αλλά κατά τα άλλα οι επιγραφές είναι ίδιες με το παλιό, καθώς και το barcode στην πίσω πλευρά.
Η λεπίδα δεν έχει το logo "SUPER IRIDIUM", ενώ το "EXTRA STAINLESS" είναι τυπωμένο με άλλη γραμματοσειρά.

Η πρώτη δοκιμή έγινε με την Fine Marvel, δύσκολη μηχανή για μένα. Αισθάνθηκα λίγο "τράβηγμα" στο πρώτο χέρι, αλλά το αποδίδω στην μηχανή.
Το δεύτερο και τρίτο πέρασμα πήγαν μια χαρά και θύμισαν τις "κλασσικές" polsilver.

Το συμπέρασμα λέει, πως δεν έχει αλλάξει κάτι, εκτός από την εμφάνιση βέβαια. Θα γίνουν και άλλες δοκιμές με άλλες μηχανές, αλλά κατά 90% είναι οι ίδιες λεπίδες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

@foxtrot Γιάννη ακριβώς τις ίδιες πήρα και εγώ από Πολωνία εδώ και αρκετό καιρό (μετά την αγορά από eBay που είχα κάνει).
Επειδή και σε εμένα στο πρώτο πέρασμα ένιωθα το τράβηγμα απογοητεύτηκα και σταμάτησα τις δοκιμές.
Με έβαλες πάλι στο πειρασμό να τις δοκιμάσω ξανά. Ήταν από τις αγαπημένες μου λεπίδες.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11058 times
Ηλικία: 24

Τις αριστερά που λες εσύ καινούργιες τις ήξερα εγώ μέχρι τώρα ως μαιμού :think:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5927
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27599 times
Been thanked: 39084 times
Ηλικία: 54

Προ μηνών μου έδωσε δυο πακετάκια ο Τασος72 από τις καινούριες και προσωπικά τις βρήκα χάλια.
Τι τράβηγμα; Γρατζούνισμα!
Για μαϊμουδιά δεν μπορούμε να ξέρουμε αν παίζει ή όχι αλλά όπως θυμάμαι τις παλιές... καμία σχέση.
YMMV εννοείται.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ πιο πιθανό ένα niche - εξεζητημένο προϊόν, του οποίου η παραγωγή έπαψε, να συγκεντρώνει την εστίαση της Κινεζο-πολωνικής μαϊμουδιάς.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Αυτες οι λεπιδες για πολλους ηταν οι καλυτερες παγκοσμιως. Εχω ακομα 4 απο τις παλιες αλλα θυμαμαι οτι δεν με ενθουσιασαν τοσο.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Αποστολε, αν είναι 4 πακέτα, στις αγοράζω εγώ.
Να σε απαλλάξω κιόλας...
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”