Ξύρισμα και σπυριά!

Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
13
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Έχω και εγώ 1-2 τέτοια στο σημείο που λες άλλα για να τα δω πρέπει να υπάρχει πολύ φωτισμός, αυτό μου συμβαίνει από την τρίβει που έχουνε τα γένια 2-4 ημερών άμα έχεις ευαίσθητο δέρμα αυτά παθαίνεις :(
Το είχα λύση με καθημερινό ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Γιάννη ξυρίζομαι ως επι των πλείστων κάθε δυο με τρείς μέρες. Δλδ ξυρίστηκα χθές το βράδυ θα ξυριστώ ξανά Τρίτη απόγευμα, Παρασκευή απόγευμα και Κυριακή.Πάντως δεν είναι θέμα να αφήσω να ηρεμήσει το δέρμα.Γιατί και κάποιες φορές που ξυρίστηκα στις 3 με 4 μέρες ,δεν είδα καμιά διαφορά. Και αμα δεις δηλαδή πόσο απαλά και προσεκτικά ξυρίζομαι σε εκείνα τα σημεία, ούτε κόντρα ούτε τίποτε......Το θέμα της τεχνικής και της πίεσης τα αποκλείω.....Εχω εξαντλήσει και τις δοκιμές που κάνω, σε κρέμες ,σαπούνια, μηχανές, ASL, ASB. Δεν ξέρω τι να κάνω......Μάλλον θα ξαναρχίσω την fucidin για καμιά βδομάδα ακόμη πρωί βράδυ, και αν δεν , θα βρώ άλλο Δερματολόγο.....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Γιάννης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 27 Μάι 2011, 10:32
13
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Τι έκανες τελικά Άρη σου πέρασαν; :)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ναι φίλε Γιάννη.Καμιά σχέση με πριν. Τώρα εντάξει, αν βγάλω κανένα μικρό που και που δεν είναι πρόβλημα. Σίγουρα το πρόβλημα δεν είχε να κάνει με κάποιο απο τα προιόντα που χρησιμοποιούσα αλλά με κάποια μόλυνση. Ηταν θυλακίτιδα τελικά. Υπάρχει ενα μικρό θεματάκι απο κάποιες τριχες με αντίθετη φορά οι οποίες δημιουργούν ψιλοπροβλήματα, αλλά πλέον μέχρι εκει......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Εδώ και κανένα δίμηνο που και που εμφανίζονται κάτι σπυράκια στο πρόσωπό μου.Δεν είναι ακμής,ούτε μεγάλα,ούτε πυώδη,αλλά είναι ενοχλητικά,κυρίως αισθητικά.Κάποιες φορές αποφεύγω να τα πειράξω,κάποιες άλλες όχι.Και κατόπιν δοκιμάζω να βάλω fucidin,άλλες φορές οδοντόκρεμα,άλλες δεν ξυρίζομαι για λίγες μέρες κτλ.Όμως δεν καταφέρνω να τα εξαφανίσω ολοκληρωτικά.Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είναι να μένει κοκκινίλα στο δέρμα,που με το ξύρισμα επιδεινώνεται και φαίνεται να μονιμοποιείται στο δέρμα.
Ποιός από εσάς έχει παρόμοια εμπειρία και τί ακριβώς κάνετε?Ξέρετε καμία αλοιφή,κρέμα ή ιδιοπαρασκευή που είχε αποτέλεσμα με εσάς?Ουσιαστικά θέλω να εξαφανίσω τις κοκκινίλες στο πρόσωπο και να αποφύγω κάθε ίχνος σημαδιού(δεν μιλάμε για ουλές).Αν και ξέρω ότι με τον καιρό θα απαλυνθούν κατά πολύ,τί θα μπορούσα να κάνω από μόνος μου?
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

1. ΜΗΝ ξαναβαλεις οδοντοκρεμα! Ποτε, ποτε ΠΟΤΕ!
2. Σε γιατρο πηγες;
3. Αν δεν εχεις παει, να σε πει τι παιζει, μην κανεις γιατροσοφια, και κυριως μην κανεις γιατροσοφια που δεν θα τα κανανε καν αυτοι που στα ειπανε!!!!
4. Αν και με αποτομο καπως τροπο, παντα φιλικα!

Στεφος
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Η οδοντόκρεμα έχω διαβάσει ότι 'καυτηριάζει' τα σπυράκια και ξεθυμαίνουν.
Σε γιατρό δεν πήγα,γιατί δεν είναι τίποτα σοβαρό,απλά είμαι περίεργος και δεν θέλω σημάδια στο πρόσωπο.Πρακτικά δεν υπάρχει καν πρόβλημα.Αν χρειαστεί να επισκεφτώ δερματολόγο για άλλο λόγο,φυσικά και θα τον ρωτήσω,αλλά μέχρι τότε ρωτάω για προτάσεις.Ευχαριστώ Στέφανε.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

paratairosexthros έγραψε:Εδώ και κανένα δίμηνο που και που εμφανίζονται κάτι σπυράκια στο πρόσωπό μου.Δεν είναι ακμής,ούτε μεγάλα,ούτε πυώδη,αλλά είναι ενοχλητικά,κυρίως αισθητικά.Κάποιες φορές αποφεύγω να τα πειράξω,κάποιες άλλες όχι.Και κατόπιν δοκιμάζω να βάλω fucidin,άλλες φορές οδοντόκρεμα,άλλες δεν ξυρίζομαι για λίγες μέρες κτλ.Όμως δεν καταφέρνω να τα εξαφανίσω ολοκληρωτικά.Το αποτέλεσμα σε κάθε περίπτωση είναι να μένει κοκκινίλα στο δέρμα,που με το ξύρισμα επιδεινώνεται και φαίνεται να μονιμοποιείται στο δέρμα.
Ποιός από εσάς έχει παρόμοια εμπειρία και τί ακριβώς κάνετε?Ξέρετε καμία αλοιφή,κρέμα ή ιδιοπαρασκευή που είχε αποτέλεσμα με εσάς?Ουσιαστικά θέλω να εξαφανίσω τις κοκκινίλες στο πρόσωπο και να αποφύγω κάθε ίχνος σημαδιού(δεν μιλάμε για ουλές).Αν και ξέρω ότι με τον καιρό θα απαλυνθούν κατά πολύ,τί θα μπορούσα να κάνω από μόνος μου?
Φίλε, πήγαινε σε ένα δερματολόγο. Ρώτα να βρεις έναν καλό. Οι περισσότεροι είναι για τα πανηγύρια. Η καλύτερη περίπτωση είναι να πας στο νοσοκομείο Συγγρού στο Παγκράτι.
Επειδή ανέφερες κοκκινίλες, ίσως να είναι ροδόχρους ακμή. Έχω κονομήσει και εγώ αυτή την κυρία τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει αναφορά στο φόρουμ και στο παρελθόν. Αν είναι κάτι τέτοιο, υπάρχουν τρόποι να την κρατάς σε σχετική ύφεση (δεν φεύγει, ποτέ). Το καλοκαίρι με τον ήλιο, τις υψηλές θερμοκρασίες κτλ επιδεινώνεται. Χρειάζεται σοβαρή αντιηλιακή κρέμα προσώπου και μία συγκεκριμένη καλλυντική.
Αν θες άλλες λεπτομέρειες, είμαι στη διάθεσή σου.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Και εγώ άνα διαστήματα έχω θεματάκια με σπυριά κυρίως στην περιοχή του λαιμού στο σημειο που τελειώνουν τα γένια. Είναι πολύ σπάσιμο , καλύτερα να κοβόμουνα που και που παρά να βγαίνουν αυτά τα παλιόσπυρα. Αλλά φεύγουν αρκετά γρήγορα και αλλά φευγουν μετά απο πολύ καιρό. Στο τέλος μένει ένα κόκκινο σημάδι το οποίο μπορεί να κάνει και πάνω από μήνα για να φύγει.Το ίδιο πρόβλημα ειχα και τώρα αλλά σε χειρότερη μορφή. Τώρα βέβαια είμαι αρκετά καλύτερα και με την καινούρια θεραπεία που μου έδωσε η δερματολόγους αλλά έχουμε αρκετό μέλλον μπροστά μας μέχρι να εξαφανιστούν τελείως
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ευχαριστώ και εσένα Θοδωρή και εσένα Άρη για το ενδιαφέρον.Αλλά,Θοδωρή,δεν μιλάω για ροδόχρου ακμή.Είναι τοπικές,περισσότερο σαν ελαφρώς φουσκωμένες -μη μολυσμένες- κοκκινίλες.Και μία στο τόσο.Άρα,δεν είναι σοβαρό.
Ουσιαστικά,το ερώτημά μου έχει να κάνει με το τί θα μπορούσα να βάλω στο πρόσωπο,που να απέτρεπε σημάδια -έστω και τα παραμικρά- να παραμείνουν πάνω του.Θα δοκιμάσω τοπικά να εφαρμόσω μέλι,αλόη,χαμομηλέλαιο και ελπίζω να εξαφανιστούν.Απλά,αν κάποιος έχει δοκιμάσει ο ίδιος και έχει δει αποτέλεσμα,ας μου το πει να το κάνω χωρίς να χάνω χρόνο σε πειραματισμούς,αν και ανέξοδοι και παντελώς φυσικοί και ακίνδυνοι.
Ευχαριστώ.
Και περαστικά σου Άρη.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”