LORD safety razors

Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@roadrunner Κατάλαβα... Ευχαριστώ!

Όταν ηρεμήσει κι άλλο το δέρμα μου θα κάνω και πλάγια περάσματα... Ναι έχω γυρισμένες τρίχες δυστυχώς. Από πάντα είχα το θέμα αυτό.
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Σήμερα έκανα το καλύτερο ξύρισμα μέχρι στιγμής στο DE shaving!

Και για να πω την αλήθεια το περίμενα.

Πρώτον έκανα μπανάκι και μαλάκωσαν καλά οι τρίχες του προσώπου. Χρησιμοποίησα Nivea gel καθαρισμού με άνθος λωτού.
Δεύτερο, έβαλα pre shave proraso το πράσινο.
Τρίτο, δεν χρησιμοποίησα κρέμα ξυρίσματος αλλά το σαπούνι proraso, το κόκκινο και έφτιαξα αφρό με το πινέλο Wilkinson pure badger.
Τέταρτο, χρησιμοποίησα την Lord L6 με την lord Λεπίδα με την οποία ήρθε μαζί στη συσκευασία.
Πέμπτο, άφησα τρεις μέρες να περάσουν και είχα αρκετά γένια και το πρόσωπο είχε ηρεμήσει από το τελευταίο επεισοδιακό ξύρισμα.
Έκτο, έκανα ένα απαλό πέρασμα με τη φορά και ένα πέρασμα διαγώνιο (όχι ακριβώς πλάγιο) προσέχοντας πολύ την πίεση που έβαζα και φυσικά την γωνία.
Τέλος έβαλα aftershave proraso Lotion το πράσινο και τέλος Noxzema cool carbon aftershave balm.

Σαν σχόλιο να πω πως ο συνδυασμός Lord l6 με την λεπίδα Lord (Νομίζω Platinum) δουλεύει φανταστικά για το πρόσωπό μου. Όχι τόσο κοφτερή όπως feather αλλά μηδέν ερεθισμοί, μηδέν τραβήγματα και μαγκώματα και δουλεύει ακόμα άψογα παρόλο που ήταν το τρίτο της ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3580 times

Ακούγοντας καλά λόγια και θέλοντας να δω αν μου ταιριάζουν οι DE αποφάσισα να αγοράσω από Ελλάδα μια Lord l6. Την πήρα από το γνωστό κατάστημα στον Πειραιά. Όλα καλά. Για τα χρήματά της θεωρώ πως είναι καλή επιλογή, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Μαζί πήρα και λεπίδες Astra, Perma Sharp και Astor. Έως τώρα έμεινα ευχαριστημένος με την Astra και απόλυτα δυσαρεστημένος με τη λεπίδα που συνόδευε τη μηχανούλα Lord Platinum super stainless.
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@SrTv

Κι εγώ καινούριος στο σπορ. Αν και έχω τώρα μερικές εβδομάδες που ασχολούμαι, η πρώτη μου μηχανή ήταν η lord l6 και να σου πω η λεπίδα που ήταν στο πακέτο μου άρεσε πάρα πολύ. Τόσο που την κρατάω ακόμα μετά από 5 ξυρίσματα και αγόρασα και μια πεντάδα. Όσο για την μηχανή νομίζω τίμια για τα χρήματά της. Μόνο σημείο που ίσως ξενίσει κάποιους πιο έμπειρους είναι το σημείο ισορροπίας της που είναι ψηλά κοντά στην κεφαλή λόγω πολύ ελαφριάς λαβής.

Έχω κι εγώ Astra αλλά δεν τις έχω ανοίξει ακόμα.

Καλά ξυρίσματα και καλωσήρθες!
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3580 times

Αυτό είναι μια απόδειξη της διαφορετικής συμπεριφοράς των λεπίδων ανάλογα με το δέρμα και τον τύπο των γενιών του καθενός από εμάς. Καλά ξυρίσματα να έχουμε και καλός σας βρήκα.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3580 times

Όσο και να προσπάθησα να ξυριστώ με γένια 1 έως 2 ημερών πάντα κάτι με χάλαγε. Σήμερα 4 μέρες αξύριστος με τη συγκεκριμένη μηχανή και ένα ξυραφάκι Perma-sharp (2η χρήση) όλα πήγαν ρολόι. Πραγματικά πάρα πολύ καλό ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
trelovet
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 09:28
8
Has thanked: 95 times
Been thanked: 434 times

Τελευταία παραλαβή η μηχανούλα LORD L122c που αν και πάμφθηνη ήταν καλοφτιαγμένη και είχε δύο base plate , ένα μεταλλικό με το οποίο λειτουργούσε ως closed comp κι ένα πλαστικό με χτένα για χρησιμοποιηθεί ως open comp. Η λαβή είναι κοντή και αν και ελαφριά έχει ικανό βάρος να την νιώθεις στο χέρι
Αποφάσισα να την δοκιμάσω ως open και έβαλα λεπίδα Astor Stainless, κρέμα η κλασσική PROSAR
Η πρώτη εντύπωση είναι "έκπληξη" . Η LORD κυριολεκτικά θερίζει χωρίς να απαιτεί τρομερή προσοχή ή εμπειρία . Σκέφτηκα να μην κάνω δεύτερο πέρασμα αλλά ηθελα ολοκληρωμένη εικόνα οπότε τελικά το έκανα . Κακώς γιατί κάτω από τη μύτη κάπου μάγκωσε η χτένα κι έφαγα ένα κοψιματάκι :) :) . Το τελικό αποτέλεσμα με ικανοποίησε πλήρως , δεν το περίμενα . Εχω δοκιμάσει κι άλλα φτηνά μοντέλα που ήταν απογοητευτικά . Αυτή είναι πολύ καλή :text-+1:
Εικόνα Εικόνα
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 269 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 42

Θα 'θελα κάποιος να μου πει τη διαφορά,αν υπάρχει διαφορά,ανάμεσα στην L122c και στην L6.
Ψήνομαι τελευταίο καιρό για καινουργια μηχανή low budget. Αν τις εχει δοκιμάσει κάποιος και τις δύο,θα παρακαλούσα να με διαφώτιζε. Ψάχνω για λίγο πιο επιθετικό ξύρισμα απ'την EJ89L που έχω τώρα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3580 times

Μετά από τρεις μήνες και αρκετά ξυρίσματα κρίνω τη μηχανή εξαιρετική. Προφανώς δεν έχει το τέλειο φινίρισμα αλλά όχι ότι προβληματίζει κιόλας. Για την τιμή της (την είχα πάρει 8 ευρώ και κάποια στιγμή την είδα σε γνωστό μαγαζί του χώρου 5) είναι τουλάχιστον συμφέρουσα αγορά. Με θέλει κοφτερές λεπίδες είναι το κάτι άλλο. Πήρα και την R41 και νομίζω καλύπτω τις απαιτήσεις μου. Τώρα θέλω να πάρω την 34G ή την R89 (είμαι αναποφάσιστος) όχι γιατί δε με καλύπτει η LORD αλλά για να έχω κάτι πιο «επώνυμο» και για να καταπολεμήσω τον ιό που κόλλησα εδώ :D .

Το ότι με την παραγγελία θα συμπεριλάβω 1 ή 2 LORD και πως αν η νέα μηχανή ξυρίζει σαν αυτή θα είμαι ευχαριστημένος νομίζω τα λέει όλα.
-Dimitris-
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 10:51
2
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Είναι η μηχανή που ξεκίνησα το παραδοσιακό ξύρισμα! Τίμια για τα λεφτά της.Εχει μικρό βάρος που σημαίνει ότι θα την πιέσεις λίγο για να κόψει καλά τα γένια.Στην αρχή δεν μου φάνηκε περίεργο γιατί είχα συνηθίσει την πίεση απο τις μηχανές με πολλές λεπίδες του εμπορίου. Είναι απαλή σε αίσθηση και συγχωρεί λάθη ακόμα και ακραία. Γενικά είναι δύσκολο να κόψεις με την συγκεκριμένη μηχανή εκτός αν έχεις φορτώσει πολύ κοφτερή λεπίδα και κανείς περίεργες γωνίες. Τώρα μετά από πολλά χρόνια κάνω ένα ξύρισμα μια φορά το δίμηνο γνωρίζοντας τις οποίες ιδιαιτερότητες έχει και ξυρίζομαι πάρα πολύ καλά με τις περισσότερες λεπίδες της αγοράς. Την προτείνω για αρχάριους αλλά όχι για κάποιους που έχουν καιρό στο παραδοσιακό ξύρισμα και χρησιμοποιούν καλές ακριβές μηχανές. Θα το θεωρούσα πισωγυρισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”