Ξύρισμα με ένα πέρασμα κόντρα - Αρχάριος

Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Έβαλα το χέρι στην τσέπη και πήρα yaki moka 24αρι συνθετικό, βάση πινέλου, μπωλ (χωρίς ραβδώσεις), κρέμα και 100 λεπίδες άστρα πράσινη για εξάσκηση.

Είναι μια αρχή και πιστεύω να φτάνουν :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 26 Φεβ 2022, 18:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Φίλε @RPDrummer όσες συμβουλές σου δόθηκαν παραπάνω είναι όλες σωστές, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απαντάνε ακριβώς στο θέμα σου, δηλαδή θα σου λύσουν άμεσα το ζήτημα.

Αφενός κράτα ότι όλα θα γίνουν καλύτερα με τον καιρό, εφόσον πραγματικά βελτιώσεις την τεχνική σου. Αφετέρου, το μεγαλύτερο θέμα σου αν θες όντως με ένα πέρασμα κόντρα να γίνει δουλειά, είναι η μηχανή σου, πράγμα που επισήμανε κι άλλος.

Είναι ίσως η πιο ήπια μηχανή που έχει πέσει στα χέρια μου, και από τις λίγες που κράτησα ελάχιστα, γιατί έχω συνήθειες παρόμοιες με σένα. Δεν ξυρίζομαι καθημερινά (παλιότερα τουλάχιστον, τώρα είμαι στρατό), και μου ταιριάζουν συνήθως μηχανές στο ακριβώς αντίθετο φάσμα. Η πιο φτηνες αξιοπρεπείς μηχανες αυτής της κατηγορίας, είναι οι Parker. Για άλλες, θα βρεις πολλές προτάσεις στο forum.

Δε λέω να πετάξεις την r89, αλλά θέλει την υπομονή της. Τρία περάσματα, με κοφτερή λεπίδα (δηλαδή μάλλον όχι astra πράσινη), και προσεκτικά - υπομονετικά χωρίς πίεση. Ένα πέρασμα με γένια άνω των δύο τριών ημερών και BBS, ουσιαστικά δεν παίζει, αν δεν κάνεις ταρζανιές, που πάντα πληρώνονται στις double edge, αν όχι με κοψίματα, τότε με ερεθισμούς.
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Καλημέρα,

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου και εύχομαι καλή θητεία κιόλας.

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία για να συμφωνήσω / διαφωνήσω ούτε μπορώ να δοκιμάσω άλλες μηχανές αν δεν τις αγοράσω. Κρατάω αυτά που είπατε και στο μέλλον θα αγοράσω μια επιθετική μηχανή αν δεν με ικανοποιήσει η τωρινή.

Χθες έκανα ένα τεστ με την μηχανή της Gillette Fusion Proshield για να θυμηθώ πως είναι η αίσθηση, σε γένια 2 ημερών κατευθείαν κόντρα με ένα πέρασμα + ένα μερεμέτι τοπικά. Με έγδερνε που και που το πλαστικό της βάσης αλλά δεν άφησε ερεθισμούς (περίεργο). Με βαριά καρδιά την χρησιμοποίησα .




Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Καλές αγορές έκανες, να τις χαρείς!

Η μόνη μου ψιλο-ένσταση, θα ήταν στο "απευθείας 100δα λεπίδες". Φαντάσου ότι εγώ δεν έχω πάρει ακόμα την πρώτη μου κατοστάδα, 1 χρόνο μετά. Και ευτυχώς, γιατί λεπίδες που μου άρεσαν πολύ ως αρχάριος (voskhod, asco) τώρα έχουν παραγκωνιστεί από λεπίδες που θεωρούσα πολύ άγριες για τα γούστα μου (permasharp, feather, bic) αλλά πλέον μου δίνουν ξυρισματάρες. Είναι όλα τεχνική. ;)
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Αν χρησιμοποιώ 1 λεπίδα για 2 ξυρίσματα την εβδομάδα τότε με 100 λεπίδες βγάζω 25 μήνες. χμμ.... απ' ότι φαίνεται βιάστηκα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28287 times
Been thanked: 29588 times
Ηλικία: 64

:btt Παρακαλώ !
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

RPDrummer έγραψε: 24 Φεβ 2022, 19:12 Καλησπέρα σε όλους,

Ως νέος στο ξύρισμα με μηχανή ασφαλείας θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας.
4 χρόνια ξυριζόμουν 1 φορά την εβδομάδα με ένα πέρασμα κόντρα αφού έπαιρνα τα χοντρά με κουρευτική μηχανή, με τζελ της νιβέα και μηχανή Gillette Fusion Proshield. Πάντα μετά από πρωινό μπάνιο και σε 10 λεπτά είχα bbs αποτελέσμα. Κάθε φορά είχα 50% πιθανότητα να ερεθιστώ σε όλο τμήμα του λαιμού γιατί οι τρίχες πάνε όπως να ναι και πέρναγα 100 φορές τα σημεία εκείνα.


Πως θα γίνει να κάνω το ίδιο ξύρισμα που έκανα τόσα χρόνια τσακ μπαμ με ένα πέρασμα;
@RPDrummer Καλησπέρα.
Όλα όσα γράφτηκαν από τους φίλους είναι σωστά αλλά εγώ έχω κρατήσει κάποια που έχεις γράψει. Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να καταλάβεις πως το παραδοσιακό ξύρισμα είναι μια απόλαυση που δεν γίνετε Τσακ μπαμ. Όσο καλά και να μάθεις την τεχνική σε 10 λεπτά μιας εβδομάδας γένια και κόντρα με ένα πέρασμα μου φαίνεται δύσκολο να το καταφέρεις. Χρειάζεται να σκεφτείς την όλη διαδικασία του π.ξ.απο την αρχή χωρίς βιασύνη και να δώσεις χρόνο στο ξύρισμα σου. Είναι απόλαυση ας κρατήσει και λίγο παραπάνω.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Καλησπέρα @filman,
Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας και το πρόγραμμα του. Με την κουρευτική μηχανή που τα παίρνω τα γένια γίνονται 2-3ων ημερών και τότε μπαίνει το ξυράφι.
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Επανέρχομαι στο θέμα. Έκανα το πρώτο ξύρισμα με ανανεωμένο εξοπλισμό και γένια 3ων ημερών.

Είχα μόνο 20 λεπτά και πήγα κόντρα κατευθείαν με ενα χέρι και τοπικά μερεμέτια. Πέτυχα αυτό που ήθελα με 2 κοψίματα στο λαιμό βέβαια αλλά αυτό βελτιώνεται.

Μηχανή muhle R89, λεπίδα Bic Astor (2η χρήση).

Η μόνη διαφορά στο συνολικό χρόνο είναι το 5λεπτο παραπάνω για να μαζεψω / καθαρίσω τα σύνεργα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”