Phoenix Artisan CK6

Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 164 times

Ok. Επομένως θα πρέπει να αλλάξω τακτική λοιπόν.
Ευχαριστώ συνονόματε.
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4749 times
Been thanked: 4724 times

Bob Dens έγραψε: 15 Οκτ 2022, 21:22 Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φυσικά και βοήθησες.
Εγώ που το δουλεύω στο μπολ, αλλά δεν το αφήνω ανοιχτό να στεγνώσει είναι πολύ λάθος;
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να κλείσω σαπούνι χωρίς να στεγνώσει πρώτα, εκτός από το mitchell's wool fat, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση επιβεβαιωμένη από την εμπειρία μου. Αν κρίνω από το mitchell's δεν έγινε ποτέ τίποτα σε ότι αφορά ανάπτυξη βακτηρίων ή κάποια αλλοίωση. Ωστόσο το mitchell's δεν είναι εξ ολοκλήρου φυτικό, δεν έχει μέσα τα πολυάριθμα λάδια και βούτυρα της CK6, δεν είναι μαλακό όπως τα ck6 και δεν έχει τα αρώματα των PAA αν υποτεθεί ότι υπάρχει κίνδυνος να αλλοιωθεί το άρωμα του.

Σε σχέση με την ανάπτυξη βακτηρίων που σημειώθηκε από άλλο μέλος του forum (με όλο το σεβασμό), τα βακτήρια αν ήταν να αναπτυχθούν θα είχαν αναπτυχθεί πριν ανοίξει κάποιος το μπολ και αυτό διότι η CK6 - λόγω της υφής της - έχει την απαιτούμενη υγρασία, υπό προϋποθέσεις θερμοκρασία και άφθονο σκοτάδι, που απαιτείται για την ανάπτυξη μικροβιακής μάζας. Ας σημειωθεί ότι στα τριπλής άλεσης κάτι τέτοιο είναι απλώς αδιανόητο. Επίσης το pH (συνιστά μέτρο οξύτητας) των σαπουνιών είναι κατά κανόνα αλκαλικό (αρκετά πάνω από το 7) δηλ. τα σαπούνια αποτελούν περιβάλλον όχι ιδιαίτερα ευνοϊκό για την ανάπτυξη βακτηρίων τα οποία αναπτύσσονται κατά κανόνα στις τιμές κοντά στο ουδέτερο (δηλ. λίγο πάνω και λίγο κάτω από το 7).

Προβληματισμός: Με βάση τα παραπάνω είναι αδύνατο να αναπτυχθούν βακτήρια στο σαπούνι μου;
Απάντηση: Είναι αδύνατο αν μέσα στο μπολ υπάρχει μόνο το σαπούνι και τίποτα άλλο (δεν μιλάμε εδώ για το λίγο νεράκι που θα περισσέψει). Ωστόσο δεν μπορεί να αποκλειστεί ότι μέσα στο μπολ κατά την χρήση υπάρχει πιθανότητα (μικρή; μικρή! ωστόσο υπάρχει) να πέσει μέσα στο μπολ και κάποιος παράγοντας που μπορεί να λειτουργήσει ευνοϊκά για την ανάπτυξη βακτηρίων [(π.χ μικρό κομμάτι δέρματος,μικρές τρίχες, σταγόνα αίμα) πόσο εύκολο είναι να αποκλειστεί κάποιο από αυτά που θα δημιουργήσουν πιθανή επιμόλυνση;] οπότε για αυτό και μόνο τον λόγο είναι καλό να επιδιώκουμε το στέγνωμα των σαπουνιών όταν φορτώνουμε από μέσα. Είναι απλό, εύκολο και αφαιρεί κάθε αμφιβολία περί μη ασφαλούς χρήσης.

Άποψη: Το χόμπι μας είναι απόλαυση γιατί, είναι ταυτισμένο με την υγιεινή, απασχολεί όλες τις αισθήσεις, έχει χαρακτηριστικά προόδου για την ανθρώπινη συμπεριφορά και πρέπει να διασφαλίζουμε την ασφαλή διεξαγωγή του για το απολαμβάνουμε στο μέγιστο βαθμό.

Καλά ξυρίσματα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8840 times
Been thanked: 11966 times
Ηλικία: 55

Δεν είναι ακριβώς έτσι.... Από την άλλη για να είσαι τοσο σίγουρος, μπορεί κ να είναι...
✌️✌️✌️
Μπάμπης
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4749 times
Been thanked: 4724 times

Αν υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία ή αντίρρηση είμαι ανοιχτός σε συζήτηση

Νομίζω ότι οποιαδήποτε τεκμηριωμένη συζήτηση θα βοηθήσει (εξυπηρετούνται έτσι και οι σκοποί του forum που εγώ τουλάχιστον με πολύ μεγάλη καθυστέρηση αποφάσισα να συμβάλω - κάλιο αργά παρά ποτέ)
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6749 times
Been thanked: 5539 times
Ηλικία: 57

Για την ανάπτυξη των μικροοργανισμών, ένας από τους παράγοντες που είναι αρκετά κρίσιμος είναι και η ενεργότητα του νερού (water activity), η οποία είναι ανάλογη της υγρασίας του προϊόντος...

Όταν εγκλωβίζεις υγρασία σε ένα προϊόν, τόσο αυξάνεις την ενεργότητα του νερού του και κατά συνέπεια αυξάνεις την πιθανότητα να προσβληθεί από μούχλα (κυρίως)...

Το pH από μόνο του δεν είναι μοναδικος υπαίτιος απουσίας μικροοργανισμών... Την ίδια, αν και μεγαλύτερη σημασία έχει η θερμοκρασία αποθήκευσης, οι συνθήκες αποθήκευσης και ο χειρισμός του προϊόντος ώστε να αποφευχθεί πιθανή επιμόλυνση του προϊόντος...

Η ενεργότητα νερού από μόνη της είναι κρίσιμο σημείο ελέγχου στην ανάλυση επικινδυνότητας για την ασφάλεια των τροφίμων...

Δυστυχως, ανάλογες μελέτες σπάνια γίνονται σε εταιρείες καλλυντικών & σαπωνοποιίας... Η μόνη εταιρεία που ξέρω είναι η Αγγλική Molton Brown που ήμασταν σε συζητήσεις για εφαρμογή, προσαρμογή καλύτερα μιας μελέτης. HACCP, στην παραγωγική της διαδικασία...

Το κάθε σαπούνι, εμείς θα το κάνουμε να χαλάσει από τον τρόπο χειρισμού του...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 164 times

@fusarium @qsplan , εξαιρετικά χρήσιμα και εμπεριστατωμένα τα παραπάνω σχόλια σας. Μπορεί να ξεφύγαμε λίγο από το θέμα, αλλά μέσα από τέτοιες συζητήσεις, η γνώση πάντα εμπλουτίζεται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3154
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28394 times
Been thanked: 29688 times
Ηλικία: 64

Να υπενθυμίσω πως το θέμα μας είναι η φόρμουλα CK6 της Phoenix Artisan Accoutrements. :btt
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”