Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
spyoly
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 06 Μαρ 2011, 14:26
13
Been thanked: 12 times

Οι 45 μοιρες μου φαινονται υπερβολικες,δεν θυμαμαι να εχω διαβασει κατι αναλογο.Τα wedge ξυραφια εχουν την ιδια διαδικασια ακονισματος με ολα τα αλλα, θελουν ομως περισσοτερη προσπαθεια γιατι τρωμε περισσοτερο μεταλλο για να εχουμε το ιδιο αποτελεσμα.Ενας ικανοποιητικος τροπος συντομευσης της διαδικασιας ειναι να αλλαξουμε την γωνια με 3 σειρες ηλεκτρολογικης ταινιας στη ραχη του ξυραφιου.Αυτη τη γωνια θα πρεπει να τη διατηρουμε σε ολη τη σειρα των πετρων που χρησημοποιουμε.Στο λουρι με παστες η χωρις η διαφορα ειναι αμελητεα και δεν χρειαζεται ταινια.Τα wedge ειναι μια διαφορετικη εμπειρια με πολους φανατικους οπαδους (μου αρεσουν αλλα τα full hollow ειναι η προτιμηση μου).
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

[youtube][/youtube]
" onclick="window.open(this.href);return false;

[youtube][/youtube]
" onclick="window.open(this.href);return false;

Alexander V. Jacques Razors
http://www.customrazors.com/razorsmain.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 10 Μάι 2011, 20:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Παρακαλώ λίγη προσοχή στα links!
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές αφού παρέλαβα τις πέτρες μου Norton 4000/8000 και μια κινέζικη λείανσης είπα να τις δοκιμάσω σε ένα φτηνό ξυράφι Gold Dollar.Είπα να εφαρμόσω όσο μπορώ τη μέθοδο πυραμίδας αλλά Lynn, δηλαδή να ανεβοκατεβαίνω σιγά σιγά στα επίπεδα της πέτρας.Έτσι ξεκίνησα να κάνω 15 περάσματα στα 4000 και μετά 15 περάσματα στα 8000.Μετά 10 περάσματα στις 4000 και μετά 10 περάσματα στα 8000 και ούτο καθεξίς.Μετά τη πέρασα απο τη κινέζικη τουλάχιστον 50 περάσματα, μερικά περάσματα απο τη πράσινη πάστα της Dovo και μετά πολλά περάσματα απο το δέρμα.Έκανα το τυπικό τέστ της τρίχας αλλά δε το περνούσε.Βέβαια αυτό δε σημαίνει τίποτα για μενα αλλά ήταν μια ένδειξη για μενα εκείνη τη στιγμή.Έτσι μιας και μου άρεσε η όλη αυτή διαδικασία και έχοντας χρόνο για εξάσκηση ξαναπέρασα το μαχαίρι απο την ίδια διαδικασία.Με τη πρώτη σαφώς είχε βελτιωθεί η κόψη του αλλά περισσότερο έκανα τη διαδικασία για εξάσκηση.Αφού τελέιωσα και τη δεύτερη έκανα το τεστ της τρίχας και το πέρασε με επιτυχία.Σαν αρχάριος και στο ακόνισμα και στη φαλτσέτα η μόνη δοκιμή που θα με πείσει είναι να τη δοκιμάσω στο ξύρισμα.Έτσι αύριο η μεθαύριο θα κάνω μια δοκιμή και θα σας ενημερώσω.
Θέλω να αναφέρω πως έχω παρακολουθήσει πάρα πολλά βίντεο για ακόνισμα.Να πω την αλήθεια δε το θεώρησα δύσκολο, θέλει υπομονή , αργές και απαλές κινήσεις.Βέβαια το ξυράφι που δοκίμασα είναι των 10 ευρώ.Δε τολμώ να βάλω το Dovo μου η απο τα άλλα που περιμένω, άσε που δεν υπάρχει λόγος ακόμη.Αλλά να τη περάσω μερικά περάσματα απο τη πέτρα λειάνσεως δε νομίζω να υπάρχει μεγάλος φόβος.Απο χθές έμεινα ευχαριστημένος όχι επειδή το ξυράφι πέρασε το τεστ της τρίχας αλλά το ότι πιστεύω ότι δε της έκανα κάποια ζημιά στη λεπίδα.Βέβαια θα σας πω και για το ξύρισμα.

Μια ερώτηση.Αυτοί που ετοιμάζουν τα ξυράφια ως shave ready , πως πιστεύουν ότι είναι έτοιμα?Δε νομίζω να ξυρίζονται με αυτά μετά απο κάθε ξύρισμα?Σίγουρα υπάρχει η πείρα αλλά μέχρι να φτάσει κάποιος εκεί?Υπάρχει κάποιο άλλο σημείο ένδειξης?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

boltsis έγραψε:Ε.Βέβαια το ξυράφι που δοκίμασα είναι των 10 ευρώ.
που το βρηκες το straight με 10 ευρω
θελω και εγω!!!
πανος
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Άστο καλύτερα Πάνο, είναι επικίνδυνα, και δεν κόβουν. Ανεβαινει πολύ το κόστος για μαχαίρι προκοπής
Εικόνα
panos12396
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 17:27
13
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 27

βασικα για να ξυριστω με straight δεν θελω ειναι ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νωρις δεν το δοκιμαζω καν
για μουσειο θα το παρω αν το παρω τελικα
πανος
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

:threadjacked
:zwiebeln
:btt2
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

:bigsmilie Εδώ http://shop.ebay.ie/i.html?LH_PrefLoc=2 ... op=2&_sc=1" onclick="window.open(this.href);return false; διάλεξε όποιο θες!Κοίτα όντως δεν είναι κάτι της προκοπής αλλά πλάκα πλάκα έχω ακούσει ότι ξυρίζονται κάποιοι.Ήδη υπάρχει κάποιο βίντεο στο youtube που ξυρίζεται κάποιος με την εν λόγω φαλτσέτα.Βέβαια εγώ πιο πολύ για εξάσκηση στο ακόνισμα τη πήρα και για περιέργια θα κάνω και ένα ξύρισμα έχοντας standby τη Dovo μου :megagrin .Αλλά αν τη θες για πλάκα εννοείται πάρε μια..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πίσω στο θέμα μας.

Ηλία για να φτάσεις να έχεις την πείρα να γνωρίζεις πότε το ξυράφι σου είναι shave ready πρέπει να φτιάξεις πολλά δικά σου πρώτα, όπως κάνει ο Slur ή να πειραματιστείς και με άλλων φίλων κ.λπ. όπως κάνει ο hero. Και βέβαια σε κάθε περίπτωση θέλει πολύ μα πολύ διάβασμα, όπως κάθε πράγμα γύρω απο το πααδοσιακό ξύρισμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Εγω εχω κατληξει στην εξης θεωρια αφου το ειδα στην πραξη .
Κανω αφρο και καλη προετοιμασια , αφρο βαζω μονο στο δεξι μαγουλο φουσκωνω με αερα το μαγουλο
και τεντωνω με το αριστερο χερι πανω απο την φαβοριτα , ετσι εχω μια αριστα τεντωμενη επιφανεια .
Κανω δυο περασματα ενα καθετα και ενα κοντρα , εαν το ξυρισμα ειναι τελειο τοτε το ξυραφι ειναι ετοιμο .
Εαν τωρα δεν τα καταφερνω στις αλλες περιοχες ειναι θεμα τεχνικης και οχι ξυραφιου .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”