EJ 89 - Ένας μύθος καταρρίπτεται (;)

Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλησπέρα φίλε @katsam .

-Μηχανές με αρνητική έκθεση λεπίδας και χαμηλό διάκενο
- Κεφαλές που παρουσιάζουν blade chattering
-Σκληρά ή μακριά ( πάνω από 2 ημερών γένια
- Και μαλακό ( ιδιαίτερα στην μαλακότερη περιοχή του λαιμού) ευαίσθητο δέρμα

Είναι γενικότερα κακός συνδυασμός και ιδιαίτερα για έναν αρχάριο.

Πάρε τον χρόνο σου και κάνε την έρευνα σου . Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα νήματα στο φόρουμ , με εκτενείς αναλύσεις περί μηχανών, τα σύν τα πλην , τα "πως και τα "γιατί".

Long story short θα σου πω ότι,
Όταν είχα πάει να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή,
οι προτεινόμενες επιλογές του net για "starter" μηχανή ήταν οι de89 και η 34c.
Μπαίνω στο μαγαζί , και βρίσκω τον μέντορα.
"Καλησπέρα κύριε , τι παίρνουμε?"
Βλέπει το πρόσωπο μου και μου λέει ,
"Μην τις κοιτάς αυτές, δεν θα σε ξυρίσουν.
Πάμε παρακάτω"
(Αντιπρόσωπος της αγγλικής εταιρίας παρακαλώ)

Μην στα πολυλογω, έφυγα με μια Razorock mission των 25€, η οποία είναι κλώνος της 89 με υψηλότερα posts ανάμεσα στη πλάκα ασφαλειας και του κορυφαίου τμήματος.
Δλδ λίγο αποδοτικότερη και με έστω ένα μικρό περιθώριο παραμετροποίησης του ξυρίσματος.
Να καταλαβαίνεις βρε παιδί μου τι συμβαίνει εκεί πέρα με αυτό το καινούργιο "μεταλλικό ξυράφι" όταν ανεβάζεις η κατεβάζεις την χειρολαβή..

Ο αδερφός μου με τα σκληρότερα γενιά και την ευαίσθητη επιδερμίδα επέμενε να πάρει την 34c που του είχε θαμπώσει το μάτι από την ομορφιά της.
Δυστυχώς δε κατάφερε να ξυριστεί ποτέ μαζί της ευχάριστα, καθώς η μηχανή δεν ήταν αποδοτική για τα σκληρά γένια του και ταλαιπωρούσε την ευαίσθητη επιδερμίδα του.
Όταν μετά από μήνες πήρε μια Gamechanger ένιωσε σα τον "απελευθερωμένο δεσμώτη" στον "Μύθο του σπηλαίου"

Είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.
9 στις 10 επιλογές που υπάρχουν εκεί έξω , είναι σίγουρα αποδοτικότερες από τη μηχανή που έχεις στα χέρια σου.
Και είμαι πεπεισμένος ότι θα σου δώσουν πιο ευχάριστα ξυρισματα.
Εγώ για να κάνω την έκπληξη στα τετριμμένα , θα προτείνω μια μπάρα ασφαλείας, χοντρή με ωραία αίσθηση και αξιοπρεπές διάκενο λεπίδας.
"Marvel Fine"

Εύχομαι καλή συνέχεια, να έχεις ευχάριστη παραμονή και καλή ανάγνωση!
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

:helt όλους για τις προτάσεις και το χρόνο που αφιερώσατε!

:romance-grouphug:
Bill the butcher έγραψε: 18 Μάι 2021, 23:52 Όταν μετά από μήνες πήρε μια Gamechanger ένιωσε σα τον "απελευθερωμένο δεσμώτη" στον "Μύθο του σπηλαίου"

Είσαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.
9 στις 10 επιλογές που υπάρχουν εκεί έξω , είναι σίγουρα αποδοτικότερες από τη μηχανή που έχεις στα χέρια σου.
Και είμαι πεπεισμένος ότι θα σου δώσουν πιο ευχάριστα ξυρισματα.
Εγώ για να κάνω την έκπληξη στα τετριμμένα , θα προτείνω μια μπάρα ασφαλείας, χοντρή με ωραία αίσθηση και αξιοπρεπές διάκενο λεπίδας.
"Marvel Fine"
@Bill the butcher Σ' ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει μόνο πολύ καλά λόγια για τη game changer αλλά έλεγα να μην πάω ακόμα σε ss. Θα δω και τη Marvel για την οποία βέβαια έχω διαβάσει ότι είναι λίγο άβολη στις δύσκολες περιοχές ακριβώς λόγω του μεγέθους του base plate.
inevitable έγραψε: 18 Μάι 2021, 22:01 Καλησπέρα.
Διαβάζοντας την ανάρτησή σου νόμιζα πως περιγράφεις εμένα στα ξεκινήματά μου. Σε εμένα η μηχανή που δεν έκατσε καθόλου καλά ήταν η Merkur 34g.
Έχοντας δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς κι εγώ, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην Timor G&F 136* (το αστεράκι για τον τελευταίο αριθμό γιατί υπάρχουν αρκετές εκδόσεις του συγκεκριμένου μοντέλου). Άπο όσες μηχανές κλειστού τύπου έχω, μπορώ να πω πως με αυτήν έχω πάρει τα καλύτερα αποτελέσματα απο θέμα ερεθισμών. Ακόμα και με αρκετά περάσματα στο ίδιο σημείο δεν μου προκαλεί κανέναν ερεθισμό. Θα σου την πρότεινα ανεπιφύλακτα.
@inevitable Timor ε; Απ' ότι βλέπω όλες της σειράς 136* αλλάζουν μόνο στο είδος ξύλου του χερουλιού. Δικαιολογείται η τιμή τους (γύρω στα 95€) δεδομένου ότι με τα ίδια λεφτά παίρνεις πλήρως ανοξείδωτη ενώ η Timor είναι brass με chrome plating;
NYC1920 έγραψε: 18 Μάι 2021, 21:34 Η δική μου πρόταση είναι να αλλάξεις
τύπο μηχανής .Δοκίμασε κάποια με
άκαμπτη λεπίδα .

Fatip oc για παράδειγμα ,
αν και απαιτεί προσοχή και σεβασμό
η συγκεκριμένη .

Πολύ καλός συνδυασμός είναι και
η vintage Gillette Tech με λεπίδα Feather .Πιο ανέμελο και χαλαρό
ξύρισμα από την Fatip oc .

Οι ερεθισμοί στο λαιμό με ήπιο ξυράφι ,
συνήθως προκαλούνται είτε από
αλλεπάληλα /επίμονα περάσματα στο
ίδιο σημείο ,είτε από πίεση του ξυραφιού στο δέρμα ,
είτε τα γένια ή/και η τεχνική σου αναγκάζουν την λεπίδα ( μόνο σε ξυράφια που την αναρτούν και δεν τη σφίγγουν ) να χορεύει ζεϊμπέκικο .Είτε φυσικά εξαιτίας όλων των πιθανών συνδυασμών των παραπάνω .
@NYC1920 ευχαριστώ για τις προτάσεις. Θα προτιμούσες την Fatip από κάποια από τις προτεινόμενες Razorock (Mentor, Mission); Η ερώτηση έχει να κάνει με τα θέματα φινιρίσματος των Fatip.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Στη περίπτωση της επιεικώς απαράδεκτης επιμετάλλωσης των Fatip , «από κάτω» υπάρχει ορείχαλκος.
Στις δύο RR που αναφέρεις η επιμετάλλωση είναι σαφώς ανώτερη
ποιοτικά ,αλλά το υλικό κατασκευής
( των κεφαλών ) είναι Zamak ,αν δεν
κάνω λάθος .
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Καταλαβαίνω ότι λες πως brass>zamac και αυτό παίζει καθοριστικό ρόλο παρά το ότι τα χερούλια της razorock είναι ss.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2008 times
Been thanked: 3833 times

Ναι, το brass (ορείχαλκος) σαν υλικό δεν σκουριάζει.
Αντιθέτως, αν η επίστρωση του zamak φθαρεί, ξεκινάει το σκουριαροπάρτυ. 8)
Άβαταρ μέλους
DinoSari
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 07 Αύγ 2012, 03:54
11
Has thanked: 7 times
Been thanked: 49 times

Φίλε, βιώνω ακριβώς ό,τι περιγράφεις για την EJ89, την οποία αγόρασα πριν 3 μήνες περίπου με το σκεπτικό «ας πάρω κάτι κλασικό μωρέ». Είμαι κάπου 8 χρόνια στο ΠΞ, έχω δοκιμάσει διάφορες μηχανές (merkur, parker, muhle κ.α.), η συγκεκριμένη, απλά, δεν... Μη σου πω η χειρότερη... Συνέχεια ερεθισμοί στο λαιμό και αρκετά περάσματα ώστε να φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν ήθελα να το πιστέψω, όπως και συ, αλλά, να που με επιβεβαίωσες.

Η επόμενη αγορά μου θα 'ναι η rockwell 6s. Από κει και πέρα, η μηχανή την οποία εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια -δεν με έχει απογοητεύσει διόλου πάνω από χρόνο τώρα- είναι η qshave. Ναι, η κινεζιά του 20ρικου, την οποία, ομολογώ, την προτιμώ κάποιες φορές κι από Progress ή άλλες επώνυμες... Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Για την Q-Shave το έχω ακούσει από πολλούς ότι την προτιμούν ακόμα και από το πρωτότυπο (Futur).
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Η Q shave είναι η futur των φτωχών.
Ξυρίζει, αλλά ενδεχομένως μετά απο λίγο καιρό να σου παρουσιάσει προβλήματα στη ρύθμιση. Κάτι που η Μέρκιουρ δεν.
Αν έχεις το μπάτζετ, με κλειστά τα μάτια στην Φιουτσουρ. Κι αν δεν σου κάνει, υπάρχουν και οι αγγελίες στο φόρουμ...
Όσο για την 89, ας επιβεβαιώσω το ΠΟΚ... Εμένα και με ξυρίζει, και την λατρεύω!
Συν ένα απο εμένα στην πρόταση για την Μάρβελ.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

Μου φαίνεται ότι το θέμα έχει εξαντληθεί. Ο δημιουργός του θα βρει δεκάδες προτάσεις και κριτικές για την 'επόμενη' μηχανή στα σχετικά νήματα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gio2766
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Απρ 2011, 17:46
13
Been thanked: 29 times

Καλησπέρα,
Μήπως μετά το ξύρισμα κάνεις κάτι που σου δημιουργεί ερεθισμούς;
Μήπως βάζεις αλκοόλ;. Μήπως αυτομαστιγώνεσαι με αλάτι...(Alum Block);
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Double edge razors”