Ήρθε η ώρα να πάρω την πρώτη μου μηχανή

macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Καμμία ερώτηση δεν είναι χαζή.
Ο αφρός έτσι μένει στο κάτω μέρος της μηχανής.απλα την ξεπλένεις μετά από κάθε πέρασμα.
Το ξυράφι θα έχει κάποιες τριχουλες και ελάχιστο αφρό στο τέλος.αν ξεπλένεις καλά την μηχανή θα είναι ελάχιστα.
Μετά το ξύρισμα καλό είναι να ξεπλένεις την μηχανή (τουλάχιστον τώρα στην αρχή) και να την σκουπίζεις λίγο για να φεύγουν τα υπολείμματα από το σαπούνι.
Μια φορά τουλάχιστον το μήνα καλό θα ήταν να την καθαρίζεις με λίγο υγρό για πιάτα και μια μαλακή οδοντόβουρτσα.
Καλή συνέχεια, καλά ξυρισματα.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όταν σου μένει ο αφρός σαν πάστα πάνω και μάλιστα θέλει και χέρι για να φύγει σημαίνει ότι δεν έχεις πετύχει την αναλογία με το νερό και είναι ακόμη "πάστα" και όχι κανονικός ενυδατωμένος αφρός!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Ναι σαν πάστα μου έμεινε.Το κατάλαβα ότι κάτι δεν έκανα καλά.Πρώτη απόπειρα ήταν βέβαια και το γεγονός το ότι δεν κόπηκα-ερεθίστηκα εμένα προσωπικά με χαροποίησε.Σίγουρα θα έχω και αποτυχίες στην αρχή αλλά μπορώ να πω ότι την διαδικασία με τα preshave(πρώτη φορά χρησιμοποίησα και ενθουσιάστηκα) κλπ την καταευχαριστήθηκα !!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Να κάνεις λίγο " προπόνηση" με την δημιουργία αφρού... Ακόμα και μέρες που δεν ξυρίζεσαι να κάνεις ένα lathering για να το βρεις. Και να προσθέτεις νεράκι σιγά σιγά μέχρι να σου γίνει ο αφρός σαν πηχτή σαντυγι και όχι πάστα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Ευχαριστώ για την συμβουλή!!Που θα πάει;θα το βρούμεεε!
makhs.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 19:50
4
Has thanked: 30 times
Been thanked: 9 times

Κύριοι, καλησπέρα!!

Μια ερώτηση που αφορά την υγιεινή...Το να ξυρίζεται και άλλο μέλος της οικογένειας με την ίδια μηχανή, είναι σωστό?? Φυσικά με διαφορετικό ξυραφάκι.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Από την στιγμή που η μηχανή πλένεται και απολυμαίνεται πριν την χρήση δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.οπως αναφέρεις με διαφορετικό ξυραφάκι που χρησιμοποιείται μόνο από το άλλο μέλος της οικογένειας.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Τι να πω... Εγώ δε θα το έκανα. Εκτός αν τη βάζεις κάθε φορά σε Barbicide. Ίσως υπερβολικός αλλά better safe than sorry.
makhs.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 19:50
4
Has thanked: 30 times
Been thanked: 9 times

Ευχαριστώ και τους δύο για την άποψη σας.
Είμαι και εγώ διστακτικός η αλήθεια είναι.. απλά ήθελα να την δίνω που και που στον πατέρα μου, έτσι να θυμάται τον δικό του πατέρα που το έκανε παραδοσιακά.
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Αφού την θέλει για μια στο τόσο Του παίρνεις δώρο μια Lord L6 στα 8€ και είσαι άρχοντας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Αύγ 2020, 18:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”