Αξιζει η αγορα ρυθμιζομενης μηχανης ?

freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Παρεμπιπτόντως η μόνη μηχανή που έχω πουλήσει ήταν adjustable (Merkur progress) η οποία δεν μου κάθισε καθόλου καλά.
Το κάθε άτομο είναι διαφορετικό προφανώς, αλλά εφόσον δεν μου κάθισε καλά η progress, τότε και η αντιγραφή της η Parker variant το ίδιο "κακή" θα μου ήταν πιστεύω.
Εν αντιθέσει, την rockwell 6c την βρίσκω τρομερή.

Η Merkur futur είναι έκτρωμα, η Rockwell T2 είναι ακριβή για non stainless steel και για τις άλλες (rex ambassador, tatara muramasa κτλ) πρέπει να πουλήσεις νεφρό.
Οπότε η μόνη που μένει για μένα είναι η pearl flexi την οποία ίσως τσιμπήσω αν μπει προσφορά black friday.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4020 times
Ηλικία: 54

Οπως ειπες το καθε ατομο ειναι διαφορετικο.
Στην δικη μου περιπτωση η Progress ειναι η μηχανη που εχει την πρωτη θεση στο ραφι.Η Variant οπου ειχα μεχρι προσφατα στην κατοχη μου και αυτη υπεροχη μηχανη,αλλα ποιο επιθετικη απο την Progress,αλλα ειμουν πολυ ευχαριστημενος. Για την Futur θα συμφωνησω μαζι σου, αλλα για την Rockwell οχι ομως. Ουτε στην πλακα 6 δεν με ξυριζε,και εφυγε αμεσως.
Ολες τις υπολοιπες δεν τις εχω δοκιμασει.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2177
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8833 times
Been thanked: 11940 times
Ηλικία: 55

@freestyler η flexi να ξέρεις πως είναι βαριά, ως ορειχάλκινη κ με λαβή μεγάλης διαμέτρου. Κάποια εποχή αγαπημένη μου, τώρα έχει παροπλιστεί. Θα έλεγα πως όταν ανεβαίνεις σε αριθμό μηχανών κ σε κόστος, είναι καλός ο δανεισμός κ η δοκιμή. Σολιντάριτι ναούμ..
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”