Ο Κοσμος του Linux

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κανενας απο αυτους τους players δεν θα παιξει dsd αρχεια. Εντυπωσιακο παντως που καποιος ασχολειται ακομα με formats του SACD το 2020 :handgestures-thumbupleft:

Ενας player που θα τα αναπαραγει σιγουρα ειναι ο DeadBeef ο οποιος θα δουλεψει και χωρις εγκατασταση.

Υπαρχει βεβαια παντα και η δυνατοτητα να μετατραπουν τα DSD σε FLAC με το dsd2flac και να παιξουν παντου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4020 times
Ηλικία: 54

rhtoras έγραψε: 01 Μαρ 2020, 21:21 Υ.γ. πως το είδες το mint mate?
Απλο,ομορφο,λειτουργικο,οτι πρεπει να εκμεταλλευτω το Lenovo για καθημερινη απλη λυση.
herco έγραψε: 01 Μαρ 2020, 21:42 Ενας player που θα τα αναπαραγει σιγουρα ειναι ο DeadBeef ο οποιος θα δουλεψει και χωρις εγκατασταση.
Θα το δοκιμασω,αλλα δεν ειναι αμεση προτεραιοτητα. Ειναι λιγα τα αρχεια dsd οπου υπαρχουν στους σκληρους.Βασικα Flac 15/44 & 24/96 ειναι. Θα την ψαξω λιγο με το foobar2000 (WINE)
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

thanos9999 έγραψε: 27 Φεβ 2020, 19:59 Καλησπέρα κύριοι εχει καποιος αποψη για linux mint debian edition ( βγηκε προσφατα και η beta 4) . Δεν εχω δουλεψει καθολου linux, ειχα mac για χρονια καθως επισης και σε ενα νεο pc windows 10 pro (στο οποιο σκεφτομαι να περασω και linux) για καθημερινή χρηση. Δυστηχως λόγω προγραμμάτων και συμβατότητας τα windows θα τα κρατησω αλλα τρώγομαι να δω και linux. Ευχαριστώ
Linux mint Debian edition.


Λοιπόν γενικά το Mint βασίζεται στο Ubuntu που με τη σειρά του βασίζεται στο Debian.
Η ομάδα ανάπτυξης του mint βγάζει το Debian edition αλλά αυτό έχει θέματα.

Συνοπτικά:
Είναι και δεν είναι rolling διανομή. Είναι δηλαδή κάτι ενδιάμεσο δηλαδή semi-rolling.

Έρχεται μόνο με το cinnamon σα γραφικό περιβάλλον, που είναι μεν όμορφο αλλά είναι δε βαρύ. Υποθέτω μπορείς να βάλεις και άλλα όμως μάλλον δε θα το συνιστούσα αφού δεν υποστηρίζονται επίσημα.

Δεν είναι τόσο ετοιματζίδικο και out of the box όπως το κλασσικό mint.

Αν το Debian είναι το 0 και το mint το 10 το LMDE είναι κάπου στο 5.
Βέβαια αν δεν το δουλέψω ας πούμε για ένα σεβαστό διάστημα δεν μπορώ να έχω ιδίαν άποψη περί της διανομής.


Αν δεν έχεις ξαναδουλέψει Linux πρέπει να σκεφτείς αν το LMDE μπορεί να γίνει η πρώτη σου διανομή. Δε θέλω αν σε αποθαρρύνω αλλά οφείλω να πω τον προβληματισμό μου.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Σε ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι τα είχα κατεβάσει αλλά δεν τα εχω περάσει ακόμα. Και δεν θα τα περάσω. Με λιγα λόγια τι θα μου πρότεινες? Debian ή mint? Και πια εκδοση σε καθε περίπτωση για απλη καθημερινή χρήση?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

rhtoras έγραψε: 02 Μαρ 2020, 22:54 Αν το Debian είναι το 0 και το mint το 10 το LMDE είναι κάπου στο 5.
Ιεεπ!! :D Αν το Mint ειναι το 10, το Debian ειναι το 12 !
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Kαλημέρα,

μιας και βλέπω είμαστε πολλοί οι linux fans μήπως αυτά τα post θα έπρεπε να μεταφερθούν σε κάποιο νέο σχετικό μόνο με τα linux θέμα ;

Σόρρυ, κιόλας Ηρακλή που παρεμβαίνω, αλλά μου φαίνεται ότι αν και πολύ πολύ ενδιαφέρουσα ξεφεύγει λίγο η συζήτηση από το κυρίως ζήτημα του συγκεκριμένου θέματος, αν δεν απατώμαι βεβαίως βεβαίως ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

done :techie-typing:

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 12 ώρες 18 λεπτά 13 δευτερόλεπτα:
Re: Ο Κοσμος του Linux
john1970 έγραψε: 02 Μαρ 2020, 00:27 Θα το δοκιμασω,αλλα δεν ειναι αμεση προτεραιοτητα. Ειναι λιγα τα αρχεια dsd οπου υπαρχουν στους σκληρους.Βασικα Flac 15/44 & 24/96 ειναι. Θα την ψαξω λιγο με το foobar2000 (WINE)
Τωρα το δα - Γιαννη μην το κανεις αυτο, δηλαδη να παιξεις μουσικη υψηλης πιστοτητας μεσα απο προγραμμα που τρεχει μεσω εξομοιωσης. Θα βρεις σιγουρα πολυ καλους native players στο Linux ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

herco έγραψε: 02 Μαρ 2020, 23:45
rhtoras έγραψε: 02 Μαρ 2020, 22:54 Αν το Debian είναι το 0 και το mint το 10 το LMDE είναι κάπου στο 5.
Ιεεπ!! :D Αν το Mint ειναι το 10, το Debian ειναι το 12 !
Δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες Ηρακλή.
Θέλω να πω ότι είναι μια μέση λύση για αυτούς που θέλουν τα καλά του mint αλλά και τα καλά του Debian.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ενταξει πλακα εκανα :) Και μαλιστα, στο προσφατο installation σε laptop μελους μας, το Mint καθισε καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Ναι το mint είναι εξαιρετικό. Μην κοιτάς που θέλω να πάω σε arch. Θέλω να τρέχω τα πιο καινούρια και να έχω πρόσβαση στο aur. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πάω σε Debian testing. Γιατί έχει τα καινούργια αλλά δεν έχει το aur. Το aur είναι ταιραστιο, έχει όλες τις εφαρμογές που θέλω με δύο κινήσεις και το κυριότερο, χωρίς να μπλέξω με snaps ή flatpaks.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”