Πρόταση για milder DE

AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
6
Been thanked: 90 times

Έχω δοκιμάσει και pre shave oil, και καλή ενυδάτωση με μπάνιο πριν
Επίσης ξύρισμα με κάθε θερμοκρασία νερού, φυσικά πάντα κρύο μετά το ξύρισμα
Είμαι στον χώρο πάνω από 2 χρόνια, δυστυχώς δεν μπορώ να χαρώ το ξύρισμα όπως θα ήθελα, περιοριζομαι σε πολύ ήπιες μηχανές και ξυραφάκια
Επίσης δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους αυτό, ή θα πρέπει να ξυριστω κάθε μέρα, ή από τρίτη και μετά
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις και άλλα ξυραφάκια.σιγουρα δεν είναι εύκολο γιατί πρέπει να βρεις τι ταιριάζει με τι
Ήπια μηχανή δεν σημαίνει και απροβληματιστο ξύρισμα.ηπια μηχανή με ήπιο ξυραφάκι νομίζω (YMMV) ότι δεν ταιριάζουν.
Επισης Παίζουν και άλλες παράμετροι εκτός της μηχανήςκαι της λεπίδας.γενια,δέρμα, τεχνική κτλ
Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπερδεψα περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
HairLoom
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2019, 10:08
4
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Φίλε μου χωρίς παρεξήγηση, αλλά όταν ακούμε "...έχω δοκιμάσει πολλά προϊόντα και συμβουλές αλλά δεν γίνεται τίποτα...", το μυαλό πάει πάντα στην τεχνική.
Κατα την ταπεινή μου άποψη (με την ασήμαντη εμπειρία που διαθέτω) το 90% των δερματικων προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε στο Π.Ξ. οφείλονται στην τεχνική.
Ποσά περάσματα κανεις και με τι φορά; Κόντρα ξυρίζεσαι; Προσπαθεις να επιτυχεις BBS σε καθε ξυρισμα;
Η πιθανότητα να έχεις το εξαιρετικά ευαίσθητο δέρμα που δεν ανέχεται το παραμικρό πάντα υπάρχει φυσικά-αληθεια, όταν ξυριζόσουν με cartridge αντιμετωπιζες τοσο μεγαλο θεμα;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

HairLoom έγραψε: 21 Νοέμ 2019, 19:25 αλλά όταν ακούμε "...έχω δοκιμάσει πολλά προϊόντα και συμβουλές αλλά δεν γίνεται τίποτα...", το μυαλό πάει πάντα στην τεχνική.
Ναι ε ? :D

Καλως μας ηρθες φιλε, καλα ξυρισματα και αν θες γραψε 2 λογια για σενα ή τα ξυρισματα σου στο section των νεοεισερχομενων ;)
Εικόνα
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
6
Been thanked: 90 times

Με cartridge είχα τεράστιο θέμα στον λαιμό, σφαγμένος κανονικά, ντρεπόμουν να βγω έξω, έπρεπε να περιμένω να πήξει το αίμα και μετά με μια πετσέτα βρεγμένη να σκουπίσω ότι φαινόταν
Με τα DE SR αυτό το πρόβλημα τελείωσε

Ξυριζομαι ενα πέρασμα κανονική φορά και μετά μια πλαγια, εννοείται δεν ακουμπάει καν η μηχανή χωρίς σαπούνι, ούτε καν για μαζεματακια στο τέλος

Ένα σημαντικό που ξέχασα να γράψω, μιας και είμαι ιδιαίτερη περίπτωση, είναι ότι παίρνω αντιπηκτικά χάπια, το οποίο σημαίνει πως το αίμα μου αργεί να πήξει, και αυτό κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα
Άβαταρ μέλους
HairLoom
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2019, 10:08
4
Has thanked: 18 times
Been thanked: 14 times

Στη δίκη σου περίπτωση μια γνώμη από δερματολόγο δεν θα ήταν κακή ιδέα νομίζω.
AfterGR
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 20 Μάι 2018, 12:42
6
Been thanked: 90 times

Ξέρω από τώρα την απάντηση, "μην ξυριζεσαι κάθε μέρα"
Δεν είναι επιλογή όμως αυτό

Σήμερα ξυρίστηκα με την qshave στο 2 και θα τολμήσω να πω πως σχεδόν η λεπίδα δεν ακουμπαγε στο δέρμα, πιο πολύ trimming έκανε
Το αποτέλεσμα ήταν σαν μερικές ώρες μετά το ξύρισμα, αλλά ερεθισμοί στο δέρμα τίποτα
Όμως δεν την εμπιστεύομαι την συγκεκριμένη μηχανή διότι κάθε φορά αλλάζει η ρύθμιση, ακόμα και κατά το ξύρισμα, θέλω κάτι σταθερό, για αυτό σκέφτηκα για την 15c
Η Popular που έχω επίσης, πολύ πλαστικουρα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Ρίξε πάντως και μια ματιά στην Parker semi slant.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γλυκιά και αποτελεσματική είναι και η Fine Marvel!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mrkaza
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 11 Οκτ 2019, 10:11
4
Has thanked: 97 times
Been thanked: 1443 times
Ηλικία: 44
Επικοινωνία:

Με ΜΟΝΟ 1 μήνα εμπειρία θα πω τα εξεις και εγω ο νεος! Ισως να εχω την τυχη του πρωτάρη
Καθώς ο λαιμός μου είναι περίεργος ! τσέκαρε μήπως και εσένα το πλάγια στο λαιμό είναι κόντρα όπως εμένα .
Δλδ δοκίμασε δεύτερο πέρασμα από κάτω προς τα επάνω στο λαιμό !
Όταν θα έχεις 2 ημερών γένια ίσως και 1 ανάλογα δες προς τα πού σε καρφώνουν ! μπορει τελικά να κάνεις δεύτερο πέρασμα κόντρα νομίζοντας οτι πας ATG!
Σαν λεπίδα αν και δεν την συμπάθησα με την r89 απλά δεν έβαλα ASL τόσο απαλά πέρασε από το δέρμα μου , δοκίμασε την Gillete Blue
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”