Ρολόγια (χειρός) κλασικού design που μας αρέσουν.

Το κόσμημα του άνδρα.
Απάντηση
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Πρόσφατα απέκτησα δυο ρολόγια , ενα απο κάθε παππού !! Το ενα ειναι ενα seiko 5 7009-5010 και το άλλο ενα Venus incablok του οποίου τα στοιχεία ειναι άγνωστα ακόμα και απο την αντιπροσωπεία . Το μόνο που ξέρουμε ειναι ότι ειναι 55 χρόνων ! Μπορεί να είμαι 17 χρόνων αλλα τα σέβομαι και τα προσέχω σαν παιδιά μου . Μάλιστα έκανα γενικό service στο Seiko και σε λίγο καιρό σειρά έχει το Venus
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Όποτε μπορέσεις ανέβασε μερικές καλές φωτογραφίες για να τα χαζέψουμε και εμείς... (αν θέλεις)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
NavalArchitect

Να κάνω εδώ μία παρένθεση, με αφορμή ένα ΠΜ που είχα σήμερα, και να πούμε πέντε πράγματα για κάτι που είναι σχεδιαστικά βασικό σε ένα ρολόι: το μέγεθός του, η διάμετρος της κάσας του δηλαδή.

Από τα τέλη της δεκαετίας του '40, το 1950-60 αλλά και μετέπειτα, οι κατασκευαστές ρολογιών (λ.χ. Piaget, Rolex, κλπ.) παρέμεναν για χρόνια σταθεροί στα 36 χιλιοστά διάμετρο κάσας. Ακόμη και σήμερα, η Piaget προσφέρει το κλασικό μοντέλο της Altiplano στα 36 χιλιοστά, όπως βέβαια και η Rolex ακόμη βγάζει το Day Date (το λεγόμενο κι ως 'Προεδρικό') στα 36 χιλιοστά. Το Day Date είναι για την Rolex ό,τι είναι η S-Class για την Mercedes-Benz.

Εικόνα
Rolex Datejust, 36mm case, jubilee bracelet, two tone (RG/Steel).

Θέλω να πω δηλαδή, πως η όλη ουσία με τα μεγέθη είναι λίγο και στο μυαλό μας. Οι συνηθισμένες και λογικές διαστάσεις για έναν ανδρικό καρπό είναι το ρολόι να έχει 36 ως 40 (το πολύ) χιλιοστά διάμετρο. Έτσι ήταν τα πράγματα για πάρα πολλά χρόνια στο δεύτερο μισό του προηγούμενου αιώνα, και όλο αυτό τώρα έχει αλλάξει λόγω του μάρκετινγκ.

Η φυσιολογία του ανθρώπινου οργανισμού έχει υποστεί αλλαγές με την πάροδο αρκετών δεκαετιών, αλλά κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί πως τα πράγματα έχουν αλλάξει τόσο πολύ ώστε από τα 36 χιλιοστά να πρέπει να πάμε στα 42 ή και ακόμη παραπάνω. Τα ρολόγια με διάσταση διαμέτρου κάσας 36 ως 40 χιλιοστά είναι πιό ισορροπημένα και πιό καλαίσθητα από οτιδήποτε άλλο, σε οποιονδήποτε καρπό. Αυτό είναι σημαντικό και παραβλέπεται συστηματικά από όλες τις εταιρίες (για ευνόητους λόγους).

Εικόνα
Rolex Datejust II, 41mm case, oyster bracelet, steel.

Ας δούμε τα δύο Ρόλεξ της φωτογραφίας, που δοκίμασα το καλοκαίρι του 2013 στο Paradise duty free στην Νότιο Κορέα. Ο καρπός μου είναι 18.0 εκατοστά (εκείνη την εποχή ήταν ίσως και 17.5 εκατοστά). Μπορώ να 'σηκώσω' άνετα ρολόι με διάμετρο 36 χιλιοστά, όπως και μπορώ εξ'ίσου άνετα να 'σηκώσω' ρολόι με διάμετερο κάσας 45 χιλιοστά.

Στις παραπάνω φωτό όμως, ποιό από τα δύο μου πάει περισσότερο; Το 36-άρι πιθανόν φαίνεται λίγο μικρό, λίγο, και το 41χιλ. δείχνει κάπως πιό γεμάτο ή μεγάλο από το ιδανικό μέγεθος που ίσως να ήθελε ο καρπός μου.

Πάμε τώρα στην επόμενη ερώτηση: Ποιό από τα δύο ρολόγια φαίνεται πιό ισορροπημένο σχεδιαστικά (ως ρολόι καθεαυτό); Το πρώτο (36 χιλ.) έχει βγει -ως κάσα- από τα μέσα του περασμένου αιώνα, το δε δεύτερο (41 χιλ.) βγήκε κάπου μετά τη δεκαετία του '90 - εξ'ου και το "ΙΙ" στο όνομά του. Πήραν το 36-άρι, το μεγάλωσαν, και έβγαλαν νέο μοντέλο. Είναι όμως σχεδιαστικά κλασικό και ισορροπημένο όπως το παραδοσιακό 36-άρι; Χμμμ δεν νομίζω.

Το όποιο 'μικρό' (με τα σημερινά δεδομένα) λοιπόν ρολόι δεν είναι καθόλου μικρό. Τουναντίον, είναι ιδιαίτερα ισορροπημένο. Απλά, επειδή οι εταιρίες δεν μπορούν 60 χρόνια να πουλούν τα ίδια και τα ίδια, κι επειδή πρέπει και να επιβιώσουν, αναγκάζονται και μεγαλώνουν το χώρο ενασχόλησής τους βγάζοντας μεγαλύτερα σε διάσταση μοντέλα...

Το ίδιο συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα. Όταν ήμουν στο Λύκειο η BMW είχε τη σειρά 3, την 5, την 6, και την 7. Άντε να βάλουμε και τη σειρά 1 όπως και τα κάμπριο Ζ3 κλπ., άντε να σας βάλω κι ένα S.U.V. Τα υπόλοιπα μοντέλα, Χ1, Χ3, Χ6, σειρά 2, τί τα θέλει; Τα θέλει γιατί αν δεν τα βγάλει η BMW θα βγάλει ούτως ή άλλως τα αντίστοιχά τους η Mercedes-Benz και τότε η BMW θα έχει ήδη αργήσει να μπει σε αυτές τις νέες κατηγορίες. Κακά μαντάτα για χαμένα έσοδα από σίγουρες πωλήσεις κανείς δεν αναλαμβάνει να φέρει σε καμμία εταιρία...

Ένα 38-άρι ή 39-άρι (ή και μικρότερο σε διάσταση) ρολόι λοιπόν παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο να το συνηθίσει κάποιος, αλλά μόλις αυτό γίνει, δεν το αποχωρίζεται εύκολα. Αυτές οι διαστάσεις κάσας είναι πολύ πιό χρηστικά φιλικές στον καρπό από άλλες μεγαλύτερες (42-45χιλιοστά), κι αυτό μετρά ιδιαίτερα.
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

andreas έγραψε:Όποτε μπορέσεις ανέβασε μερικές καλές φωτογραφίες για να τα χαζέψουμε και εμείς... (αν θέλεις)
Φυσικά και θέλω !! Αύριο θα τις έχετε

Added in 25 minutes 27 seconds:
Εικόνα
Εικόνα
Το seiko επιβίωσε μετά απο πλύσιμο στο πλυντήριο απο την γιαγιά !το έσωσε ότι ειναι άθραυστο . Το καλό ειναι ότι όταν ανοίχτηκαν ήταν και τα δυο σαν να κατασκευάστηκαν εχθές !!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

mixalis kal έγραψε: Μάλιστα έκανα γενικό service στο Seiko και σε λίγο καιρό σειρά έχει το Venus
Μιχάλη που έκανες service στο seiko; Γνωρίζεις ποιος έχει την επίσημη αντιπροσωπία στην Αθήνα; Το Σαββατοκύριακο μου έδωσε 2 αυτόματα seiko ο πεθερός μου. Το ένα δεν έχει καθόλου τζάμι και έχει χαθεί ο δείκτης δευτερολέπτων αλλά λειτουργεί κανονικά και το άλλο δεν έχει το κουρδιστήρι και δεν δουλεύει. Μου είπε ότι αν τα φτιάξω μπορώ να τα κρατήσω και θα ήθελα να βρω την αντιπροσωπεία να τα πάω.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Ένα seiko 5 7009-5010 ¨ηταν το πρώτο μου ρολόι αρχές 10ετιας του 80 δώρο από τον πατέρα μου.
Είναι μπλε σκουρο καντραν και το φοράει ακόμα ο πατέρας μου.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

bill3377 έγραψε:
mixalis kal έγραψε: Μάλιστα έκανα γενικό service στο Seiko και σε λίγο καιρό σειρά έχει το Venus
Μιχάλη που έκανες service στο seiko; Γνωρίζεις ποιος έχει την επίσημη αντιπροσωπία στην Αθήνα; Το Σαββατοκύριακο μου έδωσε 2 αυτόματα seiko ο πεθερός μου. Το ένα δεν έχει καθόλου τζάμι και έχει χαθεί ο δείκτης δευτερολέπτων αλλά λειτουργεί κανονικά και το άλλο δεν έχει το κουρδιστήρι και δεν δουλεύει. Μου είπε ότι αν τα φτιάξω μπορώ να τα κρατήσω και θα ήθελα να βρω την αντιπροσωπεία να τα πάω.
Βασίλη εδώ είσαι .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
mixalis kal
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 29 Δεκ 2014, 20:43
9
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Το πήγα στο κέντρο 3ης Σεπτεμβρίου 11. Εκεί ειναι η επίσημη αντιπροσωπεία . Βρίσκεται στον πρώτο όροφο της πολυκατοικίας και όχι στα μαγαζιά αριστερά της εισόδου της πολυκατοικίας .η εκτίμηση κόστους ειναι δωρεάν και οι τεχνίτες ειναι πραγματικά καλοί . Εγω μάλιστα τους ανέθεσα να μου βρουν μπρασελέ γνήσιο και απο μέρα σε μέρα περιμένω νέα τους !

Added in 7 minutes 28 seconds:
meletios έγραψε:Ένα seiko 5 7009-5010 ¨ηταν το πρώτο μου ρολόι αρχές 10ετιας του 80 δώρο από τον πατέρα μου.
Είναι μπλε σκουρο καντραν και το φοράει ακόμα ο πατέρας μου.
Όπως μου είπανε στην seiko ειναι σκυλιά ! Αυτό βέβαια μου το απέδειξε το ίδιο το ρολόι όταν βγήκε απο το πλυντήριο και δεν είχε ίχνος νερού όταν ανοίχτηκε ....παρόλα αυτά επειδή το σέβομαι και το προσέχω απίστευτα δεν το έχω χαρεί ακόμη .αυτο θα γίνει τα επόμενα χρόνια που τα σχολικά τζιν θα φύγουν και θα αλλάξει το dress code. Προς το παρόν χαίρομαι ενα festina και ενα adidas που μου χάρισε ο πατέρας μου !!!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

Άρη και Μιχάλη σας ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα πάω μέσα στην εβδομάδα σήγουρα (μάλλον Πέμπτη) να δω τι θα μου πούνε. Το ένα ρολόι με το πρόβλημα σε κουρδιστήρι και λειτουργία είναι το παρακάτω (δεν νομίζω να το φορέσω αλλά θέλω να το επισκευάσω και να το έχω ως αντίκα). Το άλλο (που είναι χωρίς τζάμι) είναι καλύτερο και αν επισκευαστεί θα το φοράω αλλά δεν βρήκα τώρα φωτό στο internet να ανεβάσω. Θα δω στο σπίτι τον κωδικό και θα ανεβάσω φωτό αργότερα.
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

Το δεύτερο Seiko που έχει σπασμένο τζάμι και που αν επισκευαστεί θα το φοράω που και που είναι το παρακάτω.
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ρολόι”