Pannacrema Nuàvia Blu

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας...

Νίκο με γεια σου το νέο σαπούνι Nuavia Blu,σου εύχομαι να το χαρείς,επίσης και πολύ καλή-ωραία κριτική... :)

Να πω ότι σίγουρα αξίζει τα λεφτά του,λόγω συσκευασίας και ποσότητας,αλλά και ιδιοτήτων από ότι μπορώ να φανταστώ, βέβαια για κάποιους είναι απρόσιτη πολυτέλεια,εφόσον δεν βγάζει refill,πρός το παρόν τουλάχιστον,
είναι το μόνο αρνητικό που έχει το σαπούνι,μέχρι στιγμής...

Λόγω ότι με ενδιέφερε το σαπούνι αυτό,το έχω ψάξει λίγο το θέμα,έτσι έχω να πω πως, φήμες λένε ότι το σαπούνι αυτό κατασκευάστηκε για να χτυπήσει το MDC ,και μάλιστα με άρωμα που κατασκευάστηκε στο Grasse (France),αυτό το τελευταίο ισχύει εφόσον το λέει και η ίδια η pannacrema,μιλούν για "χτύπημα κάτω από την ζώνη" μερικοί λένε ότι είναι πολύ ανώτερο από το MDC σε όλα,ύστερα έρχεται και το reformulate από το MDC, και δεν ξέρω-γνωρίζω αν και κατά πόσο αυτό είναι τυχαίο...

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω δει-διαβάσει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο για το Nuavia και αυτό κάτι λέει,αντιθέτως για τα παλιά pannacrema παραπονιούνται για το αδύναμο άρωμα,να μου επιτρέψεις Νίκο να βάλω και κάποια παραπάνω στοιχεία για το Nuavia μιας και τα έχω,αλλά και για καλύτερη ενημέρωση των μελών μας...

Το Nuavia Blu έχει πολύ ποιο έντονο άρωμα από το Nuavia Rossa το κόκκινο,και για να μην ανεβάζω φωτογραφίες και γεμίζουμε,θα παραθέσω link...
Αρώματα
I smell of spices
Nuàvia Blu's scent has been developed in Grasse (France) the top notes are citrus and spicy, middle notes are spicy and slightly flowery, then there's amber in the tail.
I smell of amber.
Nuàvia Rossa's scent has been developed in Grasse (France); the top notes are woody, middle notes are woody and oriental, then there's amber in the tail.
Συστατικά+Οδηγίες

▲Χάρηκα όταν είδα ότι από τα συστατικά της η pannacrema αφαίρεσε το Kaolin Clay +1
▼Προβληματίστηκα-στεναχωρήθηκα όταν είδα ότι αφαίρεσε το tallow -1
ⓧΣημειώσατε Χ
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
nikos.a

Αντώνη, σ' ευχαριστώ.

Πάντως δεν ισχύει ότι το Rossa είναι πολύ πιο αδύναμο από το Blu αρωματικά. Θα έλεγα ότι, αρχικά, είναι έστω και λίγο πιο έντονο το Rossa. Δεν μπορείς να το καταλάβεις από τους πίνακες. Έχει κι αυτό εκπληκτικό άρωμα. Δυσκολεύτηκα να αποφασίσω, δεν το κρύβω.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το πήρα χθες :) από τον Γιώργο, δυσκολεύτηκα να αποφασίσω ποιο από τα δυο. Αρωματικά και τα 2 κορυφή, το μπλε όμως μου άρεσε πιο πολύ.

Πρόκειται για μαλακό σαπούνι σε πολυτελέστατη συσκευασία και μπολ. Όλα δείχνουν ότι έχει γίνει μελέτη πριν την παραγωγή του. Μερικές φωτογραφίες :
image.jpg
Στα αγγλικά και ιταλικά οδηγίες χρήσης
image.jpg
image.jpg
Λίγες στροφές
image.jpg
Αφρός από το πρώτο πέρασμα
image.jpg
Δίπλα στο MWF


Πρώτο Ξύρισμα και δηλώνω ενθουσιασμένος, αρωματικά φέρνει σε μαζεμένα ανοιξιάτικα άνθη σε μπουκέτο που μοσχοβολάνε, φυσική 100% μυρωδιά, απίστευτη. Λίγες στροφές και αφρός για 4 περάσματα. Εύκολα και γρήγορα.

Μου βγάζει μιας και είναι τόσο μαλακό μόνο χρήση με ασβό και τίποτα άλλο.

Προστασία, ενυδάτωση με άφησαν με ανοιχτό το στόμα, χρησιμοποίησα την r41 αλλά δεν μάσησε. Εύκολο Ξύρισμα με 3 περάσματα, το πρόσωπο γυαλί, τέλειο, μαλακό και ενυδατωμένο.

Δεν συγκρίνεται με άλλα σαπούνια, είναι κατηγοριά μόνο του, θα το ξανά δοκιμάσω αλλά δεν νομίζω να αλλάξω γνώμη. :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5388
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ τουλάχιστον μέχρι το τέλος του χρόνου , μετά δεν μπορώ να υποσχεθώ τίποτε.... :D
Εκείνος που δεν θα μπορέσει να κάνει τόση υπομονή και θα το χτυπήσει άμεσα είναι ο φίλος Αντώνης (Antonis) ο οποίος έχει μια τεράστια αδυναμία στα vegan σαπούνια σε αντίθεση με τα σαπούνια με tallow τα οποία δεν θέλει ούτε να τα δεί...... :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27594 times
Been thanked: 39064 times
Ηλικία: 54

Δεν κρατήθηκα μετά απ' όσα διάβασα.

Πρώτη του Nuavia blu σήμερα.

Ολίγα σχόλια μόνο, οι προλαλήσαντες το παρουσίασαν πλήρως.
- Το μπολ είναι λιτό, πανέμορφο και το μόνο που παραμένει εκτός συρταριού ως στολίδι του μπάνιου. Οι Ιταλοί στο design είναι ασυναγώνιστοι.
- Το άρωμα θύμισε στη σύζυγό μου τα παιδικά της χρόνια, τα καλοκαίρια στην Ασπροβάλτα*. Το αεράκι που κατέβαινε απ' το βουνό με τις μυρωδιές που κουβαλούσε.
- Ναι, θέλει απαλό πινέλο ασβού. Ο,τιδήποτε άλλο το θεωρώ χυδαίο γι' αυτό το σαπούνι.
- Ακολούθησα τις προτροπές του Maitre σαπωνοποιού, δεν χρησιμοποίησα ούτε pre ούτε post shave. Με -κανονικά- γένεια 24ωρα, σίγουρα δεν χρειάζεται pre. Πανεύκολο φόρτωμα, με λίγες στροφές το Commodore έκανε αφρό για 3-4 περάσματα. Η προστασία απο τη λεπίδα και η ενυδάτωση είναι σπουδαία, το άρωμα στο δέρμα σχεδόν αναλλοίωτο μετά 3 ώρες. Έβαλα μόνο λίγο asl Proraso μετά απο ώρες λόγω ελαφρού τραβήγματος στο δέρμα, το οποίο όμως αποδίδω στην Perma Sharp που -παρά το εύκολο BBS- δεν μου ταιριάζει (η χρήση της με το Nuavia ήταν το ultimate test. Πλέον θα τις βρείτε στο πωλητήριο).
- Καίτοι βαρύ, δύσχρηστο και πολυτελές, λόγω της έλλειψης ανάγκης για προετοιμασία και της ταχύτατης δημιουργίας εξαιρετικού lather, το προορίζω για το καθημερινό μου βιαστικό ξύρισμα εργασίας της 6ης και 30 πρωινής.
- Η έλλειψη tallow δεν γίνεται αισθητή.
- Η τιμή συνάδει με την ποιότητά του.

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω συγκριτικό με το MDC Fougère, μήπως το αφαιρέσω απο τη λίστα επιθυμιών μου.

*Προσφιλές θέρετρο των Θεσσαλονικέων, πολύ της μοδός κατά τις δεκαετίες '80 και΄90.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πως συγκρίνεται σε ιδιότητες με το MDC που έχει αντίστοιχη τιμή;
Γιώργος
nikos.a

Εγώ, λοιπόν, θα κάνω κάτι χυδαίο την επόμενη φορά. Θα το χρησιμοποιήσω με το SOC χοίρου... =o
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5926
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27594 times
Been thanked: 39064 times
Ηλικία: 54

:doh:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Οποία απογοήτευσις !

Να'ναι καλά ο Πέτρος (Μρ.)που μου έδωσε την ευκαιρία να το δοκιμάσω αλλά πραγματικά με πλάκωσε ένα βαρύ λουλουδένιο παλτό και δε το άντεξα.
Μου ήρθαν στο μυαλό εικόνες απο κορίτσια να ξυρίζουν τις γάμπες τους, φιλενάδες να τρέχουν πλάι στο ρυάκι, πεταλουδίτσες και πασχαλίτσες.
Δεν είναι ότι έγινα ο ράμπο και ξυρίζομαι με το μαχαίρι αλλά αυτό, υποκειμενικά,παρα ήταν girly.
Η αρωματική του περιγραφή απο την Pannacrema είναι κατ'εμέ εντελώς άστοχη !
Επιπλέον δε μου άρεσε, καλά αυτό βέβαια είναι το λιγότερο, η πολύ μαλακή υφή του. Έχω την εντύπωση πως ήταν πιό μαλακό και απο τα απλά της σειράς Pannacrema.
Πέτρο, σ'ευχαριστώ γι'άλλη μιά φορά !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Ηλία, είσαι παγκόσμια αποκλειστικότητα.
Επιτέλους, βρέθηκε ένας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”