(Άλλη) μια βοήθεια στον αρχάριο!

nikos.a

Πιστευω θα κανει δουλεια. Οταν αφηνω γενια πανω απο 2-3 ημερων την χρησιμοποιω και δεν με εχει απογοητευσει. Καθε αλλο,ειναι επιθετικη οσο πρεπει. Εχει σχεδον το ιδιο βαρος με την R41 αλλα πιο "φιλικη" λογω διαφορετικης κεφαλης. Δεν εχω δοκιμασει καποια slant. Εχω ομως την Merkur Futur, η οποια σε υψηλες ρυθμισεις ειναι εξαιρετικα επιθετικη και δεν αφηνει τιποτα στο περασμα της. Ακομα, δεν την εχω δοκιμασει σε ρυθμιση πανω απο 3, γιατι ηδη θελει προσοχη. Θα σου την προτεινα χωρις κανεναν ενδοιασμο, αλλα ειναι πολυ αρχη ακομα για ενα τετοιο βημα. Κατσε να δεις πρωτα τι σου καθεται καλα. Ολα τα ιταλικα μαλακα σαπουνια ειναι εγγυηση, βλ. Cella, Valobra, Vitos.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οπως εχει ηδη αναφερθει σε αλλα σημεια του φορουμ (και ειδικα απο τον υποφαινομενο), ο καλυτερος τροπος για να καταληξεις στα "ιδανικα" προϊόντα (λεπιδες, κρεμες, σαπουνια, μηχανες, κλπ). με δεδομενο το γεγονος οτι δεν ειναι ακριβα, οπως ηταν αναλογικα τις προηγουμενες δεκαετιες, ειναι ενας:

Δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, ΔΟΚΙΜΑΣΕ!

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Πριν αγοράσεις κάποια καινούργια μηχανή, γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις oπωσδήποτε τις Feather με την DE89 . Γίνεται άλλη μηχανή , μεταμορφώνεται κυριολεκτικά. Στο δικό μου το δέρμα τουλάχιστον είναι ο καλύτερος συνδιασμός.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Οι δοκιμές/αλλαγές πρέπει να γίνονται αλλάζοντας ΕΝΑΝ παράγοντα κάθε φορά, και κρατώντας σταθερούς τους άλλους, ώστε να καταλάβεις τι βελτιώνεται ή όχι και από ποιον παράγοντα.
Μην αλλάζεις πολλά εργαλεία/υλικά ταυτοχρόνως.

Αλλαξε πρώτα το σαπούνι. Πάρε Cella, που είναι φτηνό και το βρίσκεις εύκολα. Ωστε αν δεν δεις βελτίωση, να αλλάξεις σε κάτι άλλο, επίσης φτηνό.
Μετά, άλλαξε λεπίδα. Δοκίμασε Persona πρώτη, που είναι πάμφθηνη. Αν δεν κάνει, τότε την ακριβή Feather.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Stefanos έγραψε:Δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, ΔΟΚΙΜΑΣΕ!

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.. :megagrin
Ναι, γενικά το έχω καταλάβει αυτό πια. Ξέρεις, νόμιζα στην αρχή ότι οτιδήποτε ποιοτικό δουλεύει σε όλους και απλά μετά είναι θέμα προτίμησης. Σα να λέμε ότι κάποιος θέλει το φραπέ του με λιγότερη ή περισσότερη ζάχαρη, με γάλα ή χωρίς. Δε φανταζόμουν όμως ότι όπως κάποιος δεν πίνει καν φραπέ ή ότι ο φραπές είναι η τελευταία του επιλογή, ισχύει το αντίστοιχο και στον ξυριστικό εξοπλισμό. Ελπίζω να καταλαβαίνετε την αναλογία...

H πρώτη κίνηση σίγουρα θα είναι οι Feather. Με την Jermyn για αρχή, για να παρατηρήσω, όπως είπατε, την αλλαγή. Κρέμα / σαπούνι, το επόμενο βήμα.

Από που παίρνετε οικονομικά Feather (έστω και μεγάλη συσκευασία) για να έχω μια βάση;
Έλεγα να τσιμπήσω Feather και Cella, αλλά η Cella δεν είναι διαθέσιμη στο μαγαζί που λέω να ψωνίσω. Να πάρω ένα MWF refill που καίγομαι να το δοκιμάσω ή κάτι άλλο, σαν το Speick στικ;

Νίκο, Personna Platinum έχω δοκιμάσει. Βρίσκω τις SharpEdge καλύτερες σε μένα. Γενικά από τις μάρκες που έχω δοκιμάσει, η σειρά προτίμησης έχει ως εξής: SharpEdge, Personna, Astra SP, Derby.
Οι Personna Platinum έχουν καμία σχέση με τις Personna Lab ή Med; Έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα τους...
nikos.a

Μηπως γινεσαι λιγο υπερβολικος με την R41? Εχω αδικο που λεω οτι θελει προσοχη και οτι μειωνεται η απολαυση σε σχεση με αλλες μηχανες που πολυ ΑΠΛΑ δεν εχεις το αγχος μην φυγει μαζι με το ξυρισμα και πετσα? Σοβαρα τωρα? Αν ειναι ετσι, πηγαινε παρε την Futur, ρυθμιση στο 6, λεπιδα Feather και καλη τυχη! Πιο επιθετικη απo R41 και με το διπλασιο βαρος.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10614
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26756 times
Been thanked: 26266 times

Νότη δώσε λίγο βάση που απευθύνεσαι για την R41.
minime έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για το τεράστιο και μπερδεμένο ποστ και ελπίζω ότι κάποιος γκουρού ή και μαθητεύομενος γκουρού, θα καταλάβει τι εννοώ ο ποιητής και θα μου δώσει τα φώτα του! :thnx

Ξεκίνησα κι εγώ πρόσφατα να δοκιμάσω το παραδοσιακό ξύρισμα...
Ακόμη ο φίλος μας δεν έχει αποκτήσει τεχνική, κατά πάσα πιθανότητα ασκεί πίεση στην μηχανή, πιθανόν να μην κάνει τον αφρό του σωστά και του λες να δοκιμάσει την R41 με Feather; Δεν νομίζεις ότι είναι αρκετά υπερβολικό για έναν αρχάριο; Το ανέφερε και ο Στέφος παραπάνω και πολλά άλλα έμπειρα μέλη και έχουν δίκιο. Σε εσένα μπορεί να δουλεύει τέλεια, αλλά λάβε υπόψιν σου σε ποιον απευθύνεσαι.
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Δε νομίζω ότι μου πρότεινε στ' αλήθεια αυτόν τον συνδιασμό, απλά το είπε με την έννοια ότι ότι θα μπορούσε να κάνει θαύματα σε μια παρόμοια περίπτωση σαν τη δική μου.

Τέλοσπάντων, σ' αυτά που ρώτησα μηπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Οικονομική αγορά Feather και κάποιο tallow σαπούνι/κρέμα εκτός από Cella; Το MWF πέρα από την όποια δυσκολία παρασκευής αφρού, θεωρείται το καλύτερο στην κατηγορία;

Ευχαριστώ! Είστε οι καλύτεροι - έχω μείνει έκπληκτος με το ενδιαφέρον σας!
nikos.a

Αφου το καταλαβες ετσι, παλι καλα ;)
Cella παντως, μπορεις να βρεις σε καποιο καταστημα Δαφνης, π.χ. σε αυτο της Ομονοιας. Feather μπορεις να βρεις ειτε στον Γιωργο, ειτε στον Τσομπαρη. Δοκιμασε ομως και Personna. Eιναι παρα πολυ καλες, ειδικα για αρχαριους. Για να παρεις MWF θα σου ελεγα να περιμενεις να στρωσει πρωτα το πινελο και μετα το παιρνεις. Γιατι δεν κοιτας για καποιο Harris?
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Τα Mitchell's και Cella είναι σίγουρα από τα κορυφαία σαπούνια, ανεξαρτήτου κόστους. Νομίζω ότι κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα τα δοκιμάσεις. Άλλα κορυφαία tallow σαπούνια είναι τα tabac καθώς και τα D.R. Harris. Σκέψου και τα αρώματα του κάθε σαπουνιού για την επιλογή σου.

Υ.Γ. Μην σε εκπλήσσει το ενδιαφέρον των "συναδέλφων" του φόρουμ. Το κέφι μας κάνουμε και μπορούμε να συζητάμε για σαπούνια, πινέλα και ξυράφια για ατελείωτες ώρες με αμείωτο ενδιαφέρον!!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”