107 αριστουργηματικές φωτογραφίες μιας απλής, ήσυχης Ελλάδας

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Όντως ένα ταξίδι στην Ιστορία. Μεσα απο τις συγκεκριμένες φωτό ανακαλύπτεις πολλά πράγματα. Ενα απο αυτα οι τεράστιες κοινωνικο-οικονομικες αντιθέσεις οι οποίες φαίνονται ξεκάθαρα ανάμεσα στις μεγαλουπόλεις Αθήνα - Θεσσαλονίκη και την επαρχία. Πραγματικά εντελώς διαφορετικοί κόσμοι. Λεπτομέρειες οι οποίες ´ομως καταδυκνείουν πολλά πράγματα. Να φανταστώ οτι οσοι αναπολούν τις εποχές εκείνες ( ανάμεσα τους κ εγώ) μάλλον θα ήθελαν να ανήκουν στους ευρωστους κυρίους με τα κοστούμια κ τα ψηλά καπέλα και όχι στους ατημέλητους κατοίκους της επαρχίας που ζούσαν σε απαράδεκτες συνθήκες υγειινής και διαβίωσης.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Η απλότητα και η "ησυχία" ειναι η τέχνη του φωτογράφου, γιατι κατά τα άλλα, ήταν μια απο τις περισσότερες ταραγμένες και δύσκολες περιόδους της Ελληνικής ιστορίας, με απίστευτα επιτεύγματα αλλά και καταστροφές.
Θα πω ψέματα οτι δεν με γοητεύει ο ρομαντισμός και τα οράματα της περιόδου, αλλα με μια περισσότερο ορθολογική σκέψη, το επίπεδο της ζωής μας σημερα, ακόμα και με την σημερινή οικονομική κρίση, ειναι ασύγκριτα υψηλότερο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μπράβο, πολυ ωραίες φωτό!Τις χάζεψα πραγματικά!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
NavalArchitect

Έχω το συγκεκριμένο λεύκωμα/βιβλίο, δε θυμάμαι τώρα από ποιές εκδόσεις (Ελληνική εταιρία).

Οι φωτογραφίες, από κοντά (από το βιβλίο δηλαδή), είναι ακόμη πιό συναρπαστικές. Καταπληκτική δουλειά.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εικόνα

Xρόνια πολλά !!! ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εδώ υπάρχει μια συλλογή απο φωτογραφίες κτηρίων που βρίσκονταν στο Λεκανοπέδιο τους 2 περασμένους αιώνες. Δυστυχώς, ελάχιστα σώζονται μέχρι τις ημέρες μας.

Τα περισσότερα -αν όχι όλα- είναι αριστουργήματα. Αυτό το "Ακταίον" όμως, δεν χορταίνω να το κοιτάζω.
Εικόνα
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Ξύνεις πληγές Φώτη,έχουν γίνει εγκληματικά λάθη όσον αφορά την κατεδάφιση αριστουργηματικών κτηρίων που είχε η προπολεμική Αθήνα και δυστυχώς δεν προλάβαμε να θαυμάσουμε,κτήρια κοσμήματα .

Θυμάμαι χαρακτηριστικά παλιά μια κουβέντα που είχα με έναν καθηγητή μου που κάναμε τη σχετική κουβέντα σε κάποια φάση μου είχε πει χαρακτηριστικά :

'' Η γιαγιά μου είχε μείνει άφωνη απο τα νεοκλασικά που είδε στην Αθήνα εκείνη την εποχή''

''φαντάζομαι'' του απαντώ εγώ και για να με ισοπεδώσει μου απαντά:

''Η γιαγιά μου ήταν Ιταλίδα είχε γεννηθεί και μεγαλώσει στη Ρώμη''
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”