Υπέρταση (η ύπουλη)

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Παρόλο που υπάρχει και στην δική μου οικογένεια (απο την πλευρά του πατέρα μου) ιστορικό υπέρτασης, εγώ έχω το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή υπόταση και συνήθως είμαι οριακά εντός ορίων, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που κατά την διάρκεια της ημέρας πέφτει η πίεση σε τέτοιο σημείο που να δυσκολεύομαι να μείνω όρθιος. Στον στρατό, είχα κάθε μέρα, όλη μέρα 10 με 6. Το έχω συζητήσει με αρκετούς γιατρούς και όλοι ήταν καθησυχαστικοί.

Πάντως, νομίζω Γιώργο οτι αποτελείς σχετικά σπάνια περίπτωση. Συνήθως η πίεση οφείλεται σε εξωγενείς παράγοντες, όπως αναφέρει και ο Άρης, πιο πάνω.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Φίλε Φώτη να χαίρεσαι που έχεις τέτοια πίεση, ο άνθρωπος είναι όπως μια μηχανή. Εσύ πηγαίνεις στο ρελαντί (10 με 6) κι εγώ πάω στα κόκκινα (17 με 11). Εγώ θα "τερματίσω" πιο γρήγορα, η συνεχής πίεση είναι αυτή που προκαλεί φθορά στην καρδιά.

Το να κάνεις ένα peak και να χτυπήσεις ένα 18 με 12 δεν θα καταστραφείς, το 15 με 11 συνέχεια όμως θα σε στείλει αδιάβαστο.

Η υπόταση αντιμετωπίζεται, τρώς ένα πατατάκι ή πίνεις λίγο χυμό πορτοκάλι και συνέρχεσαι. Η υπέρταση είναι φορ δε μπλακ ντίκ (βεβαίως βεβαιώς) :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Φιλε φωτη ειχα ακριβως την ιδια πιεση μεχρι τα 42. Τωρα στα 45 (που λεει και ο Μαχαιριτσας) ξαφνικα πηγε στα 14 και δεν λεει να πεσει. Αναλατα τα τρωω ολα και που και που ασκουμε. Ο γιατρος λεει οχι χαπακι ακομη να κανεις διαιτα και να προσεχω τα αλατια. Εσυ που εισαι μικροτερος αφου εχεις ιστορικο προσεξε τα τωρα και θα την γλυτωσεις.



Nikos
Sent from my iPad using Tapatalk
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Νίκο μέχρι τα 14 η μεγάλη είναι καλά, γι' αυτό κι ο γιατρός σου λέει να μην πάρεις χάπι ακόμα. Και η μικρή αν είναι ως τα 9 πάλι είσαι καλά. Φυσικά καλώς κάνεις και προσέχεις γιατί πλέον δεν είμαστε πιτσιρικάκια, το αλάτι να μπορούσα (ήθελα δηλαδή) να κόψω θα βοηθούσε ακόμα παραπάνω, δεν μπορώ όμως ρε παιδιά :cry
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Φώτη τα πράγματα για την υπόταση είναι ακριβώς ´οπως τα ειπε ο Γιωργος παραπάνω, Οσο για το αγχος Γιώργο αντιμετωπίζεται και μάλιστα πανευκολα. Σας μιλαει ενας ανθρωπος που απο το αγχος εφτασε να κάνει κολπική μαρμαρυγη χωρίς να εχω καμια παθολογία στην καρδια και τωρα 9 μήνες μετά είμαι στα πάντα κούλ και κοιτάζω την ουσία της ζωής. Ζήσε την καθε σου μερα σαν να ειναι η τελευταια.
Άρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Άρη, τελικά κι εσύ κι εγώ από το άγχος έχουμε γίνει Jenga σφηνοτουβλάκια :hystericalbs1
Είμαστε φορ δε φέστιβαλς :banana
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Arisk έγραψε:Φώτη τα πράγματα για την υπόταση είναι ακριβώς ´οπως τα ειπε ο Γιωργος παραπάνω, Οσο για το αγχος Γιώργο αντιμετωπίζεται και μάλιστα πανευκολα. Σας μιλαει ενας ανθρωπος που απο το αγχος εφτασε να κάνει κολπική μαρμαρυγη χωρίς να εχω καμια παθολογία στην καρδια και τωρα 9 μήνες μετά είμαι στα πάντα κούλ και κοιτάζω την ουσία της ζωής. Ζήσε την καθε σου μερα σαν να ειναι η τελευταια.
Ακριβώς ίδια περίπτωση ήμουν και εγώ,άγχος στο Maximum, νοσοκομεία κ.λπ. ενώ΄τώρα είμαι πάρα πολύ ήρεμος. Αλλά για να το πετύχεις αυτό πρέπει να φτάσεις στον πάτο, αλλιώς ο άλλος δεν καταλαβαίνει τι του λές. Πρέπει να πάθεις μεγάλη ζημιά, η μικρή σε χαλαρώνει για πολύ λίγο, ώστε να αλλάξεις κοσμοθεωρία. Το κακό είναι ότι όταν γίνει αυτό, το stress ¨έχει αφήσει ανεξίτηλα κάποια σημάδια τα οποία είναι δύσκολο και χρονοβόρο, αλλά 100% εφικτό να ξεπεράσεις και βεβαίως να μην υποτροπιάσεις. Δεν είμαι γιατρός αλλά είμαι 100% σίγουρος ότι το 95% των ασθενειών δεν έχουν παθολογία και αν το άτομο ήταν ήρεμο χωρίς άγχος στρες(κυρίως αυτό), τσιγάρο, ποτό, κακή διατροφή και καυσαέρια, ο οργανισμός θα τις θεράπευε μόνος του.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Απόστολε +1
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ έκαψα φλάντζα στο διδακτορικό και από τότε τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. :-)
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Την καλύτερη δουλειά έκανες!!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”