Custom bench strop

Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

H χρηση της βενζινοκολας είναι ετσι ακριβως όπως ειπε ο Νικος , εγω απλα μετα εβαλα από πανω και ένα κοματι ξυλο και τα εσφιξα με νταβιδια. Παρε την βενζινοκολλα της pantex είναι σε σωληναριο και ποιο ευκολη .Εχω ένα κουπι από δρυς και ένα από κοντρα πλακε θαλασσης κανενα από τα τα δυο δεν επαθε τιποτα .
Πιστεψε με θα το ευχαριστιθεις το κουπι ειδικα εάν στην μια πλευρα βαλεις και οξειδιο του χρωμιου .Στο οξειδιο βαλε με το δακτυλο λιγο πανω στο δερμα και βαλε και μια σταγονα babyoil κανε πολτο και στρωστο πανω καλα. Αφησε το λιγο να στεγνωση και εισαι ενταξει.Το παχος 4 ποντους είναι πολύ και θα είναι βαρυ καντο ποιο λεπτο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ο Νικος σημερα καταφερε και βρηκε και μου εφερε δυο κομματια δρυ. Κολλησα δερμα στο ενα και το εχω τωρα πατικωμενο με 15 τομους της δομης :hystericalbs1 για να πιασει καλα η βενζινοκολλα. Αναμονη μεχρι αυριο!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

:offtopic Είδες η "Δομή"... Κάπου χρειάστηκε τελικά. Αντε τώρα να πατικώσεις με Google και Wikipedia :btt2
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

[youtube][/youtube]

Ποιος είναι τελικά ο πούστης , η ΔΟΜΗ είναι??
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ηλια για δερμα που ρώτησες εχει στην Αθηνα στο κεντρο.Δεν σου λεω που :lachtot για να με παρεις τηλεφωνο όταν ερθεις και να παμε μαζι ,να πιουμε και καφε και να ερθει και οποιος άλλος θελει.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αμα ειναι και πατε πειτε μου και εμενα γιατι θελω neatsfoot oil.

Πληροφοριακα το strop τελειωσε και εχει χρησιμοποιηθει καμποσες φορες με καλα αποτελεσματα!!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για ποια χρηση το θελεις Ιασονα το oil ? Ισως υπαρχει εναλακτικη .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Για συντηρηση του δερματος, ειχα λιγο και μου τελειωσε. Κανει πραγματικα θαυματα!
Το Ιασονας με Ο
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Πήρα ιδέα και εγώ απο εδω, λοιπον λιγη βοήθεια θέλω μόνο, εσείς που το φτιάξατε ήδη και το χρησιμοποιητε για πείτε μου... Εφτιαξα το ξυλο μαλιστα εκανα 2 ξυλα το ενα λεω να του βαλω balsa την αγορασα και αυτη για chromium oxide και το αλλο για strop του εδωσα σχημα το ετριψα ειναι ετοιμο απο δερμα εχω ενα γνωστο μαγαζι που φτιάχνει δερματινες τσαντες μου ειπε δουλευει δερμα απο μασχαρι ( α και β διαλογής) απλα πρεπει να συνεννοηθούμε να παω να παρω ενα κομματι να το κολλησω... Ειδα στο youtube ενα βιντεο στο οποιο το κολλαει το περναει με ψιλό γυαλοχαρτο. στεγνο κ μετα με νερο και μετα στο τελος βαζει λαδι (mineral oil) εσεις τι κανατε και τι αποτέλεσμα ειχατε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”