Νεσεσέρ, φιλικό στο π.ξ;

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ο τίτλος του νήματος είναι περιγραφικός, ταξιδεύω πολύ και τα νεσεσέρ που χρησιμοποιώ δεν ταιριάζουν με τα περιεχόμενα τους!
Τι χρησιμοποίητε εσείς που ταξιδεύετε; Κάποιο κόλπο που χρησιμοποίητε; Ολα ευπρόσδεκτα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μπράβο Δημήτρη. Ωραίο νήμα. Με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω τις προτασεις σας. Εγω χρησιμοποιω ενα παλιό απο το body shop, αλλα δεν χωράει οτι θέλω.
Χάρης
NavalArchitect

Είμαι σε ταξίδι εκτός βάσης, θα επανέλθω με αναλυτικό post για το θέμα. Έχω επτά (7) τον αριθμό, από Tumi μέχρι Acqua di Parma, Muji, Ferragamo (QR business class amenity kit), Bulgari (EK business class amenity kit) κι ένα Αμερικάνικο μεγάλο (δε θυμάμαι τώρα μάρκα).

Το Muji είναι το πιό φθηνό αλλά και το πιό πρακτικό. Η εν λόγω εταιρία είναι Ιαπωνική και σε στυλ ΙΚΕΑ. Εχει όμως πιό minimal design, πιό γήινα χρώματα, και πάρα πολλά μικρά αξεσουάρ (business card holder, σαπουνοθήκες, τσαντάκια κάθε είδους, πάρα μα πάρα πολλά τέτοιου είδους αξεσουάρ για ταξίδια, κλπ.)

Μου φαίνεται μόλις επιστρέψω θα κάνω ένα βιντεάκι επί του θέματος.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times
It’s my birthday

Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα ωραίο νεσεσέρ από το ΙΚΕΑ, το οποίο μοιάζει με τσαντάκι, έχει πολλές θήκες και όταν το ανοίξεις, έχει ένα γάντζο για να το κρεμάσεις ανοιχτό και να έχεις πρόσβαση σε όλες τις θήκες.
Δεν ξέρω αν παράγεται ακόμη, αλλά νομίζω ότι αξίζει να το ψάξετε.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αυτο ειναι το δικο μου πολυ πρακτικο.
Εικόνα
Εικόνα
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

Αυτό που ανέφερα ως καλύτερο και πρακτικότερο αυτών που έχω, το Muji, είναι ακριβώς στα πρότυπα των προαναφερθέντων από Βαγγέλη και Νίκο.
NavalArchitect

Το νεσεσέρ πρέπει να είναι ελαφρύ, με αρκετές και διαφορετικές τσέπες (ώστε να μπορεί να βάλει κανείς από πολύ μικρά πράγματα ως και άλλα που πολλές φορές καλό είναι να διαχωρίζονται), Πρέπει επίσης να έχει ωραίο, γρήγορο και ασφαλές φερμουάρ.

Τα νεσεσέρ που έχω εδώ:

1. Αμερικάνικο, μεγάλο σε μέγεθος, δερμάτινο, εσωτερικά φόδρα nylon. Πολύ καλό αλλά σχετικά μεγάλο για σύντομα ταξίδια. Το χρησιμοποιώ κυρίως για αποθήκευση.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

2. Μαύρο nylon, Muji, με δύο φερμουάρ (αριστερά και δεξιά). Το πιό πρακτικό και ταυτόχρονα φθηνό που έχω.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

3. Acqua di Parma, δερμάτινο, 3 μεγέθη (αυτό ήταν το μεσαίο). Πάρα πολύ ακριβό και τελικά μικρό για μένα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

4. Ferragamo, amenity kit από την Qatar Airways (τελευταίοι 18 μήνες, παλαιότερα έδιναν Aigner). Τίποτε το ιδιαίτερο, ένα απλό nylon νεσεσέρ το οποίο μάλιστα έχει φερμουάρ που 'δαγκώνει' αν δεν προσέξει κανείς. Πρακτικό όμως, αποκλειστικά για τα ξυριστικά σας (τώρα τελευταία αυτό παίρνω μαζί μου, βάζω μέσα: MdC travel, EJ pure travel aluminium brush, Schick Injector με λεπίδα ήδη πάνω [στην Dovo δερμάτινη θήκη DE], δείγματα αρωμάτων, TWH travel, Jurlique balancing cream travel size).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

5. Bulgari, amenity kit από την Emirates (πρόσφατο), αυτό έχει θηκούλες μέσα για διάφορα, αλλά και πάλι δεν χωρά (για μένα) και τα ξυριστικά αλλά και τα υπόλοιπα (ζελ μαλλιών, χτένα, οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα, κλπ.)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

6. Tumi, μεγάλο σε μέγεθος και πλατύ + κοντό. Όχι πολύ πρακτικό, αλλά με καλή ως μεγάλη χωρητικότητα.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πολύ ωραία Κ. Και εμένα μου φαίνεται κάτι σαν το δικό σου Muji θα με βολέψει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά ότι έχω χρησιμοποιήσει σε μικρό, με θήκες κ.λπ. δεν με βόλεψε. Δεν είναι μόνο το π.ξ. είναι και τα υπόλοιπα. Ένα physiomer να βάλω μέσα που έχψ πάντα μαζί μου λόγω αλλεργίας και ένα Betadine που επίσης έχω πάντα μαζί μου γέμισε. Επειδή και εγώ ταξιδεύω συχνά έχω ένα μεγάλο, πιο μεγάλο απο το Tumi του Κων/νου το οποίο είναι ένα απλό παραλληλόγραμμο στο οποίο τα πετάω όλα μέσα. Αύριο θα βάλω φωτογραφία.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Πολύ ωραία Κωνσταντίνε,εμένα προσωπικά μου αρέσει το μεγάλο το αμερικάνικο γιατί κάποια που έχω δεν μου φθάνουν,όλο και κάτι μένει έξω !!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”