Actuel shavette

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Αγόρασα την σαβέττα αυτή πριν από λίγες μέρες από τον Δάφνη στα 3,90€, με σκοπό να κάνω λίγες δοκιμές με κοντές λεπίδες, καθώς η μόνη που είχα ήταν η Dovo με την μαύρη υποδοχή, που έπαιρνε τις μακρυές λεπίδες. Οπλισμένη με λεπίδες Bolzano, που γενικά θεωρούνται μέσης επιθετικότητας, αρκετά φιλικές. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι αρκετά μέτριες.

Εικόνα

Η σαβέττα είναι πανάλαφρη, δεν μπορείς να εφαρμόσεις την θεωρία "αρκεί το βάρος του/της για να σε ξυρίσει". Αναγκάζεσαι να ασκήσεις κάποια μικρή πίεση, με το όποιο τίμημα μπορεί αυτό να έχει. Η λεπίδα δεν κάθεται ιδιαίτερα εύκολα στην θέση της, αναγκάστηκα να σταματήσω στην μέση του πρώτου περάσματος για να διορθώσω την θέση της. Ένα επικίνδυνο σημείο που πρέπει να προσέξει ο χρήστης είναι η γωνία της λεπίδας εμπρός (όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα), μιας και με λίγο παραπάνω πίεση ή με λάθος γωνία, μπορεί πολύ εύκολα να τον κόψει. Το πλήρωσα αυτό με άσχημο τρόπο.

Εικόνα

Γενικά δεν θα το έλεγα άνετο το ξύρισμα και σίγουρα όχι βαθύ. Παρόλα αυτά θα την κρατήσω γιατί είναι ιδανική για λεπτομέρειες και αραιά και που για αλλαγή θα την χρησιμοποιώ και για πλήρες ξύρισμα. Η σαβέττα θεωρώ ότι είναι το πιο επίπονο εργαλείο, δύσκολο στο χειρισμό και κακή ποιότητα ξυρίσματος. Πάντα προσωπικές είναι οι απόψεις μου βέβαια, είναι πιθανόν σε κάποιον άλλο να λειτουργεί εξαιρετικά.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Antonis έγραψε:Το πλήρωσα αυτό με άσχημο τρόπο.
Σαβέττα μου ήθελες Αντωνάκη...... :doener :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Αντώνη χωρίς να εχω προσωπική εμπειρία αλλα μόνο απο την περιγραφή σου, νομίζω οτι η κυρια αιτία ειναι η χαμηλή ποιότητα της συγκεκριμένης σαβετας.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Δεν θα έλεγα ότι το πρόβλημα ήταν η σαβέττα, αλλά το ρητό:

"Ότι πληρώσεις παίρνεις".

Η συγκεκριμένη δεν είναι ποιοτική (τι να συζητάμε τώρα για το ποσό που έδωσα!) και ως εκ τούτου ούτε σε βοηθάει στο ξύρισμα, ούτε σου εξασφαλίζει ότι θα λειτουργήσουν όλα καλά. Πρέπει να έχεις συνέχεια το νου σου αν είναι ίσια η λεπίδα και άλλα τέτοια που δεν θα έπρεπε να σε απασχολούν κατά την διάρκεια του ξυρίσματος. Συν το γεγονός ότι δεν πρόσεχα, πολύ δεν ήθελε να την πατήσω.

Δεν πειράζει, στην αυριανή συνάντηση θα είναι και ο "νονός". :megagrin

Edit: Λευτέρη τώρα είδα το μήνυμά σου και συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

aris22 έγραψε:
Antonis έγραψε:Το πλήρωσα αυτό με άσχημο τρόπο.
Σαβέττα μου ήθελες Αντωνάκη...... :doener :megagrin

Φτηνιάρικη, Αντωνακη.... Δεν πηρες καμμια sanguini απο το λιμανι, απο αυτες που ειναι απο ατσαλι εξ ολοκληρου.. Ηθελες να στηριξεις την εγχωρια αγορα και το πληρωσες με αιμα.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26419 times
Been thanked: 25885 times

Όλα καλά, για μια δοκιμή που έκανα μικρό το κακό.
GIKARADI
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 03 Ιαν 2012, 10:03
12
Been thanked: 5 times

οντως η γωνια θελει προσοχη διοτι...σκαβει αν δεν προσεξει κανεις
με την σαβετα αυτη κανω καλα ξυρισματα εδω και ενα χρονο ανετα κ γρηγορα ,ολα μια συνηθεια ειναι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”