Aqua Velva (US)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

H Aqua Velva είναι ότι πιο κλασσικό υπάρχει στα After Shave Lotion παγκοσμίως. Πολύ παλιά στην Ελλάδα υπήρχε και η Αμερικάνικη έκδοση αργότερα αποσύρθηκε και κυκλοφορούσε μόνο η Ευρωπαϊκή της Williams.

Tο ερώτημα των διαφορών μεταξύ των δύο εκδόσεων απασχολεί αιώνες του παραδοσιακούς ξυριστές :megagrin, εκτός Αμερικής γιατί οι Αμερικάνοι ως γνωστών έχουν γραμμένο οτιδήποτε παράγεται εκτός Αμερικής από την στιγμή που μπορούν να το βρουν στην Αμερική. :beah2

Οι διαφορές σε επίπεδο συστατικών υπάρχουν στο internet,εγώ επιχείρησα ένα πείραμα προκειμένου να εντοπίσω τις διαφορές,τουλάχιστον όπως επέδρασαν σε εμένα. Ξυρίστηκα 3 φορές μέσα σε 10 μέρες, μετο ίδιο ακριβώς setup, την ίδια τεχνική, ίδια ώρα, με γένια ακριβώς ίδιων ημερών. Στο πρώτο ξύρισμα έβαλα Ευρωπαϊκή, στο δεύτερο Αμερικάνικη και στο τρίτο στο μισό πρόσωπο Αμερικάνικη με το ένα χέρι,και στο υπόλοιπο Ευρωπαϊκή με το άλλο. Φαντάζομαι ότι αν διαβάσει το παρόν κάποιος αμύητος στο πξ θα με θεωρεί βλαμμένο :megagrin , αλλά ελπίζω ότι εσείς θα εκτιμήσετε την προσπάθεια μου.
Παρακάτω τα αποτελέσματα:
10 Άριστο / 1 Χείριστο

Aqua Velva USA

Ποιότητα Συσκευασίας: 3 (shatterproof = πλαστικό της πλάκας ξεπέτα)
Καταπολέμα κάψιμο λεπίδας: 7
Ταχύτητα καταπολέμησης Καψίματος: 8
Αίσθηση δροσιάς: 8
Διάρκεια αίσθησης Δροσιάς: 9
Άρωμα 9
Διάρκεια αρώματος 8
Ένταση Αρώματος 8
Αποτελεσματικότητα: 9
Ενυδάτωση 7
Κάψιμο από το οινόπνευμα 8

Aqua Velva Williams
Ποιότητα συσκευασίας: 7 (γυάλινο μπουκάλι με κουτί)
Καταπολέμα κάψιμο λεπίδας: 8
Ταχύτητα καταπολέμησης Καψίματος: 8
Αίσθηση δροσιάς: 8
Διάρκεια αίσθησης Δροσιάς: 8
Άρωμα 9
Διάρκεια αρώματος 7
Ένταση Αρώματος 7
Αποτελεσματικότητα:9
Ενυδάτωση 8
Κάψιμο από το οινόπνευμα 7

Γενικά: Η Ευρώπη με σαφώς καλύτερη συσκευασία, λίγο πιο εκλεπτυσμένη στο άρωμα, σέβεται λίγο παραπάνω το δέρμα, σε μία έτσι και αλλιώς σκληρή φόρμουλα. Ο Αμερικάνος κάνει πιο αισθητό το οινόπνευμα, και σε ξυπνάει λίγο πιο δυνατά. Με λίγη όμως παραπάνω ποσότητα η Williams δίνει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Το άρωμα της αυθεντικής έκδοσης είναι λίγο πιο δυνατό, μόνο προς στιγμήν όμως στην διάρκεια έχουμε ισοπαλία ή με πολύ μικρή διαφορά κυριαρχία του Αμερικάνου. Τιμή δεν σχολιάζω εξαρτάται απο που πως κ.λπ.θα αγοραστεί. ΕΝ κατακλείδι δύο εξαιρετικά σχεδόν ίδια προϊόντα, η Αμερικάνικη έκδοση δεν υπερτερεί τόσο όσο ακούγεται, τουλάχιστον όχι σε διάρκεια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Απόστολε είσαι τρομερός, χρειαζόταν μια τέτοια σύγκριση. Έχω πολύ λιπαρό δέρμα και με όλα τα asl μετά από λίγη ώρα από την εφαρμογή νοιώθω το δέρμα πολύ λιπαρό. Δεν ένοιωσα το ίδιο με την Aqua Velva και μου έκανε πολύ θετική εντύπωση. Θα το παρακολουθήσω. Πάντως είναι κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα after shave, περισσότερα εν ευθέτω χρόνω.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Apostolos έγραψε:[...] Φαντάζομαι ότι αν διαβάσει το παρόν κάποιος αμύητος στο πξ θα με θεωρεί βλαμμένο [...]
+1

:megagrin











Περα απο την πλακα! :megagrin Ενδιαφερουσα παρουσιαση! :thnx
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστούμε Απόστολε!! Εξαιρετική παρουσίαση.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Απόστολε ευχαριστούμε οντως πολυ καλη η συγκριση καταρριψαμε δλδ εναν μυθο οτι η αμερικανικη εκδοση ειναι καλυτερη
Ολα ειναι δρομος
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Μετά την πρώτη της χρήση,έχω να πω οτι είναι φοβερή.Όντως τονώνει το δέρμα-όπως λέει και το μπουκάλι- και το αναζωογονεί.Σε δροσίζει και έχει Αντρικό άρωμα.Αυτό μάλιστα.Είναι άφτερσειβ!
ΥΓ:Μιλάμε για την αμερικάνικη.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Well Shaved
Επαγγελματίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Ιουν 2013, 18:55
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 60 times
Επικοινωνία:

Τελικά η Aqua Velva είναι κατάλληλη μόνο για χρήση αμέσως μετά το ξύρισμα?

Διαβάστε την επίσημη απάντηση της Aqua Velva
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το ντουλαπάκι του μπάνιου μυρίζει Aqua Velva.
Ούτε Brut , ούτε Proraso. Δύο τεινά.Ή που την ανοίγω κάθε μέρα σχεδόν και έχει " αρπάξει " μυρωδιά ή που το shutterproof πλαστικό μπουκαλάκι έχει μικροπόρους και το οινόπνευμα τους διαπερνά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ή την τελευταια φορα που την χρησιμοποιησες ετρεξε λιγο εξω και καθοτι κλειστος χωρος το αρωμα δεν φευγει γρηγορα..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Σήμερα μετά από αρκετό καιρό (δούλευα εντατικά την Brummel) ξαναέπιασα στα χέρια μου την Aqua Velva. Μου επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά πόσο σπουδαίο after shave είναι, με τα όλα του. Και ναι, κατά την δική μου γνώμη είναι σαφώς ανώτερη από την Williams, όπως έχω ξαναπεί, χωρίς όμως αυτό να μειώνει την Williams. Είναι σίγουρα ένα after shave που μπορώ να εγγυηθώ ότι θα υπάρχει στο ράφι μου συνεχώς!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”