Ποιοτητα ξυρισματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Η μικρη μου πειρα δεν μου επιτρεπει να βγαλω συμπερασμα στην ερωτηση. Εχει σημασια το μαχαιρι η αλλοι παραγοντες οπως τεχνικη ακονισμα κλπ στο να απολαυσει καποιος ενα ξυρισμα. Ξερω οτι ολα παιζουν ρολο αλλα διαβαζω πολλους που λενε το straight αυτο κανει ενα καταπληκτικο ξυρισμα. Δηλαδη εαν τα κανεις ολα καλα στροπαρισμα ,προετοιμασια, ακονισμα τεχνικη κλπ δεν θα εχεις ενα πολυ καλο ξυρισμα με οποιοδηποτε μαχαιρι?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι βεβαίως θα έχεις ένα πολύ καλό ξύρισμα αλλά αν είναι η ποιότητα του μετάλλου πιο υψηλή θα έχεις ένα άριστο-θεικό ξύρισμα!Όμως το τελευταίο για να το νιώσεις πιστεύω ότι πρέπει να έχεις και μια ανάλογη εμπειρία , πχ εγώ που κοντεύω στα 20 straight razors και αρκετά ξυρίσματα με αυτά εάν μου δώσεις ένα πολύ καλής ποιότητας λεπίδα μπορεί να μη το καταλάβω!
Τέλος να συμπληρώσω ότι για να αγοράσεις μια πολύ καλή λεπίδα δε χρειάζεαι να δώσεις μια περιουσία η ακόμη και το αντίθετο, το ακριβό δεν είναι και πάντα το καλύτερο!Γι'αυτό διάβασμα , ενημέρωση κτλπ..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
GRG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Δεκ 2012, 20:30
11
Been thanked: 6 times

Αυτό ήθελα να το ρωτήσω κ γω αυτό γιατί προχτές που χρησιμοποίησα το σαπούνι της Proraso έκανα το καλύτερο μου ξύρισμα .Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο τόσο πολύ το σαπούνι ή η διάθεση μου . Μπορεί όμως μόνο ένα σαπούνι ή κρέμα να αναβαθμίση τόσο πολύ ένα ξύρισμα ; Η λογική λέει πως ο συνδυασμός σαπούνι - πινέλο - μηχανή και ενυδάτωση στο τέλος πληρεί τις προϋποθέσεις για καλύτερη ποιότητα στο ξύρισμα . :clap1
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Η διάθεση, η τεχνική και τα εργαλεία είναι τρεις παράγοντες, αλληλένδετοι μεταξύ τους οι οποίοι επηρεάζουν ισόποσα το τελικό αποτέλεσμα σε κάθε Hobby.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

GRG έγραψε:... Μπορεί όμως μόνο ένα σαπούνι ή κρέμα να αναβαθμίσει τόσο πολύ ένα ξύρισμα ; ...
Να το αναβαθμίσει θεαματικά, ίσως όχι. Μπορεί όμως κάλλιστα να το υποβιβάσει κατά πολύ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”