Είναι το Shavette το διαβατήριο για το Straight Razor ?

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Καλημέρα φίλε μου και καλώς μας ήρθες. Για τα μαχαίρια, θα βοηθούσε αν μπορούσες να ανεβάσεις μερικές φωτογραφίες (το πως γίνεται μπορείς να το δεις εδώ) για να σου πουν οι φίλοι οι "μαχαιράδες" για την ποιότητα, όπως και για το αν είναι shave ready ή φταίει κάτι άλλο.
Harry_10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 19:09
11

Σε ευχαριστώ Αντώνη, Παρακάτω είναι η φωτό, αν χρειάζεσαι άλλες λεπτομέρειες πες μου να τραβήξω καινούριες.
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 28 Νοέμ 2012, 17:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση συνδέσμου. Στέφανος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Φίλε Harry, καλώς ήρθες στο forum και συγχαρητήρια για το σπουδαίο όνομα σου. :megagrin

Είμαι και εγω νέος στο ξύρισμα με straight, αλλα το έψαξα πολυ πριν κάνω τις πρώτες μου αγορές.
Από ότι έχω διαβάσει κανένα μαχαίρι δεν πωλείται 100% shave ready, εκτός αν ο πωλητής το ελέγχει και το ακονίζει ο ίδιος... Που πρακτικά σημαίνει ότι η αγορά πρεπει να γίνει απο το εξωτερικό.
Σε αυτή την ενότητα του φόρουμ υπάρχουν πολλές σχετικές συζητήσεις, αλλα αν θες ανοίγεις νέο θέμα και ρωτάς. Υπάρχουν πολλά μέλη στο φόρουμ με μεγάλη εμπειρία σε straight.
Χάρης
Harry_10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2012, 19:09
11

Συνονόματε γεια χαρά κι από δω,
Σήμερα πήγα στη Μάρνης και δυστυχώς με πληροφόρησαν οτι είναι no use trying τα μαχαίρια αυτά, πολύ φθηνά και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να τα ακονίσουν γιατί δεν τα πιάνει ο τροχός...(Μου είπε μια ευγενική κυρία)
Μάλλον θα πρέπει κάνω υπομονή μέχρι να πάρω το πρώτο μου πραγματικό ξυράφι...in time...
Μέχρι τότε θα αρκεστώ στο Shavette μου :)
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Όντας το forum πιο έμπειρο (απότι πριν από 3 χρόνια) αλλά και με άτομα που έχουνε αποκτήσει περισσότεροι εμπειρία αλλά και καινούργια που αποκτούνε,Ξεθάβω αυτό το ερώτημα για να ρωτήσω και εγώ το ίδιο.

Όλοι κάποια στιγμή που έχουμε κόλλημα με το παραδοσιακό ξύρισμα και ξυριζόμαστε με DE, σκεφτόμαστε το μεταπήδημα στο Straight.
Έχω μερικές ερωτήσεις σαν αυτές που γίνανε πιο παλιά στο ίδιο topic.

Αξίζει να πάω σε Shavette πρώτα πριν κάνω το μεγάλο βήμα για Straight?
Πιστεύεται ότι για ένα άτομο που ξυρίζεται περίπου 9 μήνες με DE είναι λίγος καιρός για να πάει σε Shavette ή straight? (προσωπικά θεωρώ ότι αν έχει υπομονή, δεν έχει σχέση ο χρόνος... )

Προσωπικά το σκέφτομαι εδώ και καιρό και έλεγα να κάνω κάποια στιγμή το μεγάλο βήμα (ίσως όταν κλείσω 1 χρόνο) να πάω σε Straight. Αλλά μελετώντας διάφορα topic εδώ, αποθαρρύνθηκα. Σκέφτηκα μετά μήπως είναι καλό να πάρω μια Shavette για να εξασκήσω το τρόπο κρατήματος που απότι κατάλαβα είναι το πιο σημαντικό (μετά την υπομονή).

Για αυτό λοιπόν είπα να ρωτήσω εδώ τα πιο έμπειρα μέλη που ξέρουνε από ξυράφια (ναι, περιμένω απάντησει από εσένα Harry :beah2 και τους άλλους συνήθεις ύποπτους).

:thnx :thnx

Προσωπική μου άποψη χωρίς να έχω καμία εμπειρία με αυτό αλλά ξέροντας τον εαυτό μου, ξέρω ότι στην αρχή θα δυσκολευτώ πολύ αλλά άμα κάτι το βάλω στόχο, θα το καταφέρω αργά ή γρήγορα. Σίγουρα θα δυσκολευτώ αλλά με ότι πράγμα δεν ξέρω δυσκολεύομαι... Μέχρι που προσπαθώ, προσπαθώ και τα καταφέρνω. That's me :bigsmilie .
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Για μένα όποιος σκέφτεται να πάει στο μαχαίρι, νομίζω ότι πρέπει να πάει κατευθείαν και όχι μέσω σαβέττας. Η σαβέττα και πιο δύσκολη είναι και από ότι λένε δεν προσομοιάζει στο μαχαίρι.
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Οπως λέει και ο Αντώνης η σαβετα θέλει μεγαλύτερη προσοχή απο οτι το μαχαιρι. Απο όσο ξέρω όποιοι ξυρίζονται με μαχαίρι και εγώ μαζί με αυτους ξεκινήσαμε με μαχαίρι και πολύ μετά πήγαμε σε σαβέτα. Το μονο " αβανταζ" είναι οτί δεν ανυσηχείς αν είναι ακονισμένο. Διάβασε λοιπόν τα ανάλογα άρθρα εδώ με πολλές απορίες και προτάσεις και προχώρα. οτι χρειάστεις ρώτα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας....
Σίγουρα θα τα πούμε σε άλλα άρθρα και σίγουρα πρέπει να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα...

Γιατί υπάρχουνε τόσα πολλά πράγματα που δεν ξέρω την τύφλα μου. Από ακονίσματα, πέτρες, τεχνική, στροπαρίσματα, τιμές, συντήρηση κτλ κτλ.... Μόνο που τα σκέφτομαι, με πιάνει το κεφάλι μου...

Θα το βάλω στα άμεσα σχέδια. Θα αρχίσω πρώτα το διάβασμα όπως προτείνεις Νίκο.

Ευχαριστώ επίσης Αντώνη για την συμβουλή σου....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Καθυστερημένα κάπως αλλά και κάλλιο αργά παρά ποτέ όπως λέει και η ρήση, θα σου πω κι εγώ τη γνώμη μου πάνω στο θέμα.
Wazzaa έγραψε:Αξίζει να πάω σε Shavette πρώτα πριν κάνω το μεγάλο βήμα για Straight?
Ναι, πιστεύω πως αξίζει, όχι όμως επειδή είναι μεταβατικό στάδιο αλλά επειδή είναι ωραίο και διαφορετικό.
Όπως είπε και ο Αντώνης όμως, αν θέλεις straight, πήγαινε σ'αυτό. Η shavette είναι διαφορετική.
Wazzaa έγραψε:Πιστεύετε ότι για ένα άτομο που ξυρίζεται περίπου 9 μήνες με DE είναι λίγος καιρός για να πάει σε Shavette ή straight?
Δεν υπάρχει πολύ νωρίς ή πολύ αργά με αυτό, αν νοιώθεις πως θέλεις να το δοκιμάσεις και το αποφασίσεις πάρε το.
Κάποιοι ξεκινούν απ'την αρχή με shavette (αχεμ) που είναι και αυτό που προτείνεται λιγότερο για αρχάριους!
Wazzaa έγραψε:Προσωπικά το σκέφτομαι εδώ και καιρό και έλεγα να κάνω κάποια στιγμή το μεγάλο βήμα (ίσως όταν κλείσω 1 χρόνο) να πάω σε Straight. Αλλά μελετώντας διάφορα topic εδώ, αποθαρρύνθηκα. Σκέφτηκα μετά μήπως είναι καλό να πάρω μια Shavette για να εξασκήσω το τρόπο κρατήματος που απότι κατάλαβα είναι το πιο σημαντικό (μετά την υπομονή).
Ο ένας χρόνος είναι milestone οπότε είναι καλός λόγος (δικαιολογία) για να κάνεις αυτό το δώρο στον εαυτό σου.
Διάβασε και ξαναδιάβασε όπως ειπώθηκε και παραπάνω έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα, να πάρεις κάτι καλό.
Μην αποθαρρύνεσαι! Έχεις ήδη μάθει τόσα για το π.ξ. και έχεις δοκιμάσει άλλα τόσα! Εδώ θα κολλήσουμε;
Όσο για τον τρόπο κρατήματος, ίσως είναι το μόνο που ομοιάζει σε straight απ'ό,τι διαβάζω...

Ευχαριστώ που με διαβάσατε,
ελπίζω να βοήθησα!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”