NEVR-DULL - το "μαγικο" βαμβακι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν υπαρχει νημα για το προϊον και πιστευω αδικως, μιας και ειναι ενα πολυ καλο προϊον για την περιποιηση των εργαλειων μας.

Το NEVR-DULL ειναι αμερικανικης κατασκευης καθαριστικο "βαμβακι" και (οπως γραφει η συσκευασια επανω) ενδεικνυται για χρωμιο, ασημι, χρυσο, χαλκο, μπρουτζο, κασσιτερο, ψευδαργυρο, αλουμινιο, ατσαλι κλπ κλπ κλπ (με πρασινο χρωμα εχω σημειωσει σε τι μεταλλο - επικαλυψη το εχω δοκιμασει), αρκει το μεταλλο να μην ειναι βαμμενο με καποια μπογια. Αρχικα ειχε δημιουργηθει στα τελη της δεκαετιας του '30 με αρχες του '40 για τους Harleyαδες, αλλα γρηγορα ανακαλυψαν οτι κανει και για "κοινη θνητη" χρηση!... Στην υφη θυμιζει λευκο υαλοβαμβακα τυλιγμενο και εμποτισμενο με καποιο παραγωγο πετρελαιου. Ετσι μυριζει κιολας. Εαν καποιος εχει προβλημα, δεν θα επρεπε να το χρησιμοποιησει, παρα μονο σε ανοιχτο χωρο. Δεν ειναι εντονη η μυρωδια (για τα δικα μου δεδομενα, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο). Στο κουτι (το οποιο θα πρεπει να ειναι παντα καλα κλεισμενο για να μην αποξηραθει το περιεχομενο) γραφει οτι εχει 142 γραμμαρια. Συνηθως ειναι καπου στα 190. Υπαρχουν συσκευασιες που γραφουν οτι ειναι 190 γραμμαρια μεσα, αλλα δεν γνωριζω εαν ειναι γνησιες. Απο τοτε που αρχισε να παραγεται η συσκευασια γραφει 142 γραμμαρια. Προσοχη λοιπον. Το δικο μου το πηρα 6,95€. Θα το βρειτε σε καταστηματα που πουλανε ειδη αυτοκινητου (κυριως). Τουλαχιστον ετσι ειναι στις ΗΠΑ, Γερμανια, Αγγλια.. Για Ελλαδα δε γνωριζω..

Χρηση:
Το αντικειμενο το οποιο θελουμε να καθαρισουμε το πλενουμε πρωτα, ωστε να φυγει η "χοντρη" βρωμια. Εαν προκειται για safety razor, πρεπει πρωτα να καθαριστει απο το σαπουνι και τα υπολειμματα!!! Αφου στεγνωσει απο το νερο και ξενωτιστει (σημαντικο, για να μην ερθει σε επαφη το NEVR-DULL με το νερο σε καποια μορφη του!), παιρνουμε ενα κομματι βαμβακι και τριβουμε την επιφανεια. Το αφηνουμε να στεγνωσει, δημιουργωντας ενα λευκο φιλμ. Τοτε καταλαβαινουμε οτι ειναι ωρα για σκουπισμα. Το σκουπιζουμε με ενα πανι (οχι χαρτι κουζινας π.χ.) και στην ουσια το γυαλιζουμε.. Το αποτελεσμα ειναι σχεδον παντα η μερα με τη νυχτα.

Εχω καθαρισει ολες τις μηχανες που το ειχαν αναγκη. Μαλιστα καθαρισα και μια αγγλικη Gillette Tech που με ειχε στειλει ο Βαγγελης, και τη λαβη της οποιας δεν μπορουσα με κανενα καθαριστικο να την καθαρισω (ειχα δοκιμασει με τρια διαφορετικα καθαριστικα, απο ενα για ατσαλι, για ασημικα αλλα και ενα ειδικα για χρυσο..)! Ο,τι και να εκανα, παρεμενε γκριζα, σε σημειο που πιστευα οτι το μεταλλο ηταν καποια προσμιξη αλουμινιου και οχι καθαρο αλουμινιο. Μεχρι που την περιλαβα με το NEVR-DULL και της αλλαξα τα φωτα και τωρα αστραφτει (οχι οπως η Tech "Made in Germany" που εχω, αλλα και παλι... :wow Κακιστως που δεν εβγαλα πριν/μετα φωτο)!

Βεβαια στην τελευταια λαβη μονο ειχα την φαεινη να βγαλω φωτο.. Βαρατε με! :megagrin Αλλα και ετσι ειμαι σιγουρος οτι η διαφορα αλλα και η ποιοτητα του NEVR-DULL ειναι εμφανεστατη. Βεβαια καλυτερα θα ηταν αν ειχα βγαλει τη Gillette που ανεφερα πιο πανω, γιατι η διαφορα απλα ηταν απιστευτου μεγεθους..

Οι φωτο που ελεγα..

ΠΡΙΝ
Εικόνα
ΜΕΤΑ
Εικόνα

Τελικα καταφερα και εβγαλα τη δευτερη ακριβως στην ιδια θεση με την πρωτη, ωστε να ειναι στο μεγιστο εμφανης η διαφορα στο πριν και μετα, με το εξαφανισμα συγκεκριμενων λεκεδων - σημειων βρωμιας. Να τονισω οτι οι φωτο αδικουν τις καταστασεις.. Στην πρωτη ηταν πιο βρωμικη αποτι φαινεται και στη δευτερη ειναι πιο εντυπωσιακη αποτι φαινεται! Απλα, οταν εξω εχεις γκριζο φως και βρεχει, βγαζεις τις φωτο μεσα. Και οταν βαριεσαι να τα στησεις ολα οπως πρεπει.. *γκουχ* :megagrin

Αυτα τα λιγα, ελπιζω να σας αρεσε η παρουσιαση! Οποιος το παρει το ειχε καποτε ή το εχει ακομα, εννοειται οτι ειναι καλοδεχουμενος για σχολια! Βασικα ολοι σας ειστε καλοδεχουμενοι για σχολια! .οΟ(χρειαζομαι καφε...)


Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Με μια πρόχειρη αναζήτηση έχει και στο λιμάνι!

Edit: Τελικά υπάρχει και σε ελληνικά καταστήματα με μια αναζήτηση στο Google...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Και φυσικα υπαρχει και στο λιμανι.

Απλα, αν υπολογισει κανεις και τα μεταφορικα, τον χρονο που θα κανει να ερθει στην Ελλαδα.. Πριν παρεις αποφαση να το παραγγειλεις, ψαξε μπας και το βρεις σε καταστημα σε λογικοτερη τιμη αποτι τιμη+εξοδα αποστολης του λιμανιου. Μπορεις να δεις στο Google, εμενα οπως φανταζεσαι δεν με βγαζει σε σχεση με την Ελλαδα!..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πάρτε και τα ποδαράκια σας... :beah2
Μπορεί και να τα βρείτε σε κάποιο τοπικό κατάστημα! :megagrin
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχει δικιο ο Ανδρεας! :megagrin

Ρε Μητσο, ο δευτερος δεν ξερει καν ποιος το παρασκευαζει (Τhe George Basch Company και οχι η Louis)! αρφ! Αλλα εχει καλη τιμη. Τρεχα και παρτο απο το μαγαζι! :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Το ένα που είναι στην Αθήνα πρέπει να είναι εύκολα προσβάσιμο, έχει μετρό στο Νέο Κόσμο...Για την Πάτρα δεν ξέρω, παρότι πολύ κοντά στο Αγρίνιο δεν την ξέρω καθόλου
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”