Επιλογή aftershave balsam

Απάντηση
NavalArchitect

Το Weleda after shave balsam είναι λίγο δύσκολο, κατά την προσωπική μου άποψη, για Ελλάδα. Είναι σχετικά 'milky' και δυνατό. Πλούσιο μεν, αλλά με το ζεστό καιρό της πατρίδας μας δεν είναι και ό,τι καλύτερο μερικές φορές. Φυσικά μπορεί να ξυρίζεσαι βράδυ, μπορεί να εισαι σε περιοχή που να έχεις δροσιά το καλοκαίρι κλπ. οπότε δεν μπορώ να πω παραπάνω.

Για μένα προσωπικά μιά καλή λύση είναι το Speick που είναι αρκετά καταπραυντικό και σχετικά φυσικό σε σύσταση. Το Proraso δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, είναι όμως δημοφιλές. Tabac & ToBS δεν έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη. Μία πάρα πολύ καλή και έξυπνη λύση είναι το ζελ (π.χ. Vifrex ή 444) το οποίο το αναμυγνείεις με after shave lotion στην παλάμη σου πριν το απλώσεις στο πρόσωπο. Αν δεν σε ενοχλεί η μέντα, είναι ωραίο και εναλλακτικό.

Καλό στη χρήση είναι και το La Toja της Henckels - φθηνό και πολύ καλύτερο από παρομοίου τύπου που πωλούνται στα σούπερ μάρκετ. Αφήνει το δέρμα μια ελαφρά μεταξένια αίσθηση. Το ίδιο σε Manantiales δεν το έχω δοκιμάσει, υποθέτω θα είναι εφάμιλλο αν όχι καλύτερο. Το Floid είναι πλούσιο και πιό κρεμώδες, χωρίς να είναι πολύ λιπαρό, δεν με έπεισε όμως για καλή καταπραυντική δράση συν το ότι η μυρωδιά του δεν έχει καμμία σχέση με το after shave Floid (μπλέ, καφέ, ό,τι θες).

Τα '3 Crowns' που πουλά το Connaught δεν είναι κακά αλλά είναι λίγο λιπαρά κι αυτό εμένα δεν μου έκανε καλή εντύπωση. Το Musgo Real είναι ωραίο, και το άρωμά του είναι πολύ πιό ελαφρύ από το 'κανονικο' after shave. Είναι όμως σχετικά ακριβό. Ακριβό είναι και το Muehle το οποίο είναι λίγο κρεμώδες (έχει dispenser η συσκευασία) και του οποίου η απόδοση δεν σου δικαιολογεί τα 18-20 Ευρώ που πληρώνεις για το μπουκαλάκι. Φυσικά συστατικά μεν, όχι κάτι δυνατό στην 'προσωπικότητά' του δε.

Για το I Coloniali ξέρεις πού θα ρωτήσεις (βλ. Μόναχο μεριά) και για όλα αυτά τα Sanex, κλπ. που έχω δει κατά καιρούς στο Hondo μπορούν να πουν περισσότερο τα παιδιά εδώ, δεν τα έχω δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειχα ενα Μühle σανδαλοξυλο... Απαραδεκτο.. Αρωματικα το πλησιαζει το ASB της AoS. Και αυτο με χαλαει, γιατι δε με αρεσει το "γλυκο" σανδαλοξυλο, αλλα πιο spicy, οπως για παραδειγμα στο ToOBS... Αρωματικα ειναι bäh το της Mühle. Απο πλευρα περιποιησης βεβαια το ASB σανδαλοξυλο της AoS ειναι κλασεις ανωτερο (ειπαμε το αρωμα ειναι υποκειμενικη υποθεση
Εικόνα
NavalArchitect

Κι εγώ είχα το Muehle Aloe Vera after shave balm και το'δωσα, γι'αυτό γράφω αυτά που γράφω...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Giannis έγραψε: Το τελευταίο τριήμερο πάντως ,χρησιμοποιώ την beauty Sal απο τον Δάφνη, η οποία για 7,60 μου φαίνεται αρκετά καλή.
Και εγώ αυτό προτείνω. Δεν είναι προϊόν για μεγάλες συγκινήσεις αλλά κάνει την δουλειά του 100% καλά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Ενα απο τα καλυτερα after shave ,ενυδατικο Τζελ (λίγο ακριβό 27-30€ ebay) ειναι το Biotherm aquapower , απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει.
θωμάς
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

αρκετά τα λεφτά για ''καταναλωτικό'' προϊόν, δεν αμφιβάλω όμως ότι είναι καλό αφού δεν το έχω δοκιμάσει.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Slur έγραψε:Πήγα στη L’ Occitane στο Κολωνάκι. Σόλωνος και Βουκουρεστίου.
Έχει 3 aftershave balm.
Το ένα είναι με βασικό άρωμα λεβάντα και διάφορα άλλα,
Το δεύτερο είναι με βασικό άρωμα σανταλόξυλο και διάφορα άλλα,
Το τρίτο είναι με βασικό άρωμα κυπαρίσσι και διάφορά άλλα.

Τα μύρισα και τα τρία. Δεν ενθουσιάστηκα στην αρχή. Το σωληνάριο που τα περιέχει έχει και αυτό ένα άρωμα μετάλλου που κάνει δύσκολο τον διαχωρισμό του αρώματος του balm.
Μετά από 5 λεπτά τα ξαναμύρισα με προσοχή. Το αριστερό μου χέρι που είχε απλωθεί το πρώτο με άρωμα λεβάντα μύριζε πραγματικά πολύ όμορφα για τα γούστα μου.
Το αγόρασα.

Μετά από 10 λεπτά από την αγορά στο χέρι μου δεν υπήρχε καμία λιπαρότητα, το balm εξαφανίστηκε.
Όχι όμως και το άρωμά του. Τώρα που γράφω, 2 ώρες μετά την αγορά, το χέρι μου διατηρεί το άρωμα στην ίδια ένταση που είχε όταν το έβαλα το balm.

Το προϊόν αυτό δεν μυρίζει έντονα, αλλά διακριτικά. Διατηρεί όμως αυτή τη διακριτική ευωδία επί μακρόν.
Η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ θετική. Δείχνει να είναι πολύ ποιοτικό προϊόν.
Το βράδυ ή αύριο όταν θα ξυριστώ και θα το χρησιμοποιήσω θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Τιμή 25 ευρώ.
φιλε μου slur επανερχομαι σε ενα σχετικα αρκετα παλιο σου ποστ ..... τελικα δεν μας εγραψες τις εντυπωσεις σου απο το L’ Occitane ..... και σε ρωταω γιατι σημερα περασα και εγω απο το μαγαζι αυτο που περασες και εσυ και μου αφησανε καλες εντυπωσεις και τα 3 L’ Occitane που μυρισα .... ισως ειναι μια απο τις επομενες αγορες μου οταν τελειωσει το Speick ....
Ford Focus MkII f/l 2008
stergios

Παιδια της Ελλαδος μια βοηθεια! Μου τελειωνει η myrsol emulsion, η οποια μου αρεσε παρα πολυ συνολικα! Οπως καταλαβαινετε χρειαζομαι αμεσα ενα balm και θα θελα οποιος εχει εμπειρια απ το παραπανω να μου πει αν εχει βρει κατι καλυτερο απο τη myrsol σε ιδιοτητες κυριως, περιπου σ αυτα τα χρηματα αναλογιας ποσοτητας.

Σκεφτομουν για institut du karite, korres, faena. Υπαρχει καποιος που ειχε καποιο απ αυτα αλλα και την emulsion?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Prosar balsam
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Korres Kalendula & Ginseng Afs Balm
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”